İslamKuran - SünnetVideo

Bakara Suresi Tefsiri 24. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi. 24. Ders.

Bakara Suresi Tefsiri 24. Dersten bir bölüm:

 

“Onun içindekileri hatırlayın/zikredin” (Bakara/63)

İçindekiler hatırlamak ve hatırlatmak da zorundasınız. İçindekilerden bahsetmek zorundasınız. Müslüman toplumlarda olan şey nedir? Bazı insanlar kitaba tüm benlikleriyle sarılıyor ama bunu paylaşmıyorlar. Sadece kendi bulundukları çevrede paylaşıyorlar. Eğer insanlar yaptıkları bir derse gelip katılıyorsa, bu yeterince iyi. “Ben onlara gitmem, o insanların evine gitmemi mi bekliyorsun, onlar namaz bile kılmıyorlar. O kadınlar tesettürlü bile değil. Adamların birinin bile sakalı yok. Onların evine mi gidip konuşmamı, onlara ulaşmamı istiyorsun? Yok öyle şey onlar mescide gelecek, onlar bana gelecek.” “Onun içindekileri hatırlayın” (Bakara/63) Nasıl bunu yerine getireceksin? İçinde olanlardan bahset. Kur’an’a sarılmış olan insanlar, onun elçisi de olmalılar. Her bir kuytu köşeye ulaşıp paylaşmak, paylaşmak zorundalar. Ve anmak, hatırlatmak zorundalar. Ve işte böyle takvanın ne olduğunu bile bilmeyen insanlara takva gelecek. Kur’an insanları dönüştürebilir. Siz insanların muhafazakar veya liberal, dindar veya progresif olduklarını düşünebilirsiniz. Bunlar sadece “Onlar ancak sizin ve atalarınızın taktığınız isimlerdir.” (Necm/23) Bu isimleri siz uydurdunuz dostum. Kalpler Ancak Allah’ın elinde. Ve eğer kalp, Allah’ın kelamını dinlerse, kalbin geçireceği dönüşüm benim ve sizin kontrolünüzün ötesinde olacak. Bizim görevimiz Allah’ın kelamını hiçbir yargıda bulunmadan paylaşmak. Önyargı, kısıtlama olmadan. Ve bundan sonra insanların kalplerine ne yaptığı, onlar ve Allah arasında. Ve o zaman takvalı olmuş olursunuz.

 “Umulur ki korunuzsunuz.” (Bakara/63)

Takva burada kalptedir. Eğer bu kitapla olması gerekeni yaparsanız kalplerinizde olanı geliştireceksiniz. Bu kitabın elçileri ve bu kitabı paylaşanlar olursanız. Bunu yapmak için bir alim olmanıza gerek yok. Kur’an hakkında şu kadarcık da olsa bir şey biliyorsanız, paylaşın onu. Kur’an’la ilgili ufak bir şey öğrendiyseniz paylaşın onu. Birine bir şey söyleyin onunla ilgili. Bugün artık bu zamanda Kur’an’la ilgili bir şeyler paylaşmak çok daha kolay. Bir videonun linkini alıp bir whatsapp grubuna atmak, bir şeyi beğenmek, paylaşmak, mesaj atmak, dostum artık çok kolaylaştı bunlar. Paylaşmak için çok fırsatımız var artık.

Sadece online paylaşımlardan bahsetmiyorum, kişisel olarak da olabilir. Sadece Kur’an’la ilgili sizi etkileyen bir şeyler paylaşın. Evet insanlar izledikleri gördükleri şeylerden etkilenebilirler, buna çok inanıyorum bu yüzden sürekli çevrimiçiyim. Ama birine kişisel olarak söylediğiniz bir şey kadar etkili olamazlar. Kalpten çıkan, kalbe girer. Allah’ın kelamını paylaşmanın önemini asla küçümsemeyin, en ufak bir şey bile olsa. Bir ayet bile olsa. Çevrenizdeki herkesle. Allah-u Teala bizleri Kur’an’ın taşıyıcıları ve ona tüm benlikleriyle sımsıkı sarılanlardan, içindekileri hatırlayanlardan ve birbirine hatırlatanlardan kılsın.

PDF İNDİR

 

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu