İlimKuran - Tefsir

Yusuf Suresi Tefsiri 33. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı Yusuf Suresi tefsir, 33. Bölüm. Bu derste Yusuf Suresi 43. ayet ve 44. ayet konu ediliyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 33. Bölümden bir kesit:

Şeytan size sadece vesvese vererek düşmanlık yapmaz. Şeytan diğer insanlar aracılığı ile size zarar vererek de size düşmanlık yapar. Bazı insanlar size iyi bir şey yapacaksa, bunu onlara unutturabilir. Ve size zarar vermeyi istemeyen insanları, onlar size zarar verene kadar kışkırtabilir. Şeytan size sadece ‘sizi’ yanlış yapmaya sevk ederek düşmanlık yapmaz. Eğer size yanlış yaptıramazsa, etrafınızdaki sizinle iletişimi olan herkesin bir şekilde size zarar verebilmesi için çabalar ya da size gelecek hayır kapılarını engellemeye çalışır.

Şeytan için oyun bu. “Adam onu hatırlatmazsa Yusuf çıkamaz.” Yani şeytan şarap sunan kişinin dikkatini dağıtırsam Yusuf zindanda kalır diye düşündü. Şunu öğreniyoruz; şeytanın bir planı vardı ve başarıyla da hamlesini yaptı çünkü şarap sunan kişi gerçekten Yusuf’u unuttu. Değil mi? Ama Allah’ın şeytanın düşünmesinin mümkün olmayacağı çok daha büyük bir planı vardı. Allah hatırlatmanın şarap sunandan değil, direkt Melik’ten gelmesini takdir etti. Hem de Melik’in ihtiyacı olduğu bir zamanda. Yani unutulması sebebiyle Yusuf’un (as) zindandan kurtulması ertelenmiş değildi.

Yusuf (as) öyle bir zamanda çıkacaktı ki, aynı hafta içerisinde bile zindandan çıkmış olduğu zamandan çok daha fazlasını yapacağı bir konumdaydı. Eğer şarap sunan kişi hatırlasaydı ve Melik de Yusuf’u aynı hafta ya da günde çıkarmış olsaydı bile. Hepsi olsaydı Yusuf’u Mısır’ın tüm ekonomisiyle ilgilenen bakanı olarak göremeyecektik. Eğer Yusuf Allah’ın izni ile Melik’in rüyasını beklemeseydi; hepsinden sorumlu olup ailesine tekrar kavuşamayacak, İsrailoğullarının arasından çıkan, Kur’an’da en çok bahsedilen peygamber Musa’nın (as) olduğu bir nesli olmayacaktı. Bunların hiçbiri olmayacaktı.  O iyilik mirası hiç olmayacaktı,

Diğer bir deyişle, şeytanın bir planı var, Allah’ın da bir planı var. Bazen şeytanın planını görebilirsiniz, ama Allah’ınkini asla. Şeytanın planını gördüğünüzde “Allah’ın planı nerede?” diye sorarsınız. “Şeytanın bu insanlara yaptığına bak!  Çok kötü şeyler yapıyorlar. Şeytanı takip edip kötülük yapıyorlar! Allah’ın buna cevabı ne olacak?” Bekle biraz, belki de zamanı gelmemiştir. Belki de Allah’ın cevabı o kadar büyük çaplı olacak ki, şeytanın tüm çabalarını ve tuzaklarını bir dalga gibi silip süpürecek. Devasa dalgalar gibi gelip yok edecek.

Ve biz de şeytanın ufak tefek tuzaklarından endişe duyuyoruz. Allah ise “Şeytanın tuzağı hep zayıftır.” (Nisa, 76) diyor. Bu kıssadan bunu idrak edebilmeliyiz.

Yusuf Suresi Tefsiri 33. Bölüm pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Yusuf Suresi Tefsiri 33. Bölüm video dosyasını indirmek için tıklayın.

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu