Film - BelgeselMultimedya

Kertenkele – İran Filmi (İzle – İndir)

Komedi türünde mesaj içerikli bir İran filmi “Kertenkele”.. Film gösterime girdiğinde İran’da dini konularla alay etme sebebi ile yasaklandı. Aslında film boyunca şu mesaj verilmek isteniliyor; “İnsanların sayısı kadar Allah’a ulaşmanın yolları vardır, Allah’a giden yol her zaman açıktır”

Yönetmen: Kamal Tabrizi
Ülke: İran
Tür: Komedi
Vizyon Tarihi: 04 Şubat 2004
Süre: 115 dakika
Dil:Farsça

Filmin Konusu: İşlemediği bir suç yüzünden hapishaneye düşen hırsız Rıza (Kertenkele Rıza), onu ve diğer mahkumaları “adam” etmeye kararlı hapishane müdüründen molla kılığında hapisten kaçarak kurtulur. Yıllardır imamı olmayan bir sınır kasabasına varır ve sahte pasaportunu beklerken molla rolüne iyiden iyiye bürünür.

Bir komedi filmi olmasına rağmen sizi bir çok yerde kritik sorularla başbaşa bırakıyor: bir hırsızla bir mollayı ayıran çizgi iyi ve kötüyü, dönemin İran’ını, değişen yargıları size sorgulatıyor. Tanrı’nın iyi insanların tekelinde olmadığını gözümüze sokarken, mollaların İran toplumunda değişen yerinin de altını çiziyor.Vaazinde Pulp Fiction’dan bahseden mollaların karşısında “Uzayda namaz nasıl olur?” diye soran bir cemaat var.

Online Türkçe Altyazılı İzle;

KERTENKELE FİLMİ RAR DOSYASI ŞEKLİNDE
İNDİR
(Sağ tıklayıp, farklı kaydet yapın. Altyazı dosyası içindedir.)

 

4 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu