Haberİslam Dünyası

Algılar ile Gerçekler Arasında Suriye ve Suriyeliler – Zahide Tuba Kor


Ortadoğu uzmanı, yazar mütercim Zahide Tuba Kor, Instagram hesabında (instagram.com/ztkor) “Algılar ile Gerçekler Arasında Suriye” adlı seminer dizisine başladı.

Suriye ve Suriyeliler hakkında ülkemizde çok fazla şehir efsanesi, yalan ve yanlış bilgi dolaşmakta olup bunlar artık iyice yerleşmiş, adeta sorgulanamaz “gerçekler” haline gelmiş durumda. Bunda ideolojik önyargılar kadar bilgi eksikliğinin de büyük bir payı var.

Bu eksiklikten hareketle “Algılar ile Gerçekler Arasında Suriye ve Suriyeliler” başlıklı 7 hafta sürecek bir seminere başlıyorum.

Seminerde öncelikle son yüzyılın Suriye tarihi ve siyasetini (kısmen jeopolitiği, ekonomisi, sosyolojisi, dinî hayatı ve güvenlik yapılanmasını) günümüze de ışık tutacak şekilde anlatacağım.

Ardından büyük tahribatlara ve dönüşümlere yol açan Suriye İç Savaşı’na gireceğim. 2011’de isyana yol açan siyasi, iktisadi ve toplumsal saikleri; yerel-bölgesel-küresel üç düzlemde yaşanan savaşın Suriye devleti, toplumu ve bireyi üzerindeki derin etkilerini ele alacağım.

Daha sonra savaş ve mültecilik olgusunu, Suriyeliler özelinde ama Ortadoğu’daki diğer benzer vakalarla da kıyaslayarak ele alacağım; iç veya dış göç yaşamış Suriyelilerin hayatlarına, yaşadıkları sosyolojik ve psikolojik dönüşümlere değineceğim.

Seminer dizisinin son haftalarında ülkemizde Suriyeliler hakkında doğru bilinen yanlışlara ve zihinlerde yer eden sorulara tek tek gireceğim.

Bütün bu konuları haritalar ve görsel malzemeler eşliğinde anlatılırken efsanelerden arınmış bir Suriye(liler) gerçeği sunmaya çalışacağım.

21 Mayıs Cumartesi gününden itibaren her hafta saat 20.00-21.30’da Instagram hesabımdan (@ztkor) canlı yayınlarda buluşmak üzere.

Zahide Tuba Kor

1. Bölüm: Suriye’nin nüfus yapısı, jeopolitiği, sosyokültürel ve sosyoekonomik hayatı, Fransız manda mirası ve 1970’e kadar Suriye siyasetinin temel özellikleri

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Zahide Tuba Kor (@ztkor)’in paylaştığı bir gönderi

2. Bölüm: Suriye Baas Partisi ve Hafız-Beşşar Esed dönemi

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Zahide Tuba Kor (@ztkor)’in paylaştığı bir gönderi

3. Bölüm Suriye İç Savaşı: İsyan sürecinin evreleri, iç savaşın mahiyeti, rejimin isyancılara karşı taktikleri, muhaliflerin başarılı olamama nedenleri

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu