MultimedyaMüzik

Fasih Arapça ile Rap’i buluşturan genç yetenek: Abdou Salam

“Islamuna Salam” ve “Dumuul Yetim” eserleri ile bilinen Cezayirli genç rap sanatçısı Abdou Salam ile mini bir söyleşi yaptık.

Selamun Aleykum, bize kendini kısaca tanıtır mısın?

Ve Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuh.
İsmim Abdu Selam. Cezayir’liyim. 20 yaşındayım.

Rap yapmaya ne zaman başladın?

Öncelikle şunu belirteyim, rap benim için sadece bir ifade aracı…
Eğer rap toplumsal durumumuzu düzeltmeye yardımcı olmazsa, toplumu daha iyiye ve güzele yönelten anlamları taşımazsa ondan bir fayda bekleyemeyiz. Peki ben neden rap yapıyorum? Kendimi ifade edebileceğim, benim tarzıma uygun bir sanat dalı olarak en uygun rapi görüyorum… Rap herhangi bir kısıtlama olmadan satırlarca özgür bir şekilde yazma imkânı sunuyor insana. Oysaki çoğu müzik sanatı dallarında içerik ve yöntem açısından bir çok sınırlamalar mevcut. Ve bu duygularla bundan dört sene önce rap yapmaya başladım.

Şarkılarında “Fasih Rap” vurgusu yapıyorsun. Arapça rap alanında fasih arapça ile yapılmış eser neredeyse hiç yok. Bu konudaki hassasiyetinden bahsedebilir misin?

Fasih Arapçayla yani aslında gerçek ve düzgün Arapça ile yazma ve yorumlama hassasiyetimi şöyle izah edeyim. Küçüklüğümden beri Arapça’ya sevdalıyım. Bunun yanı sıra Arap dünyasında veya tüm dünya genelinde fasih rap yapan birine rastlamadım. Ortada sadece devamı gelmeyen bazı çalışmalar var. İşte bu yüzden, bu alanda öncü olmak istedim.

Şarkılarında hangi konulara yer veriyorsun?

Şarkılarımda barış ve huzur ile ilgili konuları seçiyorum. Bu iyimserliğe, umuda çağıran mesajlar vererek iç huzuru ve itminanı sağlamayla alâkalı da olabilir, canla başla çalışıp arzu edilene ,ideale ulaşmakla veya özgüvenle alâkalı da olabilir, ya da önümüze çıkan engellere karşı sabrederek, isteyerek ve azimle çalışarak hedeflerimize ulaşacağımıza inanmamız şeklinde de olabilir. Diğer yandan şarkılarımı dünyada barışın hakim olmasını sağlamak ve insanlara birbirlerini sevmelerini sağlayacak, bunu hatırlatacak bir araç olarak kullanıyorum. Verdiğim mesajlarla, insanlara aralarındaki ihtilafları bir köşeye bırakıp, sevgi, saygı ve muhabbetin olduğu, ilkelerin ve kuralların ihlal edilmediği yeni bir döneme başlamaları için sesleniyorum.

Genç arkadaşlarımıza bir mesaj iletmek istersen ne söylersin?

Açıkçası kardeşlerime vermek istediğim mesaj, az önce söylediklerimden farklı değil. Aramızdaki ihtilafları görmezden gelerek birbirimizi sevmemiz gerekiyor. Birbirimizi, insan olduğumuz için sevmemiz gerekiyor. İçimizde gömülü nefretlerimizden kurtulmalı ve her birimiz bir diğerine insanca bakabilmeliyiz. Renk, ırk veya mezhep ayrımı olmaksızın… İslamuna Selam!

 

 

Röportaj: gencmuslumanlar.com

Abdu Selam’ın “Yetimin Gözyaşları” adlı parçası Youtube’de 1 Milyon izlenmeyi geçti. Parçanın Türkçe altyazılı videosu:

“İslamuna Selam” adlı parçası

2 Yorum

  1. Merhaba, bizi bir güzel genç Müslümanla daha tanıştırdığınız için teşekkürler. İslam is peace şarkısının arapça ve türkçe sözlerini internette araştırdım fakat bulamadım. Sizlerin paylaşması mümkün mü? Sitenizin amacının bu olmadığını biliyorum. Sadece şansımı denemek istedim. Arapça öğrenmeye çalıştığım şu süreçte telaffuzumu geliştirmek için dilime dolayacak güzel sözler arıyordum. 🙂

    1. Merhaba, Islam is peace şarkısının tercümesi yok sanırım. Çevirmeye çalışacağız 🙂

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu