İslamKuran - SünnetVideo
Trend

Bakara Suresi Tefsiri 1. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi. Toplam 30 saatlik olan bu seriyi Nouman Ali Khan’ın kendisinden izin alarak Türkçe altyazılı olarak hazırladık. Çok faydalı olacağını düşündüğümüz bu derslerin PDF yazılı dökümanlarını da istifadenize sunuyoruz.

PDF İNDİR

ALTERNATİF İNDİRME LİNKİ

“Hidayet kelimesi Arapçada “hediye” ya da “hedya” kelimesine yakındır o da hediye demektir. Çölde kaybolmuş bir Arap için sorun şudur ki dümdüz gittiğini bile bilmez. Çünkü dümdüz yürüyüp aslında yuvarlak çizmiş ve başladığınız yere dönmüş olabilirsiniz. Anladınız mı? Çölde kaybolmuş birine verebileceğiniz en büyük hediye nedir? O yüzden hidayet ve hediye birbiriyle alakalı. Eğer helikopterle uçup bir şişe su bırakıp “İyi şanslar, dostum,” derseniz bu hediye için yeterli olmaz. Onun hidayete ihtiyacı var. İhtiyacı olan hediye hidayet, anladınız mı? Hayatta kalmasına yardımcı olacak şey hangi yöne gideceğini bilmesidir.

Bu kelime sadece bizim Kur’an’la entellektüel ilişkimizi göstermiyor, şüphe yok tamam, orada anlaştık, “ َ ل ريبَ فِيهِ ” Ama Kur’an’la olan ilişkimizin ikinci boyutu benim sürekli olarak hidayete muhtaç olmamdır. Vücudumuzun sürekli olarak suyla olan ilişkisi gibi, daha dün su içtim, bugün ihtiyacım yok diyemem. Vücudum suya olan ihtiyacımı zorunlu kılıyor çünkü. Öyle değil mi? Allah(cc) Kur’an’da vahiyden bahsederken neyle karşılaştırır? Suyla. Suyla olan ilişkiniz, Kur’an’la olan ilişkinizle aynıdır. Susuzluğunuz sizi bırakmaz. Her saat başı içmeniz lazım, Su, ya da içinde su olan bir meyve ya da sulu bir yemek; su, sıvı hep vardır. Değil mi? Her saat başı kalbinizdeki susuzluğu da gidermeniz lazım.

Ve bu su gibi olan vahiy nedir? Kur’an’ın ta kendisidir. Her birkaç saatte Allah (cc)’ın namazdayken karşısına geçiyoruz ve “ اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ ” diyoruz, mecazi olarak çevireceğim, “Tekrar su içmemize izin ver, tekrar susadık, bizi tekrar hidayete eriştirmen gerekiyor.” Hidayet ve susuzluk birbiriyle yakından bağlantılıdır.”

Benze Yazılar

22 Yorum

 1. Çok güzeldi. Allah razı olsun.
  Hudellil muttakin’e uymak için ilk önce la raybe fihi’den emin olmanız gerekir…
  Özellikle bu kısım.

 2. Muhteşem bir hizmet ve emek özellikle pdf olması kısa kısa paylaşabiliyorum örnekleri ve herkkesin hanerdar olmasını sağlıyorum çevremde Allah sizden razı olsun

  1. Diğer bölümler de çevriliyor, haftaya inşallah 2. bölümü yayınlayacağız.

 3. Ben de Bayyinah TV’den Bakara Suresi’nin 150. ayetine kadar ve Kur’an’ın İnşirah suresinden sonraki surelerinin Türkçeye çevirip, yazıya döküp ailem ve yakın kardeşlerimle bir araya gelerek onlara okuyorum onlar da yazıyorlar., konuşuyoruz üzerinde. Şuanda Duha suresini çalışıyorum. Daha çok kişiye ulaşması ve hayır umarak buradan İnşirah suresini paylaşabilirim. Eğer iletişime geçerseniz destek olmak adına elimdekileri paylaşırım siz de gözden geçirip uygunsa paylaşırsınız. Allah çalışmlarınız için razı olsun.

 4. Allah razı olsun allah c.c anlayabilmemizi anladığımız ile yaşayabilmemizi nasip etsin amin.

 5. Çok teşekkür ederim..lise 3. sınıf öğrencisiyim ve ben Kur’an ı Kerim tefsirine şimdi başlayabildim…Allah emeği geçen herkesi hem dünyada hem de ahirette mutlu etsin sevgiler.

 6. Çok güzel bir seri Allah razı olsun.Pdf lerini çıkarttım altını çizerek çalışıyorum çok faydalı oluyor.Rabbim gayretinizi ecrinizi arttırsın.

 7. Selamun aleykum. Bu seriyi youtub’a taşısanız daha fazla kişiye ulaşırsınız aslında. Allah çalışmalarınızı bereketlendirsin.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu