Kuran - SünnetMultimedyaVideo

Kalite Miktara Bağlı Değildir – Nouman Ali Khan

Bugünkü hutbe, Kuran’ın eşşiz bir suresi olan Necm Suresi’ne ait. Sure, Allah’ın vahiy olayını tarif etmesiyle başlar. Birçoğunuz, peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in ilk vahyinin  “اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ” olduğunu biliyorsunuz, Kuran’daki sırası daha sonralardadır. Ama Allah o zaman ne olduğuyla ilgili olayı tanımlar. Alak Suresi’nde sahip olduğumuz tek şey aslında, Cebrail aleyhisselam’ın Allah’tan kelimesi kelimesine aldığı ayetlerdir. Bunlar söylenen sözlerdir. Ama burada Necm Suresi’nde, sahip olduğunuz şey, neler olduğuyla ilgili Allah sahnenin kendisini tarif ediyordu. Vahiy, peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e nasıl geldi?

Cebrail aleyhisselam’ı görmek nasıl bir deneyimdi? Ve ayrıca peygamber sallallahu aleyhi vessellem’in hayatının ilerleyen yolculuğunu, Cebrail aleyhisselam ile birlikte ele aldığını anlatıyor. Necm Suresi’nin başında bahsedilen bazı şeyler bunlardır. Ama sonra sure aslında geçiş yapar ve bizim hakkımızda konuşur. İnsanlık hakkında, insanlar hakkında konuşur ve insanların peygamber sallallahu aleyhi vessellem’in çağrısını kabul etmeye çalışırken verdikleri mücadelelerden bahseder. Şimdi peygamber sallallahu aleyhi vessellem’in çağrısını kabul etmeyi düşündüğümüzde, genellikle bir kişinin sadece şahadet getirdiğini düşünürsek, Allah’ın bir olduğunu ve Muhammed sallallahu aleyhi vessellem’in onun rasulü olduğunu kabul eder. Bu kadar basit. Ama İslam’ı kabul etmenin başka boyutları da var, kabul edilen değişimler dışında,  Allah’ın bir insanın içine yerleştirmek istediği şeyler var. Ve bunlar, Allah’ın vurguladığı bazı değişikliklerdir ki insanlar ayetleri hayatlarının içine getirmek için isteksiz ve sure, hemen hemen bu konudan bahsedip sona eriyor.

Allah’ın insanlardan beklediği bazı değişiklikler nelerdir? Bu büyük vahiy içimde ve içinizde bir değişiklik getirmek için geldi. Ve bu değişikliklerin bazıları kolay değişiklikler değil, yapmak çok zor. Çünkü tek bir yerde rahatız ve o yerden başka bir yere geçmek istemiyoruz. Allah, şu anda bu ayetlerde değişen insanları tarif edecektir. Ve bu hutbeyi sizinle paylaşmak istedim çünkü siz ve ben sık sık kendimizi o yerde bulabiliriz. Neyin yanlış olduğunu biliyorsunuz. Düzeltmemiz gerekeni biliyorsunuz. Kendimizi değiştirmekte zorlanıyoruz. Ya da kendimizi hayal kırıklığına uğratırız, başkasını değil. Ama yine de tekrar tekrar kendimize yaparız bunu ve bu döngüden çıkış yolunu bulamıyoruz.

Hutbeyi okumak ve indirmek için:

KALİTE MİKTARA BAĞLI DEĞİLDİR – PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu