✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
Haberİslam Dünyası

Çin’in Toplama Kamplarından Binlerce Uygur’un Fotoğrafları Sızdırıldı

Çin polislerine ait bilgisayarların hacklenmesi sonrası Çin’in cezaevlerinde tuttuğu Müslüman Uygur Türklerine ait çok sayıda fotoğraf internete sızdırıldı.

“Xinjiang Polis Dosyaları (Xinjiang Police Files)” adıyla paylaşılan belgeler Çin rejiminin Doğu Türkistan’da yıllardır Uygurlara ve diğer Türk Müslümanlara karşı gerçekleştirdiği soykırımının boyutunu ve vahşetini kesin bir şekilde ortaya koyuyor.

BBC’nin yayınladığı belgeler arasında, 5 binden fazla Uygur Türkünün gözaltına alındıktan sonraki fotoğrafları da bulunuyor.

2018 yılına ait fotoğraflarda çocuk, kadın, erkek, genç, yaşlı binlerce Uygur’un fotoğrafları, kişisel ve aile bilgileri, tutukluluk gerekçeleri ve süreleri bulunuyor.

Suçlamalar arasında “Kuran okumak, sakal bırakmak, evinde başörtüsü, Kuran, seccade, tesbih bulundurmak” gibi “suçlar” da yer alıyor.
Fotoğraflarda yer alan bir kadının kampa alınma nedeni ise oğlunun sigara ve alkol kullanmaması.

Çin hükümeti, çoğu kişinin “yeniden eğitilmek” için cezaevine gönderildiği iddia etse de daha önce kamplarda kalmış tanıklar, kamplarda işkence ve tecavüzün yaygın olduğunu dile getiriyorlar.

Kampların en genç kurbanı, tutuklandığında 15 yaşında bir kız çocuğu olan Rahile Ömer.
En yaşlı kurban ise 73 yaşındaki Anihan Hamit.

Sızdırılan belgelerin bulunduğu site: https://www.xinjiangpolicefiles.org

Doğu Türkistan’da Neler Oluyor? [Dosya]

Doğu Türkistan’da Neler Oluyor? [Dosya]

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu