İslamKuran - SünnetVideo

Bakara Suresi Tefsiri 25. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi. 25. Ders.

Bakara Suresi Tefsiri 25. Dersten bir bölüm:

Eğer doğru adımı atarsanız Allah size daha güzel işler yapmak için on kapı daha açar, tövbe ederseniz Allah size tövbenizi güçlendirmenin yollarını açar.

“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin, diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle onu hoş görüp kabullenmesin ki, bu da imanın en zayıf derecesidir.”
Arkadaşlarınızın, ailenizin, insanların arasında… Firavun’la konuşmuyorsunuz. Sesinizi yükselttiğiniz zaman başınız vurulmayacak. En fazla bağırırlar, alay ederler. Ama bunun korkusundan ağzınızı bile açmıyorsunuz, hiçbir şey söylemiyorsunuz. Bu yanlış. Bu yanlış. Aile içinde bir istismar gördüğünüz de… Koca adamlarsınız, babanız annenize şiddet gösterdiğinde ona engel olmuyorsanız sorumlusunuz. Babanıza olan sevginizden dolayı “Hayır baba! Bunu yapamazsın.” demelisiniz. Bunu yapan kişi olmanız gerekiyor. Gözünüzün önünde kötülüğün gerçekleşmesine izin veremezsiniz. En azından elinizle değiştirin. Yozlaşmış devletlere karşı durmaktan falan değil. Çevremizde her zaman yolsuzluğa şahit oluyoruz ama bu konuda hiçbir şey yapmıyoruz. İş yerinde oturup insanları çekiştiren birileri var ve siz orada öylece oturuyorsunuz. “En azından katılmıyorum onlara.” Evet, hiçbir şey söylemeyerek onlara katılıyorsun. Onaylıyorsun, onun bir parçasısın.  İçinizde onları dinleyecekler de vardı. Allah o zalimleri bilir. (Tevbe/47) diyor Kur’an. Hiçbir şey yapmadan dinleyenler de günah işliyor. Bu ümmet için pasif durmak kabul edilebilir bir şey değildir. Sırtınızı yaslayıp umursamazlık edemezsiniz. “Bana ne.” Böyle bir şey olamaz.

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu