✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
Kitap

Ahlakımız – İmam Muhasibi

Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin. (Kalem/4)

Bir müslüman olarak Kuran’ın tüm ayetlerine iman ediyoruz. Muhkem ayetlerine de, müteşabih ayetlerine de. Kuran okuyoruz, rabbimizin hükümlerini öğreniyoruz. Öğrendikten sonra hayatımızda uygulamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken gözden kaçırdığımız en büyük konulardan biri ise “ahlak.” Rabbimiz hükümlerini uygularken, en güzel şekilde yapmamızı emrediyor. Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem’in de hayatına baktığımızda, yaptığı iş ne olursa olsun en güzel şekilde yaptığını ve böyle yapmayı tavsiye ettiğini görüyoruz. Yani bizim dinimiz sadece belli kurallardan ibaret olan bir din değil. Bir şeyi yaptığımız kadar, nasıl yaptığımız da çok fazla önem arz ediyor. İşte tam burada “ahlakımız” devreye giriyor. Konuşurken, işteyken, evdeyken, okuldayken, tebliğ yaparken, zorlukta, kolaylıkta, darlıkta, bollukta nasıl davranmamız gerektiğini de dinimizden öğreniyoruz.

“Ahlakımız” kitabı, İmam Muhasibi’nin Kuran, sünnet ve selef alimlerinin ışığında yaptığı tavsiyeler içeren risalesi ile; Alim Abdulfettah Ebu Gudde’nin yaptığı şerhten oluşuyor.

“Şunu da bil ki:
Allah’ın kitabına karşı vazifen, emir ve yasaklar hususunda hükmüyle amel etmek, tehdidinden korkmak, vadine ümit beslemek, müteşabihine iman etmek, kıssalarından ve misallerinden ibret almaktır. Bunları yerine getirirsen cehaletin karanlıklarından ilmin nuruna, şek ve şüphenin ıstırabından yakinin rahatlığına ermiş olursun. Yüce Allah buyuruyor ki; ‘Allah mü’minlerin velisidir. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır.’ (Bakara/257)”
– İmam Muhasibi

“Edepten ayrılma, hevadan ve öfkeden uzak dur. Uyanık kalmanın sebeplerini araştır, bunlara sarıl. Çünkü dünyanın fitneleri parlak ve çekicidir. Seni, akıbetin hakkında gaflete düşürür onu tefekkür etmez olursun. Gideceğin yeri de sana unutturur. Uyanık kalmanın sebepleriyle hareket etmek bırakmaman gereken bir vazifedir. Böylece bu aldanma diyarında selamete uğraşırsın.”
– Alim Abdulfettah Ebu Gudde

“Dünya taliplisi okur yazarların çoğalıp, makam, mevki ve itibar elde etmenin gayeleştirildiği, buna mukabil ahiret yolcusu alimlerin tükendiği şu asrımızda insanlığın yaratıcısının rızasını kazandıracak istikameti elde etmesi hiç de kolay değildir. Koşulların böyle şekillendiği bir zamanda yaratıcısının rızasını hiçbir şeye değiştirmeyen ahiret yolcusu alimlerin yazdığı eserleri mütalaa etmek ve bunları elden düşürmemek, kurtuluş için son derece güvenli bir yoldur.” 

Ahlakımız

İmam Muhasibi

Nebevi Hayat Yayınları
Sayfa Sayısı: 248
Yayın Tarihi: 2014 (1. Baskı)

 

 

 

Elif Nisa

Site Yazarı

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu