Haber

Bu Kahveyi İçerken Bir Kez Daha Düşünün!

ABD’nin kafe zinciri Starbucks, İsrail’e ve ‘terörle savaşa’ sınırsız destek verdiğini açıkladı.

Amerika’nın dünyaca ünlü kafe zinciri Starbucks Coffee’nin homoseksüelliğe sahip çıktığı, kürtajı teşvik ettiği ve İsrail’i sınırsız bir şekilde desteklediği ortaya çıktı.

Starbucks Coffee, Amerika’da her yıl 27 Haziran’da düzenlenen homoseksüeller festivalini (Gay Pride Parade) destekleyenlerin başında gelmektedir. Starbucks Coffee’nin Washington Müdürü Heywood McGuffy, şirketin bu tavrını savunarak “Biz, çalışanlarımızı ve müşterilerimizi ilgilendiren her şeyi desteklemekle yükümlüyüz” dedi. Son festivalde, Starbucks Coffee çalışanlarından 75 homoseksüel üzerlerinde homoseksüelliği ifade eden gökkuşağı renkleri ve Starbucks Coffee arması bulunan t-shirtlerle festivale katılanlara bedava kahve dağıtırlar.

“Concerned Women For America” kuruluşunun internet sitesinde, Starbucks şirketinin cinsel sapıklığı desteklemede bütün sınırları aştığı belirtilerek 2005 yılında California’da düzenlenen festivalde çocuklara eğilimi olduğu bilinen kişilerin gözetiminde çocuk programları yapıldığı bildirilmektedir.

Kürtajı teşvik

Starbucks şirketi, cinsel sapıklığa destek vermekle kalmayıp kürtajı da teşvik etmektedir. Şirket, “Planned Parenthood Federation of America” kuruluşunun resmi sponsorudur.

Tüm muhafazakar Amerikan kuruluşları, internet sitelerinde ve radyo ve televizyon programlarında Starbucks şirketinin bu tavrını kınamışlardır.

Hormonlu ürünler

Starbucks, tüm ürünlerinin doğal maddelerden yapıldığını öne sürse de, Starbucks’ın hormonlu maddeler kullanmaya son vermesi için 300 Amerikan kentinde ve 8 ülkede kampanya düzenleneceği bildirilmektedir.

Şirket adına bir açıklama yapan Lara Wyss, kansere ve diğer bir takım hastalıklara yol açan rBGH hormonunun şırıngayla verildiği verildiği ineklerden alınan sütleri kullanmayı durdurduklarını açıklar.

İsrail’e ve ‘teröre karşı savaş’a sınırsız destek

Yahudi kökenli Amerikalı İşadamı Howard Schultz’ın sahip olduğu Starbucks, İsrail’deki ve Amerika’daki Yahudi örgütlerine büyük yardımlarda bulunmaktadır. Yahudi eğitim programı “Aish HaTorah” (Tevrat yaşantısı)na destek vermekte ve “anti-Semitist ve radikal” Müslümanlarla mücadele için milyonlarca dolar bağışlamaktadır. Bu nedenle, İsrail’in kuruluşunun 50. yılında, Howard Schultz’a “Siyonizm dostu” ödülü verilmiştir.

Starbucks şirketi, aynı zamanda “teröre karşı savaş”ında Amerikan Ordusu’na da destek vermektedir. Şirketin resmi internet sitesinde, şirket çalışanlarının her hafta kendilerine verilen ücretsiz paketlerini toplayıp Afganistan’da ve Irak’ta görev yapan Amerikan askerlerine gönderdiği yazmaktadır. Şirket ayrıca, Kızıl Haç aracılığıyla Amerikan askerlerine bedava kahve dağıtmaktadır.

Starbucks Coffee’nin kısa tarihi

Starbucks Coffee, Amerikalı akademisyenler Jerry Baldwin, Zev Siegal ve Gordon Bowker tarafından 1970 yılında kurulur. Başlangıçta, Seattle’daki Pike Place bölgesinde küçük bir kahve dükkanı olarak açılan Starbucks Coffee’nin kaderi, New York’tan gelen Yahudi işadamı Howard Schultz’ın ziyaretiyle değişir. Schultz, üç ortağı aralarına katılmaya ve işi büyütmeye ikna eder. 2006 yılına gelindiğinde, Starbucks Coffee’nin artık dünya geneline dağılmış 6 bini aşkın şubesi vardır.

1985 yılında üç ortak Schultz ile anlaşmazlığa düşerler. Bu nedenle Schultz onlardan ayrılıp Il Giornale’i kurar ve Roma efsanelerindeki “savaş tanrısını” simge olarak seçer.

1987 yılında Starbucks Coffee’nin üç ortağı şirketi tüm haklarıyla satmaya karar verince Schultz, Starbucks Coffee’yi hemen satın alır.

Kaynak: Dünya Bülteni

Wikipedia’da Sturbucks hakkında bir bölüm:

Starbucks ve Eşcinsel evlilik

Dünya genelinde 30 ülkede altı bine yakın şubesi bulunan dev şirket, eşcinsel evlilikleri desteklediğini duyurarak, bu çerçevede yapılan tüm çalışmalara katkı sunduğunu açıkladı. Şirketin CEO’su Howard Schultz, farklılıkların saygı görmesine taraftar olduklarını ve bunun şirket felsefelerinin merkezinde bulunduğunu söyledi. Bünyesinde çalışan personelleri arasında cinsel yönelim ya da kimliğinden dolayı oluşabilecek ayrımcılığa karşı önlem ve yaptırımlar alan Starbucks 2014 yılında LGBT temalı ilk kısa film Coffee Frenemies‘i OutTV ile ortaklaşa yayınlandı.

İnceleyebileceğiniz diğer kaynaklar:

Türkçe: http://www.gidaraporu.com/starbucks_g.htm
İngilizce: http://www.inminds.co.uk/boycott-starbucks.html

 

Benze Yazılar

2 Yorum

  1. Bütün İslam Alemine bu yazıdaki bilgiler duyurulmalı bence.. Ülkemizde bu firmanın ürünlerinin satışı dahi yasaklanmalı..

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu