Okunası YazılarYazılar

Yeni nesil ilahiyatçı kız tasavvurunda annelik

Kendisi de İlahiyat Fakültesi mezunu olan genç kalem Emrah Eker yeni nesil ilahiyatçı kızların anneliğe dair tasavvurlarını içeren gözlemlerini bizimle paylaştı. Önemli bulduğum bu gözlemleri köşeye sığmayacağı için bazı tasarrufatla sizlerin de dikkatine sunuyorum:
Geçenlerde, bir dönemin ilahiyat mezunları buluşmasında idim. Ve maalesef yeni nesil ilahiyatçılar arasında bile “ev hanımı olmak, anne olmak ne de zor bir durummuş”, bunu gözlemledim.
Okumaktan evliliğe vakit ayırmayan ve artık bir öğretmen, kk öğreticisi, vesaire kurum ve kuruluşlarda görevli olarak “ayakları üzerinde duran” hanımlar alkışı hak ederken ev hanımı olan ve çocuğuna baktığını mahcubiyetle ifade eden ve “ben görev ALAMADIM” diyerek üzüntüsünü ifade eden ilahiyatlı bacıların o hâlini görünce tüm hayat gayesi devlete sırtını dayayıp bir meslek sahibi olmak olan ve “kariyer” denilen şu lanet ego azdırıcısını kendine put edinen günümüzün yaygın gençliğine kim kızabilir ki.

Suçu tümüyle gençlerde buluyor da değilim. Meslek sahibi olan kız öğrencisiyle gurur duyan hocalar, ayakları üzerinde duran kızlarını el üstünde tutun aile ve akrabalar, aldıkları maaşlarla modanın hızını yakalayan arkadaşları ile ortak muhabbet konusu bulamayan bir sosyal çevre olduktan sonra, yani; “Paranı kazanıyor, kendi ayakların üzerinde durabiliyor ve kocanın eline bakmıyorsan senden iyisi yok” diyen bir toplum olduktan sonra ve bir de böyle bir algıya sahip olup “illa çalışanla evlenirim” veya “çalışıyor olması tercih sebebidir” diyen erkekler çoğunlukta olduktan sonra hangi kızdan “anneliği” kutsal bir vazife addetmesini, gururla “ev hanımıyım” demesini bekleyebilirsiniz ki!

Artık sadece erkeklerimiz değil, kızlarımız da işsizlik endişesi taşıyor. Zira artık erkek ve kadın eşit. Zira artık feminist zihniyet ülkemin her yerinde. Öyle ki, artık sadece genç kızlar değil, kızları yetiştiren anne ve babalar da zihinlerinde erkek ve kız çocuklarını eşitledi.
O kadar çok duyar oldum ki; “Kızım ekmeğini eline almadan, kendi ayakları üzerinde durmadan evlenemez. Parasını kazanacak, kocasının eline bakmayacak. Eğer kocası sorun çıkarırsa çıkıp gelecek, nasıl geçinirim diye düşünmeyecek.” Öyle de oluyor zaten…

Kadınlar habire boşanıp baba evine çıkıp geliyor. Zira bilinçaltına işleniyor anne ve babalar tarafından. Velhasıl kız ve erkeklerin eşit olmadığı tek yer kaldı. O da Allah’ın (c.c) kitabı. Kitap’ta hâlâ erkek ve kadın farklı yazıyor. Hâlâ erkeklere ve kadınlara farklı sorumluluklar yükleniyor.
İşte böyle bir zamanda, yemin ediyorum, kendisine kariyer planlaması sorulduğunda bir kızın;
“Allah’ın (c.c) fıtratıma koyduğu annelik vazifesini yerine getirmek için öncelikle evlenecek ve çocuklarımın bu ümmete hayırlı birer ferd olmaları için elimden geleni yapacağım. Bu asli vazifemin haricinde de elimden geldiğince etrafıma faydalı olacak etkinliklerde görev alacağım” diye cevap verdiğine şahit olursam…
Veya kendisini tanıtan evli bir kadının gururla ve yüksek sesle; “Şu yeryüzündeki en kutsal görevi yerine getiriyorum! Ben bir anneyim ve çocuğumu kreşlere emanet etmiyor, ona benim gibi kimsenin bakamayacağını bildiğimden dolayı Allah’ın bana olan emanetini, O’na layık bir kul olsun diye bizzat kendim yetiştiriyorum” diye haykırdığına şahit olursam, geleceğe ümitle bakabileceğim.

Çünkü dindar nesil ne 7 yaşından sonra okulda haftada bir saat gördüğü din kültürü ve ahlâk dersiyle, ne İmam Hatip Ortaokulları ve liseleriyle, ne Kur’ân kurslarıyla ve ne de ilahiyatlarla yetişir.
Dindar nesil ancak televizyonun karşısında yavşayan değil, seccadenin başında gözyaşı döken ve yavrusunun ahlâklı bir Müslüman olması için çalışıp çabalayan dindar ebeveynlerin kucaklarında yetişir.
Dindar nesil, “Anneliği” tüm kariyer hayatının temeli olarak gören ve “Ev Hanımıyım” demekten utanmayan “Ana”larla ve çocuğuna evden veya arabadan değil, güzel ahlâktan daha hayırlı bir miras bırakamayacağının bilincinde olan “Baba”larla yetişir.

Serdar Demirel / Yeni Akit

4 Yorum

  1. kaleminize bereket…İslami hassasiyet sahibi beyler çalışan kadın ısrarını ve algısını ACİLEN değiştirmeli ve İslamın emrettiği öze dönmeliler.Hiç gerek yokken eşlerine/evlenecekleri hanıma çalışmayı dayatmalarının hesabının olduğunu bilmeliler. Maalesef durum bu ama tersi için çabalayan hanımların var olduğunu da bilin ve yarınlar için umudun daim diri olması için gayret sarf edelim..
    selam ve dua ile..

  2. Tersi icin cabalayan bir hanima rastlamadik. Maalesef yakin zamanda cok iyi anladim ki calisan bayan ya evinden ya esinden ya cocugundan biseyler aliyor. Onlardan caliyor bir nevi. O adam yetistirme nrsil yetidtirme gayreti bitti herkes rahatinin daha luks yasamanin pesinde.. istesem tum zenginlikler onume serilmez mi diyen o peygamber in s.a.v. kendini ezdirmene bahanesiyle turlu tAvizler veren ummeti olduk

  3. Oncelikle çalışan birisi olarak yazınızı cok beğendim Allah razi olsun. Ama bir ricam var bir de erkeklerin davranışları, eslere olan maddi sorumluluklari üzerine yazı yazar mısınız? Feminist asla degilim Allah etmesin, ama kadınları bu düşünceye sadece kızın anne babası itmiyor. Gördüğümüz seyler de var. Bir de Maalesef öyle bir ahir zamandayiz ki kızlar kendini yetistiriyor ilimle uğraşıyor ben (genel söylüyorum) kendini yetiştirmiş bir erkek bulmakta da zorlanıyor mesela işin bu boyutu da var. Yani.zamane erkeklerinin geneli ilimle uğraşmak yerine elinde telefonla oyun oynuyor. Benim demek.istedogim kadinlarin bu dusuncesi dogru degil amenna ama erkeklerin sorumluluk bilinci veya eşine maddi yönden bir.ozgurluk sağlama bilinci de yok. Şeytan da bu durumu gayet iyi kullanıyor Allah korusun hepimizi…

    1. Katılıyorum. Kadının öncelikli vazifesi evidir. Ancak anne-babaların çocuğuna ekmeğini kazan sonra evlen demeleri çok doğru olmadığı gibi haksız da sayılmazlar. Etrafımız eşine çocuğuna para verirken eli titreyen erkeklerle dolu. Maddi olarak destek için erkeğe yalvaracak hâle geldi birçok kadın. O sebeple lütfen erkeklere de sorumluluk ve görev bilinci oluşturmak adına çaba gösterelim zira ihtiyaç var.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu