Arapça Öğrenimiİlim

Evde Kuran Arapçası Öğrenelim

Esselamu aleykum.
Evde Kurân Arapçası öğrenelim mi?

Arapça nedir, neden önemlidir?
Arapça, Sami dillerden olup 26 orta doğu ülkesi ve bilumum Kuzey Afrika ülkesinde konuşulmakta olan zengince bir dildir. Aynı zamanda Afrika Birliği, Birleşmiş Milletler gibi bünyelerde de resmi dil konumundadır. Anatomik tüm özellikleriyle birlikte biz Müslümanların kalbindeki tahtı İslâmi ibadet ve ilim dili olması sebebiyledir.

Peki biz gerçekten Arapça’ya hakettiği değeri veriyor muyuz?
Geçenlerde bir arkadaşım bahsediyor. “Ben de âyetleri duyar duymaz okuduğum anda ağlamak istiyorum onlar gibi!” Çok haklı değil mi? Ona evde kendi başına Fasih Arapça denilen Kurân Arapçası öğrenebileceğinden bahsettim. Arapça öğrenmek için onlarca sebebimiz var evet ve çok da hevesliyiz de Modern mi olsun Klasik mi?
Modern Standart Arapça bizi güncel yayınları takibe, günlük kullanıma yetiştirirken; bizim Kurân Arapçası dediğimiz Fasih (Klasik) Arapça -işte bizim de tam olarak istediğimiz- Kurân-ı Kerim’i kendi dilinden okuyup anlamamızı sağlar.

Evde internet yoluyla “Google>Evde arapça öğrenmek>Enter” şeklinde bir yöntem ile karşınıza çokça seçenek çıkacaktır şüphesiz. Bu sitelerden bir kısmı günlük Arapça (Modern Arapça) kaynaklarıdır. Mesela günümüzde İSMEK’te (Meslek edindirme kursları) verilen Arapça dil kursları da kezâ size Kurân Arapçası öğretmez, size konuşma Arapçası sunar. Temel bir Fasih Arapça eğitiminin ardından bilhassa ileri seviyeler ve kelime bilgisi için buralardan faydalanabiliriz.

Size önerebileceğim online ve ücretsiz kaynak işte burada: http://www.lqtoronto.com

Site dili İngilizce. Sitedeki ders videoları yaklaşık 40 dakikalık ve Hindistan asıllı bir hoca Dr. Abdurrahim tarafından gerçek sınıf ortamında yapılmış derslerden oluşuyor. Anlatıcının İngilizcesi oldukça anlaşılır, üstelik tarzı hiç de sıkıcı değil. Dersleri not alarak izledikten sonra kaynak kısmından yine ücretsiz kitaplara (Madina Books), bilumum vocabulary dahil materyallere ulaşabiliyorsunuz. Dr. Abdurrahim dünyaca popüler olmuş Arapça kitapları ‘Madina Books’ (Durusul Lugatil Arabiyya) yazarı ve işte bu site yoluyla da tam olarak bir fisebilillah iş çıkarmış 🙂 Allah ondan razı olsun.

Bu yola çıkarken bir Kırık Meâlli Kurân-ı Kerim’den de faydalanabileceğinizi eklemek isterim. Yola çıkmadan evvel bilmeyenlerin acilen tecvidli Kurân okumayı öğrenmeleri gerekliliği zaten malûmumuz. 🙂
“Arapça öğrenmek çok zor!” diyenlere kulak asmamamız gerektiğini de ilave edeyim.

Ne demişler… Yol a-çık, yola çık! Allah yardımcımız olsun…

Selam ve dua ile…

Elif Baysal tavsiye etti.

Editör notu: İngilizce bilmeyenler için sitemizde daha önce yayınlanan Dr. Abdurrahim’in Arapça kitaplarının Türkçe anlatım derslerini tavsiye ederiz. İlgili link: https://gencmuslumanlar.com/arapca-dersleri-durusul-lugatil-arabiyye/

5 Yorum

 1. Kaleminize sağlık çok faydalı bir yazı olmuş. Bir de benim bildiğim “Kuran Anahtarı” diye bir site var. Dersler ücretsiz ve Türkçe. Ayrıca derslerin kitabını da isteyen indirip çıkarttırıp dersleri kitap eşliğinde dinleyebilir. Bir göz atabilir isteyen. (Öğreten kişinin akidesini bilmiyorum ama herhalde bir sorun yoktur, zaten yanlış bir şey görülürse dileyen sonlandıra da bilir.)

 2. kırık meal yazmışlar sanıyorumki eski ikinci el bir meal bulun hani eskir zaten yenisini almaya luzum yok anlamında sanıyorum .
  alfabeyi bile bilmiyen bana ole yazarsan e bende bole anlarım.

  ama ben kendime bir ders çizelgesi oluşturdum.

  1-kuran dili eğitisetinden alfabe vs kuran arapçasını örenıcem.

  2-lale gül youtube kanalının medrese arapçası derslerını izlicem

  3-bol bol klime ezberi ve yavaş yavaş islami kitap okumaları ufak ufak mesela eski yazılmış islami hikayeler gibi

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu