Davet - TebliğÖrnek Davetçiler

Enver el-Evlaki Kimdir?

İmam Enver el-Evlaki New Mexico’da doğmuş, Müslüman bir alimdir. Ailesi Yemenlidir ve kendisi Yemen’de 11 yıl yaşamış, İslami eğitiminin ilk yıllarını orada geçirmiştir. İmam Enver el-Evlaki; Colorado, Colifornia ve sonra da Washington’da imamlık yapmış, aynı zamanda Washington’da Dar-ul Hicre İslam Merkezini yönetmiştir. Ayrıca George Washington Üniversitesi’nde vaizlik yapmıştır. ABD’nin en büyük 2. camisinde uzun zaman imamlık görevi yapmış olması dolayısıyla İmam Enver el-Evlaki ismiyle ünlenmiştir.

Evlaki, önceleri önde gelen alimlerden İslami ilimler tahsil etmek için Yemen’e gidip gelirdi, ancak sonraları Amerikan vatandaşı olmasına rağmen Amerika’ya giriş yapması yasaklanmıştır. Colorado Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden mezun olmuş, San Diego Üniversitesi’nde Eğitim Liderliği üzerine master yapmış ve George Washington Üniversitesi’nde “İnsan Kaynakları Geliştirilmesi” üzerine doktoro yapmıştır. Özellikle “Batı Dünyasında” yaşayan Müslümanlar arasında oldukça ün kazanan dersler vermiştir. Peygamberlerin Hayatları, Ahiret, Hz. Muhammed (s.a.v)’in hayatı, Hz. Ömer’in Hayatı, Hz. Ebubekir’in hayatı ve Cihad Yolunda Sebat Edenler isimli dersleri büyük kitleler tarafından izlenmiş en ünlü dersleridir.

Evlaki, Yemen’in başkenti Sana’da hükümet tarafından tutuklanmıştır. Tutuklanma sebebi belli değildir, fakat bazıları 11 Eylül’de uçak kaçıranlarla bağlantısı olduğu için tutuklandığını söylüyorlar. Evlaki her ne kadar 2007 yılında serbest bırakıldı ise de üzerindeki baskı devam etmiştir. Abd yönetimi insansız hava araçları ile 2011’in Mayıs ayında el-Evlaki’ye yöneli bir operasyon düzenlemiş; ancak el-Evlaki bu saldırıdan kurtulmuştur.

El-Cezire TV’ye verdiği bir röportajda el-Cezire muhabirinin “Washington Post ve Wall Street Journal gazeteleri CIA ajanlarının sizi muhtemel bir insansız uçak saldırısıyla öldürme hesapları yaptığını iddia etti. Amerikalılar sizi neden öldürmek istiyor?” sorusuna Şeyh, şöyle cevap vermiştir: “Çünkü ben bir Müslümanım ve İslam’la şereflendim. Bana yöneltilen suçlama Nidal Hasan, Ömer Faruk ve bazı 11 Eylül saldırganlarını teşvik etmem. Şu anda ABD beni 14 ayrı olaydan dolayı suçluyor. Bütün bunlar sesimizi susturma gayretinin bir parçasıdır ki bu ses, İslam ümmetinin haklarını savunma çağrısıdır. Onlar, onur ve adalet talebini reddediyorlar ve İslam ümmetinin boyun eğmesini ve zilleti kabul etmesini istiyorlar. Onlar demokratik ve barışçıl “ABD İslamı”nı pazarlamak istiyorlar. Bu (sahte) İslam, işbirlikçi ve hain olsalar bile yöneticilere itaati öngörüyor. Onlar işgalleri tanıyan ve tepki vermeyen bir İslam’ı istiyorlar. Onlar şeriatın, cihadın ve İslam hilafetinin olmadığı bir İslam’ı istiyor. Bizler ise cihadın ve şeriat kurallarının olduğu bir İslam’ı peygamber Muhammed (sav)’e gönderilmiş İslam diye kabul ediyoruz. Bu gerçek İslam’ı kabul eden herkesi öldürüyor, hapsediyor ya da medya linçine tabi tutuyorlar.”

30 Eylül 2011’de Yemen güvenlik güçlerinin desteğiyle ABD insansız uçakları tarafından düzenlenen bir saldırıda yaşamını yitirmiştir. Saldırıdan sonra cesedi teşhis edilemeyecek derecede parçalanmıştır.

Allahu tealadan Şeyh’in şehadetini kabul etmesini ve bizleri de Cennette buluşturmasını niyaz ederiz..

Enver El-Evlaki’nin 16 yaşındaki oğlu Abdurrahman el-Evlaki babasının insansız hava aracı saldırısında hayatını kaybetmesinden 15 gün sonra 14.10.2011’de yine insansız hava saldırısıyla 17 yaşındaki kuzeni Ahmed’le birlikte Yemen’de şehid edilmiştir.

 Oğlu Abdurrahman Evlaki (16)

Şeyh Enver el-Evlaki’nin Türkçe yayınlanmış “Cihadı Desteklemenin 44 Yolu” adlı bir kitapçığı ve “Allah İslam’a Bir Zafer Hazırlıyor” adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Cihadı Desteklemenin 44 Yolu adlı risalesini indirmek için tıklayın.

Anlatı yayınlarından çıkan “Allah İslam’a Bir Zafer Hazırlıyor” kitabını da okumanızı tavsiye ederiz.

 

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu