DiziMultimedya
Trend

Haccac Dizisi – Türkçe Altyazılı

Haccac dizisi, İslam tarihinin önemli simalarından, Haccac bin Yusuf es-Sekafi’nin -namı diğer Haccac-ı Zalim’in hayatını ve yaşadığı dönemde vuku bulmuş çeşitli olayları konu almaktadır.

35 bölümden oluşan dizinin ilk bölümlerinde Abdullah bin Zübeyr hilafeti ile Emevi soyundan gelen Abdulmelik bin Mervan’ın hilafeti arasındaki çekişmelere yer verilmiştir. Mekke Baskını, Zübeyr Oğulları hilafetinin son bulması, Harici fırkalarıyla girilen mücadeleler dizi boyunca işlenen konulardandır. Takribi olarak Hicri 65-95 senelerini yansıtan dizi, Haccac bin Yusuf’un vefatı ile sona erer.

Taifli bir Kuran öğretmeni olan Haccac bin Yusuf’un sıradan yaşamı, Abdullah bin Zübeyr’in askerleri ile karşılaşması ile değişecektir. Gördüğü muameleye dayanamayıp Emevi halifesinin ordusuna katılmaya karar veren Haccac bin Yusuf, aslında çok daha büyük emeller peşindedir.

Zekâsı, fesahati, belagati ama bir o kadar da zalimliği ve kan dökücülüğü ile meşhur olan Haccac bin Yusuf es-Sekafi, İslam tarihine adını kanlı harflerle yazdırmayı başarmıştır. Bu tarihi şahsiyetin hayatını izlerken İslam tarihinin birçok önemli ismini de yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.

İyi seyirler dileriz.

Yapım: Ürdün
Yapım Tarihi: 2003
Yapımcı: Adnan Al Awamleh
Yapım Şirketi: Arab Telemedia Group
Yönetmen: Mohammad Azizia
Senarist: Jamal Abu Hamdan
Oyuncular: Abed Fahd (Haccac bin Yusuf es-Sakafi), Gassan Mesud (Abdullah bin Zübeyr), Fayez Kazak (Abdulmelik bin Mervan), Eyad Nassar (Tarık bin Amr), Fethi Haddaoui (Mühelleb bin Ebi Sufra), Jihad Saad (Katari bin Fücae), Nasser Abdulreda (Şebib eş-Şeybani), Saba Mubarak (Gazale eş-Şeybaniyye), Susam Najem Alddine (Hint bint Mühelleb)
Bölüm: 35
Dil: Fasih Arapça
Altyazı: Türkçe

Karakterler:

Haccac bin Yusuf es-Sekafi: Taif’in Sakif kabilesindendir. Hicri 41 senesinden doğmuş (M. 661), 95 senesinde (M. 714) valilik görevindeyken vefat etmiştir. Çok kan dökücülüğünden ötürü zalim lakabıyla anılan Haccac’ın aynı zamanda Kur’an Kerim’in harekelenmesi, noktalanması, bazı kelimelerinin imlalarının tespit edilmesi gibi hizmetleri de olmuştur.

Abdullah bin Zübeyr: Babası aşere-i mübeşşereden Zübeyr b. Avvâm, annesi Hz. Ebû Bekir’in kızı Esmâ’dır. Hicretin ikinci yılı zilkade ayında (Mayıs 624) Medine’de doğmuştur. Yezid bin Muaviye’nin ölümü üzerine (M. 683) Mekke’de “emirü’l-mü’minîn” ünvanıyla halifeliğini ilan etmiştir. Hicaz ve Irak bölgesi halife olarak Abdullah bin Zübeyr’e biat etmiştir.

Abdulmelik bin Mervan: Beşinci Emevi halifesidir. Babası Mervan bin Hakem, annesi Aişe bint Muaviye bin Muğire’dir. Halifeliği döneminde divanlardaki defterlerin dili Arapçalaştırılmış; ilk İslam dinarı ve dirhemi basılmış, Bizans ve İran paraları tedavülden kalkmıştır.

Katari bin Fücae: Haricilerin Ezarika kolunun son lideridir. Şiire ve hitabete olan vukufiyeti ile tanınmıştır, yiğitlik ve kahramanlığı övgüye mazhar olmuştur.

Şebib eş-Şeybani: Haricilerin Ezarika kolundanken, yaşadıkları anlaşmazlıklar sebebiyle bu fıradan ayrılıp Şebibiyye olarak anılan yeni bir fırka oluşturmuştur.

Mühelleb bin Ebi Sufra: Babası Sahabeden Ebu Sufra’dır. Bir dönem Abdullah bin Zübeyr’in Horasan Valisi olarak Ezarika ile savaşmış, Basra’yı Ezarika’dan kurtarmıştır. Yine Abdullah bin Zübeyr’in safında Muhtar es-Sakafi ile çarpışan Mühelleb, Musab bin Zübeyr’in ölümü ile Abdulmelik bin Mervan’a biat etmiş ve onun ordu kumandanlığını ve valiliğini sürdürmüştür.

İZLEME LİNKLERİ

Benze Yazılar

4 Yorum

  1. Lütfen dizinin Srt altyazı dosyalarını ayrı bir klasörde paylaşın…Hasan ve Hüseyin dizisi için de aynı şeyi yapmanızı yıllardır beklemekteyiz:( Hz. Ömer dizisinde yaptığınız gibi bir paylaşımdan bahsediyorum yani:)

    1. En son düzenleyip paylaşacağız inşallah. Hasan ve Hüseyin dizisi kaldırıldı ve Muaviye & Hüseyin ismiyle yayınlandı tekrar. Güncel diziye göre düzenlemeler yapıp hazırlayacağız.

      1. Kaka bin amr ve halid bin velid dizisinide çeviri misiniz cevap verirseniz sevinirim

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu