Yazın Neler Yapabiliriz?

Okullar tatil oldu. Yaza dair hepimizin çeşitli planları vardır. Kimimiz memleketinde kimimiz ise evinde geçirecek tatilini. Nerede geçirecek olursak olalım biz gençlerin yapacağı çok iş var aslında. Okulun yorucu koşturmacası arasında ihmal ettiğimiz İslami dersleri, faaliyetleri yapabilmemiz için yaz tatili çok iyi bir fırsat. “Dinlenmek benim de hakkım” deyip bu yazacaklarımı sonraya erteleyen arkadaşlar eminim ileride pişman olacaklar 🙂 Biliyorum ki eğitim-öğretim yılı boyunca sizi ders ve sınavlar için delice koşturdular. Öyle bir eğitim sistemi ki dünyalık kazançlar için gençliğinizin en iyi vakitlerini elinizden alıyor..

Şimdi ise önümüzde 3 aylık bir tatil var. Bu tatil süresi içinde hem kendimiz, hem de çevremizdeki arkadaşlarımız, kardeşlerimiz için neler yapabiliriz kısaca bahsedeceğiz.

>> Kendimiz için neler yapabiliriz?

1- Öncelikle çoğu zaman okumayı ihmal ettiğimiz hayat kitabımız Kur’an’ı Kerimi her gün okumalıyız. Çok fazla olmasına gerek yok. Herkes gücü yettiğince.. Ama en az 1 sayfa. Hem Arapça hem de Türkçe meali… Etkilendiğimiz ayetleri not defterimize yazmayı unutmayalım.

2- Daha sonra ise pratik yaşantımızı belirleyen kuralları öğrenmeliyiz. Yani peygamber (aleyhisselam)’ın sözleri… Bunun için hiç hadis kitabı okumamış olan arkadaşlar ilk olarak Riyazus-Salih’in hadis kitabından başlayabilirler. Muhtasar (sadeleştirilmiş, açıklama olmayan) olanı okursanız daha çabuk bitirebilirsiniz. (Anlamadığınız yerlerde açıklamalı olan kitaba başvurabilirsiniz.) Riyazus Salihin gözünüzde büyüyorsa açıklamalı 40 hadis v.b kitapları okuyabilirsiniz. Riyazus Salihin okumuş arkadaşlara ise İbn Receb el-Hanbeli’nin “İlim ve Hikmet” adlı 3 ciltlik kitabını öneririm.(Kitap, İmam Nevevi’nin 40 Hadisini 2000 Hadisle açıklıyor.)

3- Akıllı telefon ve tabletler yaygınlaştığından beri kitapları elimize almaz olduk. O yüzden mutlaka elinize kitabı alıp okuyun. Hiçbir zaman teknoloji aletlerinden kitap okumayın. Ortaokul ve liseli kardeşler derlediğimiz roman listesinden işe başlayabilirler. (İslami Romanlar)Yine ayın kitabı bölümümüzden başlangıç fikir kitaplarını okuyabilirler. (Ayın Kitabı) Daha üst seviyedeki kardeşler ise bu kitap listelerinden faydalanabilirler. (Mutlaka okunması gereken 40 kitapGenel Kitap Listesi)

Bu ders programını düzenli takip edebilmeniz için daha önceden bir liste hazırlamıştık. Bu linkten indirin ve kullanmaya başlayın. 🙂

Resulullah (s.a.v)’e:Allah  katında amellerin en sevimlisi hangisidir?’ diye soruldu.
Re­sulullah (s.a.v)’de: Az da olsa devamlı olanıdır  buyurdu. ( Buhârî, Rikak 18)

>> Dışarıda neler yapabiliriz?

1- Öncelikle kendi mahallemizdeki çocukları toparlayıp Kur’an dersi vermekten başlayabiliriz. (Erkek kardeşler bu işi camide yapabilirler. Veya başka bir mekanda belirleyebilirler. Kızlar içinse en uygun yer evdir. Evinizi kurs haline getirebilirsiniz. Yine uygun bir dernek veya mekan varsa oralarıda kullanabilirsiniz.)

2- Kur’an dersi ile beraber İlmihal, Ahlak, Siyer v.b dersleri verebilirsiniz. Bunun için yeterli değilseniz etrafınızda bu işi yapabilecek genç arkadaşları araştırın ve bu görevi onlara verin.

Ders metodunu şu şekilde uygulayabilirsiniz.
1. Ders: Kur’an-ı Kerim
2. Ders: Talim – Ezber
3. Her gün farklı olarak; İlmihal, Ahlak, Siyer

(İlmihal, Ahlak, Siyer dersleri için bu kitapları takip edebilirsiniz: Edam – Ev Okulu Kitap Serisi
Kuran-Talim derslerinde yardımcı olabilecek videolar: Kur’an-ı Kerim Dersleri)

Haftada bir gücünüz yettiğince etkinlik de düzenleyebilirsiniz. Dersi bulmaca, oyun v.b materyaller kullanarak eğlenceli hale getirebilirsiniz.
Bu yaz bu stili kullanarak küçük bir kurs yapmaya başladım. İnşallah hazırladığım materyalleri sitede de paylaşarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.
Selam ve dua ile..

Yorumlar

yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Please enter your name here