✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
Haber
Trend

Gutalı Çocukların Roketlerden Yapılma Salıncakları

Guta’nın çocukları roketlerden yapılma salıncaklarda oynuyor.

Suriyeli çocuklar tüm dünyadaki çocuklar gibi oyun alanlarını seviyor ama işgalcilerin elindeki Şam yakınlarındaki şehirlerde kullanılmış roketlerden salıncaklar ve yer altına sıkıştırılmış oyuncak merdivenlerle oynuyorlar.

Doğu Guta, Şam’ın doğusunda, kuşatmaya başkaldıran kale, 8 yıl önce Suriye’de çıkan çatışmadan beri rejimin hava saldırıları ve bombaları tarafından mahvedilmiş halde.

O zamandan beri, çocuklar dışarıda oynanmaması için yapılan uyarılara alışık. Ama yetişkinler çocukların hala eğlenebilmesi için yaratıcı yollar buluyorlar. Doğu Guta’nın en büyük şehri olan Duma’da çocuklar, rejimin ve Rus savaş jetlerinin şehirlerine yağdırdığı roketlerden yapılma kırmızı siyah salıncaklara doğru koşuyorlar.

Salıncak setleri, düzinelerce roket molozlarını toplayıp birleştirerek salıncağa dönüştüren sonra da onları yeniden boya ile kaplayan 40 yaşındaki boyacı Ebu Ali El-Bitar tarafından yapılıyor.

AFP ile yaptığı konuşmada “İlk başta, komşularım deli olduğumu düşünmüştü. Onlardan çocuklara oyuncak yapacağımı fark etmemişlerdi.” diyor yaptığı oyuncaklar arasında otururken.

“Bir gün beni dükkanımdan salıncak taşırken gören herkes için büyük bir sürpriz oldu.”

Şehir halkı onu daha fazla salıncak seti yapması için cesaretlendirdi ve çiftçiler ona Duma’nın kenar mahallelerinde topraklarına çarpan roket ve bomba molozları getirmeye başladı.

“Çocukları öldüren bir şeyi, çocukları mutlu edecek bir şey haline getirmek… İşte bu bizim imkansızı nasıl gerçekleştirdiğimizdir.” diyor Ebu Ali.

Onlarca çocuk, şehre yapılan hava saldırıları ve bombalar sonrası kolayca ihlal edilen ateşkes antlaşmasının getirdiği geçici bir durulmadan sonra tertemiz bir gökyüzü fırsatından yararlanarak yakınlarındaki salıncaklara tırmandı.

“Burada, dünya güvende.”

Bir markette roket saldırısına yakalanarak sağ kolunu kaybetmiş olan 10 yaşındaki Hanin salıncaklardan birinde havaya uçarken gülümsüyor.

Ve 9 yaşındaki Ghadir, Duma’daki çocuklara yaptığı oyuncaklar sebebi ile Ebu Ali’ye müteşekkir olduğunu söylüyor.

“Beşar Esed bizi öldürmek için roketler gönderdi; fakat Ebu Ali amca üzülmemizi istemedi, bu yüzden o roketleri bizi mutlu etmek için oyuncağa dönüştürdü.” diyor Ghadir.

Haber: AFP’den Hasan Mohammed
Fotoğraf: Sameer al-Doumy
Çeviri: Genç Müslümanlar

  Fotoğraflar arasında geçiş yapmak için sağa sola kaydırın.

  Benze Yazılar

  4 Yorum

  1. Hayatta her ne olursa olsun Allah’a güvenmeli ve umudu ondan kesmemeliyiz. Bunun çok güzel bir örneği… Halkını öldürmek için atılan roketlerle ,geleceğin umudu olan çocuklar mutlu ediliyor…

  Bir Cevap Yazın

  Başa dön tuşu