BelgeselMultimedya
Trend

Suriye Gerçekleri Hakkında İzlenmesi Gereken 10 Belgesel

15 Mart 2011’de Dera’da bir grup öğrencinin okul duvarına “Ey doktor (Beşşar Esed) şimdi sıra sende” yazmasıyla başlayan Suriye Devrimi 8 yılını geride bıraktı. 8 yılda 1 milyondan fazla kişi yaşamını yitirdi. 6 milyon 600 bin Suriyeli ülke içinde, 5,6 milyon kişi de ülke dışında mülteci oldu.

Suriye’de devrimin başlama sebebi ve Esed rejiminin halkına uyguladığı zulümle alakalı izlenmesi gereken 10 belgeseli sizler için derledik. Belgeseller Suriye’de yaşanan tüm zulmü ve gerçekleri gözler önüne seriyor.

1- Devrim Ruhu

Suriyeli aktivist Hadi El Abdallah’ın sunduğu “Devrim Ruhu” belgeseli, Suriye devriminin neden başladığını anlatan en iyi belgesellerden biri. Suriye’den özel görüntüler eşliğinde hazırlanan belgesel, devrim öncesi Esed ailesinin iktidarından devrimin başlama nedenine, barışçıl gösterilerden silahlı direnişe geçiş evresine ve bugüne dair anlatımlar içeriyor.

Bölüm: 9
Süre: Her bölüm 15 dakika.
Yayın yılı: 2015

Belgeseli izlemek için tıklayın.

 

2- Pusula Doğu Suriye

Suriye’de onbinlerce insan yaşamını yitirdi, yüzbinlerce insan yaralandı ve milyonlarca insan, canlarını kurtarabilmek için, yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kaldı. Pusula Doğu ekibi, işte bu insanların hikayeleri ekrana getirmek için yola çıktı. Suriye’nin en kanlı çatışmalarının yaşandığı Halep, İdlib ve Lazkiye gibi şehirlerde çekimlerin gerçekleştirdiği programda, aileleri gözlerinin önünde öldürülen çocuklardan, hapishanelerde işkence gören kadınlara, bir gecede askere dönüşen masum sivillerden, “ailemi, malımı, her şeyimi elimden alsanız da vatanımı terk etmeyeceğim” diyenlere tüm Suriye halkının yaşam mücadelesine yer verildi.

Bölüm: 3
Yayın yılı: 2015

3- Artık Yeter Bir Devrim Hikayesi

“Artık Yeter: Bir Devrim Hikayesi” Amerikalı Matthew VanDyke’ın yönettiği, Matthew VanDyke and Suriyeli Nour Kelze’nin yapımcılığını yürüttüğü Suriye hakkında 15 dakikalık bir belgesel.Film otuzdan fazla ödül kazandı ve 100’den fazla film festivallerinde gösterildi.

Film Suriye’de yaşanan savaşı 32 yaşındaki komutan Movya ve 24 yaşındaki gazeteci Nour’un yaşadıklarından yola çıkarak anlatıyor. Savaş sırasında hayatları alt üst olan iki güçlü karakter Suriyelilerin özgürlük mücadelesini gözler önüne seriyor.

Süre: 14.30
Yayın yılı: 2014

Belgeseli izlemek için tıklayın.

 

4- Savaşın Çocukları

Yapımcılığını İHH İnsani Yardım Vakfı’nın, Yönetmenliğini Tülay Gökçimen’in yaptığı çekimleri Suriye’nin içinde, sınır illerinde ve büyükşehire göç etmiş Suriyeli çocuklarla gerçekleştirilen ve Suriyeli Çocukların dramını anlatan bir belgeseldir.

Yayın yılı: 2016

Belgeseli izlemek için tıklayın.

 

5- Suriye Zindanlarında 24 Saat

Suriye’de bir gece baskınıyla alınıp götürülen ve Esed rejimi tarafindan günlerce işkence edilerek katledilen bir babanın ve onun cenazesini almaya giderken aynı zindanlara düşen üç kızının hikayesidir bu belgesel… İHH İnsani Yardım Vakfı’nın insani diplomasi çalışmalarıyla yeniden özgürlüğüne kavuşan üç genç kız, Suriye zindanlarını ve babalarının işkenceyle nasıl katledildiğini anlatıyorlar… Dunyayı sarsan işkence fotograflarında da oldugu gibi katledilen bir babanın gözü yaşlı ailesi dünyaya hesap soruyor… Suriye’de dört yıldır devam eden ve dünyanın sadece izledigi bir savaşın masumları ve bilinmeyen Suriye zindanları gerçeğini anlatılan Suriye Zindanlarında 24 Saat Belgeseli yaşanan büyük acılara ışık tutuyor…

Yayın yılı: 2014

Belgeseli izlemek için tıklayın.

 

6- Haykırış Belgeseli

Tülay Gökçimen’in yönetmenliğini üstlendiği ve Suriyeli kadınların gözünden Suriye’deki zulmü anlatan “Haykırış” belgeselinde, Suriye’ye ait hakikatleri görebileceksiniz.

Yayın yılı: 2014

Belgeseli izlemek için tıklayın.

 

7- Göç’erken Belgeseli  (Suriye)

Büşra İncesu’nun yapımcılığını üstlendiği belgesel Türkiye’ye mülteci olarak gelmek zorunda kalan Halepli bir ailenin hikayesi anlatıyor… 2. Belgesel ise Halep’teki dramı tüm dünyaya duyurmaya çalışan küçük kız Bana Alabed’i konu ediniyor.

1. Belgesel Yayın yılı: 2015
2. Belgesel Yayın yılı: 2017

Belgeseli izlemek için tıklayın.
Göç’erken “Halepli Bana Alabed”

 

8- Rağmen Belgeseli

Suriye’de hayatındaki en değerli varlığı, eşini kaybetmiş bir annenin, tek bacağını kaybetmiş bir babanın ve arkadaşları okula giderken kendisi çalışmak zorunda kalan babasını kaybetmiş bir çocuğun, ama bütün acılara rağmen ümitlerini kaybetmeyen onurlu insanların hikâyesi…

Yayın yılı: 2016

Belgeseli izlemek için tıklayın.

 

9- The White Helmets – Beyaz Kasklılar

Suriye’deki hava saldırılarında her gün sivillerin üstüne bombalar yağarken, korkusuz bir ilk müdahale ekibi, mağdurları kurtarmak için kendi canlarını riske atmaktadır. Virunga’nın yapımcısı olan ekip, savaştan harap olan Suriye’ye bir bakış sunan bu filmle Kısa Belgesel Oscar’ını aldı.
Belgesel Suriye’de her gün yaşanan hava bombardımanının korkunçluğunu gözler önüne seriyor.

Yayın yılı: 2016

10- Last Men in Aleppo – Halep’in Son Adamları

Suriye’de yaşanan savaş anında Halep şehrinin kuşatılması ve sonrasında yaşanan olaylar neticesinde, Beyaz Kasklılar adlı sivil toplum örgütünün yaşadıkları belgesel haline getirilmiştir…

*Belgeselde oynayan Suriye Sivil Savunma gönüllüsü Khaled Harah 2 sene önce bir bombardımanda şehid olmuştur.

Yayın yılı: 2017

Zeyneb Doğan

Site Editörü

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu