Bu ümmetin gençlerinin en büyük imtihan alanlarından birisi şüphesiz ki üniversite. Medreselerimizi hem şeklen hem muhteva olarak kaybettiğimiz ve sekulerizmi din edindiğimizden beri bu daha da büyük bir imtihan olarak karşımıza çıkıyor. Eskiden üniversiteye gitmek adeta kafir olmak gibi anlatılarak bir yanlışa düşülürken şimdi üniversiteye gitmek cihaddan faziletli bir amel görülerek ayrı bir yanlışa düşülüyor. Üniversiteye giden müslüman gençlik gerçeği var bunu kimse yadsıyamaz. Müslümanca yaşamaya talip isek üniversitede de bunu gerçekleştirmenin elbette bi takım yolları var. Üniversite ortamında değişmeden kalabilmek için;

1- Hayati derecede önemli olan şey salih bir topluluğa dahil olmaktır.

Çünkü yalnızlık müslüman için belki de en tehlikeli konumdur. Birlikte kuran, hadis okuyacağın, bir ilim öğreneceğin, bir hocanın dersini dinleyeceğin, nasihatleşeceğin bir ortama katılmalısın. Imkan varsa haftada bir gitmeli, şartlar müsait olamıyorsa ayda bir mutlaka orada olmalısın. Herhangi bir sebeple bu topluluktan ayrıldığında değişimin kendini en fazla bir ay içinde ele geçireceğini bilmelisin.

2- Aynı bölümde okuyan dava arkadaşlarınla birlik olup okul hayatınızı birlikte tamamlamanız da bir ortama katılmak kadar önemlidir.

Dışarda katıldığınız tefsir dersinin hocası final sınavı vaktinde cuma namazına nasıl gitmeniz gerektiğini size anlatamayabilir, ama aynı şeylere maruz kaldığınız arkadaşlarınızla okul içinde müslümanca bir duruş için daha somut bir şekilde yardımlaşabilir, birbirinize destek olabilirsiniz.

3- Kırmızı çizgilerin olsun.

Hergün okula gelirken kendine söz verdiğin kimsenin aşamayacağı sınırlar. “Tesettürümden taviz vermeyeceğim” “harama bakmayacağım” “şu konunun konuşulduğu ortamda durmayacağım” “karşı cinsle mecbur kalmadıkça konuşmayacağım” gibi.

4- Okula sadece ders dinlemeye git.

Dersler dışında okulda fazla vakit geçirme. İşin biter bitmez çık. Her okulun tehlikeli mekanları ve zamanları vardır. Mesela kantin, bahçe, koridor yada ders başlama saatleri, tenefüsler, sınav sonraları. Bu mekan ve zamanlara dikkat etmelisin. Kalabalık yerlerde fazla bulunmamalısın. Okul çıkışlarında otobüs/dolmuşlar çok dolu olur, erken yada geç binerek bu kalabalıktan kaçmalısın.

5- Kafe buluşmaları.

Özellikle okula yeni başlayan üniversitelilerin birbirleriyle tanışma/kaynaşma gibi hedefleri vardır. Bunun için kahvaltılar, piknikler, kafe buluşmaları düzenlerler. Okula yalnız ders dinlemek için gittiğini ve biriyle tanışmak istersen kafeye ihtiyacın olmadığını bilmelisin. Son sınıflar için de mezuniyet vebası vardır. Mezuniyet törenine katılmayanlar da mezun olabiliyorlar, bu tarz yerlere gitmezsen bir şey kaybetmeyeceğini unutma.

6- Okul hayatın boyunca sağlıklı gıdalarla beslen, abur cuburu terket.

Falan filmi izleyim, filan kitap serisini bitiriyim planlarını biraz sonraya erteleyebilirsin. Kendine kuran ve hadis kampları yap. Arkadaşlarını da dahil et bu işe. Kendine sağlam bir hedef koy: üniversite bitene kadar her sene 10 kuran/meal hatmi, 30.000 hadis okuyacağım! gibi. Organik beslenenin aklı, kalbi, bedeni sağlıklı olur. Beslenmeni ihmal etme.

Yorumlar

yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Please enter your name here