Kuran - SünnetVideo

Bakara Suresi Tefsiri 13. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi.
13. Ders

Bakara Suresi Tefsiri 13. Dersten bir bölüm:

Allah’ın insanoğluna verdiği onuru fark etmek inanılmaz bir şey. Allah’ın verdiği onur. Çünkü Allah secdeyi ufak şeyler için istemez. İnsanlar ufak şeyler için secdeye gitmiyorlar. Ve tüm meleklerin secdeye gitmesi için Allah bu insana ne kadar da şeref vermiş. Şimdi bir de şu açıdan bakalım, şu an burada 2016’dayız. Bazılarınız cep telefonlarınızdan izliyorsunuz, veya evde masaüstü bilgisayarlarınızdan veya dizüstü bilgisayarlarınızdan vesaire. Sizler burada mescittesiniz. Allah insanoğluna inanılmaz bir kapasite vermiş. Bunlardan ilki öğrenmek. Peki bu yetenekle biz ne yapıyoruz? Saçma bir videoya beğeni koyuyoruz. Ne yapıyoruz bu öğrenme yetimizle? PS4 oyunumuzda online sıralamada daha yüksek olmak için daha fazla kupa kazanmak dışında… Allah’ın bize verdiği bu zihinle ne yaptık? Allah’ın verdiği bu beceriyle. Allah’ın verdiği bu kalp ile. O kadar fazlasını eğlencede boğulmuş zombiler olarak boşa harcadık ki. Bu dünyaya konulmamızdaki rolümüz hakkında düşünmedik.

Ben eğlenceye karşı değilim. Ama aşırı doz diye bir şey de var. Ve herhangi bir şeyde aşırıya kaçarsan senin için kötü oluyor. Eğlencede aşırıya kaçar ve Allah’ın sana verdiği bu güzel aklı, bu inanılmaz nimeti öldürdüğün, bu şekilde eğlenceyle onu boşa harcadığın zaman, en büyük trajedi bu işte. Öğrenme yeteneği olan bu yaratık, o kadar çok öğrendi ki melekleri etkiledi, şimdi ise öğrendiği şeylerin hepsi yararsız şeyler. Tüm öğrendiği bu. Öğrenmesinin de tek nedeni daha fazla para kazanmak. Bu video oyunları konusu kadar acıklı bir durum. Bu dünyaya biz para kazanmayı öğrenmek için gelmedik. Bu dünyaya bu dünyayı nasıl daha iyi bir yer yapabileceğimizi ve Mevlamızı yeniden nasıl razı edebileceğimizi öğrenmek ve Mevlamızla tekrar ilişki kurmak için geldik. Bu yüzden bu dünyaya konulduk.

Allah diyor ki: “Sizi bu dünyaya koydu ki üstüne imar edesiniz ve geliştiresiniz” İnsanoğlunun amacı buydu. Ben özellikle gençlere diyorum ki, taze ve genç akıllarınız var. Adem’in (a.s) mirasını tamamlayın, akıllarınızı çalıştırın. Aklınızı küçümsemeyin, bu akıl harika bir şey. İmam Rağib el-Isfahani Akıl üzerine yaptığı ilk girişte “Allah’ın insan aklından başka bu kadar şereflendirdiği bir şey yoktur” diyor. Bu akla saygı duyun, bizi en başta bu pozisyona getiren şey budur, öğrenme yetimiz. Meleklerin bir üstüne geçmemizi sağlayan şey, Cebrail’in (a.s) bir üstüne geçmemizi sağlayan şey. SubhanAllah. Bunu nasıl kazanabiliriz ki? Bu gerçekten üzerine düşünülmesi gereken bir şey. Allah (a.c) bizleri bize bahşettiği onura layık kılsın ve önemsiz olmadığımızı ve hayatlarımızın değersiz olmadıklarını ve Allah için şerefli ve değerli olduklarını bizlere unutturmasın.

Ve bununla anlayacağız ki, Allah’ın kelamıyla, şununla bitireceğim: “Biz gerçekten Ademoğlu’nu şereflendirdik ve onurlandırdık.” Biz bu dünyaya gelmeden önce bile Allah bizi onurlandırdı. Allah seni öyle bir onurlandırmıştır ki, seninle kimin dalga geçtiği, kimin sana hakaret ettiği, ne kadar kilolu olduğunla, kısa olduğunla, çirkin olduğunla, Müslüman olmanla, veya aksanının olmasıyla dalga geçtiği önemli değil. Cennetlerin en üstünde sen çoktan onurlandırıldın zaten. Kimse bunu senden alamaz. Özellikle de “La ilahe ilallah”’ı taşıdığın zaman.
Allah (a.c) bizlere onurlu insanlar olarak kalmamızı nasip etsin.

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Bu guzel tefsiler icin nekadar tesekkur etsek azdir. Allah basta Nouhman Ali Khan dan ve emegi gecen herkesten sonsuz razi olsun. Bir kac tefsir calistim. Ama bukadar guncel anlasilir bilhassa genclere hitap eden birseyle karsilasmadim. Lutfen tum cevirilerini tum yapmis oldu sure tefsirlerini yayinlayin. Ilgiyle takip ediyorum. Cocuklarimla paylasmaya anlatmaya calisiyorum.
    Tesekkurler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu