Haber
Trend

Dünyaca Ünlü Sanatçı A.R.Rahman’a İslamofobik Tepki

Dünyaca ünlü besteci A.R.Rahman, kızının peçe takması sebebiyle sosyal medyada İslamofobik bir lince uğradı.

A.R.Rahman 2009 yılında yaptığı Milyoner film müziği ile Oscar ödülü kazanmıştı. Geçtiğimiz günlerde, Millionaire ekibi albümün 10. yılında bir araya geldi. Etkinlikte A.R Rahman’ın kızı Hatice Rahman sahneye çıkarak babasıyla gerçekten gurur duyduğunu ve özellikle Oscar’ı aldıktan sonra bir parça bile değişmediğini anlatan konuşma yaptı.

Konuşmasında, “Peygamberimizin ‘İşçinin ücretini alın teri kurumadan verin’ hadisini takip eden babamla gurur duyuyorum.” dedi. Hatice’nin konuşması çok alkış alırken, aynı zamanda peçe giymesi eleştirileri de beraberinde getirdi.

Sosyal medyadan haksız yere bir çok tepki alan A.R. Rahman kızının zorla peçe giydirildiğini zanneden insanlara güzel bir cevap verdi. 21 Milyon takipçisi olan Twitter hesabından kızı Hatice, Rahime ve eşi Saira’nın bir fotoğrafını “Seçim Özgürlüğü” #FreedomtoChoose etiketi ile paylaştı.

“Ailemin değerli hanımları, Hatice, Rahime ve Saira, Nita Ambani ile birlikte”

Hatice Rahman ise Facebook hesabından haksız eleştirilere şöyle karşılık verdi;

“Hayatta seçimlerimi yapmayı bilen, aklı başında olgun bir yetişkinim. Her insanın istediği şeyi giyme ya da yapma hakkı vardır ve ben de öyle yapıyorum.”

Haksız tepkiler üzerine Hatice Rahman’a sosyal medyada #IStandWithKhatija etiketiyle destek verildi.

A.R.Rahman Kimdir?

A. R. Rahman Hint film müzikleri bestecisi, yapımcı, müzisyen ve şarkıcı. Film müzikleri besteciliği kariyeri 1990’lı yılların başlarında başlayan ve Hindu iken 23 yaşında Müslüman olan Rahman; on üç Filmfare Ödülü, dört Ulusal Film Ödülü, bir BAFTA Ödülü, bir Altın Küre ve bir Akademi Ödülü kazandı.

Hint sineması, uluslararası sinema ve tiyatroda çalışan Rahman, 2003 yılı itibarıyla kariyerinde on yılı aşkın bir sürede dünya çapında yüz milyondan fazla film müziği albümü, iki yüz milyondan fazla kaset sattı ve dünyada tüm zamanların en çok satan sanatçılarından biri hâline geldi.

2009 yılında Time dergisi, Rahman’ı “Dünyanın En Etkili İnsanları” listesi içinde değerlendirdi.

gencmuslumanlar.com

Kaynak
Genç Müslümanlar

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu