BelgeselMultimedyaVideo

Dünyamızı Saran Atmosfer – Yeryüzünde Dolaşın Serisi 5. Bölüm – Fahad al Kandari

Fahad al Kandari’nin 2017 yılı Ramazan’ında başlayıp seri olarak kanalında yayınladığı Feseero (Yeryüzünde Dolaşın) programını Türkçe altyazılı olarak takipçilerimize sunuyoruz.

Bu seri, Allah’ın (c.c.) ayetlerine bilimsel bir ışık tutarak bizi kainatın yaratılışı hakkında daha derin düşünmeye davet ediyor.

Belgesel hakkında: Faseero (Yeryüzünde Dolaşın) serisinin beşinci bölümünde, dünyamızı saran atmosfer hakkında derin bir tefekküre dalacağız. Yaşamımız için bu kadar gerekli olan oksijenin hayatımızdaki önemi nedir?

Fahad al Kandari ve belgesel ekibi, Jeoloji bilimi uzmanlarının yanına giderek atmosfer hakkında detaylı bilgiler alıyor. Ayrıca uçan balona binerek bu nimetin güzelliğini tecrübe etmeye çalışıyorlar.

“Allah kimi doğru yola iletmek isterse onun kalbini İslâm’a açar; kimi de saptırmak isterse göğe çıkıyormuş gibi kalbine darlık ve sıkıntı verir. Allah inanmayanlara işte böyle azap verir.” (En’am, 125)

Niçin astronotlar atmosfer basıncına dayanıklı kıyafetler giyerler? Neden gökyüzünde her yükseldiğimizde atmosfer basıncı düşer? Gerçekten belirli bir seviye yukarı çıktıktan sonra ölme ihtimalimiz var mı? Van Allen kuşağı nedir? Atmosferin her gün miktarı 100 tona kadar ulaşan toz bulutu ve uzay enkazını yaktığını biliyor muydunuz?

Yeryüzünde Dolaşın Serisi – 5. Bölüm Dünyamızı Saran Atmosfer:

Drive üzerinden izlemek için tıklayın.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu