Haberİslam Dünyası
Trend

Kudüs Şeyh Cerrah Mahallesinde Neler Oluyor?

İşgalci İsrail polisi dün akşam (7 Mayıs 2021) Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya ve Şeyh Cerrah mahallesindeki Filistinlilere yönelik saldırılar gerçekleştirdi. Şeyh Cerrah mahallesinde neler oluyor? Kısa bir özeti sizler için derledik.

Şeyh Cerrah’ın Bugünü ve Geçmişi

Filistin’in köylerinden biri olan Şeyh Cerrah bölgesinin sakinleri şiddetli bir zulüm ile karşı karşıyalar. Bu durum, İşgalci İsrail’in Filistinlileri yurtlarından mahrum ederek Kudüs’ü Yahudileştirme planının bir parçası. Şeyh Cerrah, adeta devam eden bir Nakba’nın – işgalci sömürge devleti tarafından Filistinlilere karşı etnik bir temizlik- kanıtı gibi.

Şeyh Cerrah adı nereden geliyor?

Bölge, adını 1187’de Müslüman orduların şehri haçlılardan ele geçirmesiyle oraya yerleştiğine inanılan Suriyeli Kudüs Fatihi Salahaddin’in kişisel doktorundan alıyor.

Şeyh Cerrah Sakinleri

1948’te yaklaşık 750.000 insanın Siyonist militanlar tarafından yurtlarından çıkarılması gibi bir felaketle sonuçlanan Nakba olayından sonra, 1956’da yurtlarından çıkarılan Filistinli ailelerden 28’i Şeyh Cerrah mahallesine yerleşti.

1960’lı yıllarda, aileler üç yıl sonra kendi adlarına imzalanan resmi tapu senetlerini almak üzere evlerini ve yurtlarını onlara geri verebilecek Ürdün devletiyle bir anlaşma yapılmasına dair ortak bir karar verdiler.

Fakat, İşgalci İsrail’in 1967 yılındaki Ortadoğu savaşında Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü işgal edip ele geçirmesi ve Ürdün’ün bölgeler üzerinde kontrolünü kaybetmesi sebebiyle anlaşma yapılamadı.

Şu an orada ne oluyor?

Mevcut durumda, dördünün mahkeme kararıyla haksızca tahliye edilmesi an meselesi olan ve üçünün de 1 Ağustos’ta çıkarılmasının beklendiği 38 Filistinli aile Şeyh Cerrah’ta yaşıyor.

Bir Haredi Yahudisi, Doğu Kudüste bulunan Şeyh Cerrah mahallesindeki bir Filistin evinden atılan eşyaların yanından geçiyor, 3 Aralık 2009. (Miriam Alster/Flash90)

2008 yılında, el-Kurd ailesi çıkarılmıştı. 2009’da da Hanoun and Ghawi ailesi mahkeme kararıyla çıkarıldı ve 2017’de Shamasnesh ailesi de İşgalci İsrail tarafından evlerinden çıkarıldı.

Kudüs Sulh Mahkemesi, 2019’da Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine mahallede oturan 12 Filistinli ailenin evlerini yerleşimciler lehine boşaltmalarına karar vermişti.

2 Mayıs’ta İsrail Anayasa Mahkemesi, Şeyh Cerrah bölgesi sakinlerinin itirazına yanıt verdi. Adaletsiz bir karar olan, Filistinleri yurtlarından etmeyi reddetmek yerine, mahkeme bölge sakinlerine onları evlerinden çıkmaya zorlayan işgalci Yahudilerle anlaşmaya varmalarını söyledi. Bölge sakinlerinin evlerinden vazgeçmeyi reddetmesi üzerine mahkeme kararını 10 Mayıs’a erteledi.

2 Mayıs tarihinden beri, Şeyh Cerrah bölgesindeki durum, savaş bölgesini andıran bir hale geldi. Koyu sağ görüşlü organizasyonlar Kudüs’ün caddelerinde “Araplara Ölüm” sloganları atarak ve vahşice Filistin gençlerine saldırarak yürüyüşler düzenledi. Birbirini takip eden 3 gün içerisinde, Siyonist işgal güçleri evlere baskın yaptı, kadınlar ve yaşlılar da dahil bölge sakinlerine psikolojik olarak saldırdılar ve Filistinlilerin evlerini savunmaya çalışan Filistinli gençleri tutukladılar.

Dün (7 Mayıs 2021), Şeyh Cerrah’ta koyu sağ görüşlü işgalci bir grup İftar sırasında Filistinli ailelerle alay etme ve onlara eziyet etme amacıyla girişimlerde bulundu. İşgalci grup, bölge sakinlerine oruçlarını açarken biber gazı sıkıp, taşlar attı.

Siyonist güçlerse tutuklamaları arttırıp, evleri istila ettiler ve şu an protesto edenleri, basını ve sağlık görevlilerini skunk adı verilen İşgalci İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından kalabalık kontrolü için kullanılan ve dünya çapında askeri ve kolluk kuvvetlerine pazarlanan kötü kokulu, ölümcül olmayan bir silah, lağım suyu ve biber gazı kullanarak dağıtıyorlar.

Mevcut durum, evlerini korumaya çalışan bölge sakinlerine gerçek ve plastik mermi atılmasıyla kızışmaya devam etti. Siyonist bir serseri, Filistinli bir göstericiyi darp etti, başka bir Filistinli bıçaklandı ve evler işgal edilmeye devam ediyor.

Neden bunlar oluyor?

İsrail’in 1967 savaşında Doğu Kudüs’ü işgalinden beri, İşgalci İsrail yerleşimci oluşumlar Şeyh Cerrah bölgesinde mülkiyet hakkına sahip olduklarını iddia ediyor ve Filistinlileri mahallelerinden çıkarmak için birçok başarılı dava da yürütüyorlar.

İsrail, Filistin’in Eski Şehri çevresinde İncil’deki yerler ve figürler konulu bir dizi yerleşim birimi ve park olan ve “Kutsal Kase” adı verilen çok büyük bir yerleşim stratejisine sahip. Bu plan, bölgedeki Filistinli ailelerin yurtlarından çıkarılmasını gerektiriyor.

Kaynak
Middle East EyePalestinian Youth Movement

Hilal Dereli

Site Yazarı

Benze Yazılar

4 Yorum

    1. Eski ahit yeni ahit olarak biat ettikleri kitap değişiyor. Net hatırlamadığım için net bir şey yazamıyorum kusura bakmayın.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu