HaberYazılar

Arakanlı Çocuklar İlk Defa Oyun Parkıyla Tanıştı

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek başlattığı saldırılar yüzünden kaçarak Bangladeş’teki kamplara sığınmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanlar, ilk defa bir çocuk parkına kavuştu.

Cox’s Bazar ilindeki Lida Mülteci Kampı’nda İyilikte Yarışanlar Derneği tarafından kurulan park, Arakanlı çocukların büyük ilgisini çekti. Salıncak, tahterevalli, kaykay ve tırmanma aletlerinin bulunduğu parkın kampta bulunan binlerce çocuk tarafından bir eğlence alanı olması planlanıyor.

Kamp sakinlerinden Muhammed Rahman, Arakan’da böyle bir çocuk parkına hiçbir zaman sahip olamadıklarını anlattı. Rahman, “Kamptaki çocuklar parktaki salıncak ve kaydırak gibi aletleri ilk defa gördüler. Hatta yardım gönüllüleri çocuklara nasıl oynayacaklarını gösterdi” ifadelerini kullandı.

Uluslararası raporlara göre, sayısı bir milyonu aşkın Arakanlı mültecilerin yarıdan fazlasını çocuklar oluşturuyor. Bu çocukların birçoğunun yetim olduğuna ya da yolculuk sırasında ailelerini kaybettiğine dikkat çekiliyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yetkilisi Simon Ingram, katliamlardan kaçarak Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan çocukların “dünyadaki cehennemi” yaşadıklarını söylemişti. UNICEF İcra Kurulu Direktörü Anthony Lake ise, “Birçok Rohingyalı çocuk mülteci, bir çocuğun asla görmemesi gereken şiddete tanık oldu” açıklamasında bulunmuştu.

Myanmar’daki köyleri, iş yerleri, camileri, medreseleri ve evleri yakılan Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş’teki sığınma kamplarında da oldukça zor şartlarda hayata tutunmaya çalışıyor.

Arakanlı Müslümanlar ve Bangladeş halkı Türkiye’nin Arakanlı Müslümanlara yönelik dış politikası ve mültecilerle ilgili hassasiyeti nedeniyle kendilerini ziyaret eden Türkiye vatandaşlarına yoğun ilgi gösteriyor.

Kaynak: Mepa News

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu