İTHAF

Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Şüphesiz cennette yüz derece vardır. Her iki derecenin arası, gökle yer arası kadardır. Allah onları kendi yolunda cihad edenler için hazırlamıştır. Allah’tan isteyeceğiniz zaman Firdevs cennetini isteyin. Çünkü o; cennetin en yüksek ve en orta yeridir. Onun üzerinde Rahman’ın arşı vardır. Cennetin ırmakları ise oradan fışkırır.”[Buhari/Cihad 4]

Firdevs’in varislerine…

TAKDİM

Hamd; Allah’a aittir. O’na hamd eder, O’ndan yardım isteriz, günahlarımızın bağışlanmasını dileyip O’na yönelir, tevbe ederiz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülüğünden O’na sığınırız. Allah kimi doğru yola hidayet ederse, onu saptıracak olan yoktur. Kimi de saptırırsa, onu doğru yola hidayet edecek yoktur. Ben şehadet ederim ki, Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Ve Muhammed (s.a.v) O’nun kulu ve elçisidir.

Allah’ım! Senin kolay kıldığından başka kolay yoktur. Ve sen dilersen her türlü zorluğu kolaylaştırırsın.

Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah’a, salat ve selam rahmet ve savaş peygamberi olan önderimiz Muhammed (s.a.v)’e, O’nun ailesine, ashabına ve kıyamete kadar O’nu kendilerine en güzel örnek edinen müslümanlara olsun.

Bu çalışmayı; Allah yolunda cihad etmeyi her şeyden daha çok sevenlere, Allah’ın dinini yüceltmek adına mallarıyla, canlarıyla cihad edenlere takdim ederiz

Yine bu çalışmayı; cihadın önem ve farziyetini düşünmeyen, Allah’ın; “Hafif ve ağırlıklı olarak cihada koşun. Allah yolunda mallarınızla ve canlarınızla cihad edin.” (Tevbe 41) ayetinden kendilerine pay ayırmayanlara, cihadı ve şehadeti kalplerinden dahi geçirmeyenlere, zilleti boyunlarına geçirip zelil bir hayatı kendilerine reva görenlere takdim ederiz.

Bu çalışmada; Rasulullah (s.a.v)’ın cihada verdiği önemi ve şehadete olan arzusunu, aynı şekilde onun takipçileri olan sahabelerin ve tabiinin cihad hayatlarını ve şehadete olan özlemlerini okuyacaksınız.

Rabbimizden bu çalışmayla imanlarımızı, cennet özlemimizi ve cehennem korkumuzu artırmasını istiyoruz. Bizleri dünyanın kölesi olma zilletinden, cennetin efendisi olma izzetine yükseltsin. Ayaklarımızı bu yolda sabit kılsın. Cihadın izzetini tattırmadan canlarımızı almasın. Rengi kan rengi, kokusu misk kokusu bir şehadetle rızıklandırsın ve katında bizleri gülümseyerek karşılasın. (Âmin)

Eksiklerimizi, hata ve yanlışlarımızı Rabbimize arz edip, affını ve rahmetini ümit ediyoruz. İyiliklerimiz ve güzelliklerimiz için hamd edip,artırmasını istiyoruz. O dilerse, bu küçük çalışmanın mükâfatını katında bizim için büyütür. Ve nice göz aydınlığı, bilinmez nimetler hazırlar.

Ves selamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh…

Allah’tan gelecek her türlü hayra muhtaç, garip kul;

Ümmü Reyhane

İÇİNDEKİLER:

– Allah yolunda cihadın fazileti

– Cihadda namaz, oruç, zikir ve dua

– Allah yolunda infak etmek

– Cihadda Rahman’ın ayetleri

– Şehadetin ve şehidlerin fazileti

– Firdevs (cennet)

– Cihada katılmayanların mazeretlerine reddiye (Şehid Alim İbni Nehhas)

– Şehid Abdullah Azzam’ın vasiyetinden

KİTABI OKU

KİTABI İNDİR

(Word Dosyası)

Yorumlar

yorumlar

2 YORUMLAR

  1. selamun aleykum . Bugun yayin evlerine bu kitabi sorduk boyle bi kitabin olmadigini soylediler. acaba makale halinde mi yazildi firdevsin varisleri yazisi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Please enter your name here