İslamKuran - SünnetVideo

Bakara Suresi Tefsiri 16. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi.
16. Ders

Bakara Suresi Tefsiri 16. Dersden bir bölüm:

Louisiana’da yaşayan bir arkadaşımın hikayesini anlatmayı seviyorum. Bilenleriniz vardır, daha önce anlatmıştım. Tam bir ilham kaynağı. Ailesi Baton Rouge, Louisiana’da yaşıyor. New Orleans aslında. Araç Galericiliği yapıyorlar. Ve galeri deniz kenarında bir yerde, çok güzel lüks arabalar var. Sonra Katrina kasırgası geliyor, bu kasırgayı hatırladınız mı? Bu dindar ailenin bankalarla faizlerle vs. hiçbir işi yok, her şeyleri nakit. Sular yükseliyor ve bir gecede tüm arabalar mahvolup gidiyor. Geriye sadece Lexus ls400 ya da 450 serisi bir araba kalıyor. Sadece bunu kurtarabiliyorlar. Bir yıl sonra onları ziyaret ettiğimde bu araçla pizza dağıtımı yapıyordu. Annesi babası falan herkes pizzacıda çalışıyordu. Bu insanlar iyi bir hayata sahiptiler, yarım milyon dolarlık satışları bir ayda kolayca yapıyorlardı. Ve oradan pizzacıda çalışmaya geçtiler. Dükkanının sahipleri değildiler, tüm aile ora için çalışıyordu. Ve eğer böyle milyonlarla oynamaktan yokluğa düşen başkası olsaydı ne olurdu tahmin edebilirsiniz değil mi? İntihar ederler veya bir akıl hastanesine kaldırılırlardı. Kaybı kaldıramazlardı. Bu altından kalkması zor bir şey. Fakat yine de bu ailedeki parlak gülümseme gibisini hiç görmedim. Daha parlak bir gülümseme görmedim.

Ve onlara sordum: Böyle bir haldeyken siz neden bu kadar mutlusunuz? Dedi ki, işimiz iyiyken de her şey güzeldi ama… Müşteriler arıyor… Şu sevkiyat gecikiyor… Şu kargo şöyle… Vergi ödemeleri… Maaş bordroları şu bu derken mescide gitmeye vaktim olmuyordu. Şimdiyse bir işimiz var ve ezanı duyup namaz kılmaya gidiyoruz. Başımızın üstünde çatı ve masamızda yemeğimiz var hala. Çok daha huzurluyuz Elhamdulillah.

Hidayetiniz yoksa bu tavrı gösteremezsiniz. Bunu yapamazsınız. Her gün o su altında kalan galerinin önünden geçip, ağlayıp ağıtlar yakan insanlar olurdu. Böyle yaparlardı. Onlar ise sadece devam ettiler. Devam etmekle kalmayıp verdiği rızıklar için Allah’a şükrettiler. Helal rızıklar verdiği için… İman budur. Bu aslında başka insanları intihara sürükleyen ve paramparça eden hüzünden sizi kurtaran şeydir. Onların ayağa kalkacak gücü yoktur ve sen yine de sahalardasındır. “Kim benim hidayetime uyarsa, onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.” ayetindendir bu.

 

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu