İslamKuran - SünnetVideo

Bakara Suresi Tefsiri 21. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi. 21. Ders.

Bakara Suresi Tefsiri 21. Dersten bir bölüm:

Müslümanlar peygamberlerinin öğrettiklerinden uzaklaştığı zaman, o öğretilenlerin yeri türetilmiş tuhaf adetlerle değiştirilir. Kimse nereden çıktıklarını bilmez fakat uygular. Ve her nedense Allah’ın yardımının, bu tuhaf acayip nedeni bilinmez tarzda ritüellerin yapılmasıyla geleceğini düşünürler. “Hadi ışıkları kapatalım ve dans edelim böylece Allah bizden memnun olur.” “Hadi bir odada acayip sesler çıkaralım ve halkalar çizerek zıplayalım. Böylelikle Allah’ın rızasını kazanırız.”

Peygamberlerinizin öğrettiklerinden ne kadar uzaklaşırsanız, o kadar çok sayıda tuhaf saçma sapan adetler girer dininize. Ve şu anda Müslümanların şöyle şeylere bulaştığı Müslüman dünyasının bir parçası olan yerler var: “Şu adama gitmem lazım. Benim için büyü yapsın da… Ya da bir cin çağırsınlar da şu ikisini boşatalım.” Falan filan… İşte bunlar tam da İsrailoğulları’nın yaptıkları şeylerdi. Tıpkısının aynısı! Ve şimdi bu saçmalığın içine saplanmış çok fazla Müslüman bulabilirsiniz. Tam saçmalık! Üstelik sadece içine saplanmış da değiller! Bu tarz cahilce, sapkın işlere, kültvari işlere daldıklarında, onları o işlerden ayırdığınız zaman duygusal olarak rahatsız olurlar. O işlere süper bağlıdırlar ve o tarz ritüelleri sonuna kadar korurlar. Hiçbir şey söyleyemezsiniz bile. Dünyada, Müslümanların arasında insanların utanmadan açıkça mezarlara secde ettiği yerler var.

Secde sadece Allah’ın önünde yapılır. Üstelik özel bir yere de gitmenize gerek yok. Duayla ölü insanlardan istemezsin, vefat etmiş kişilerin önüne gelip de “Senin iyiliğin ile bana bunu ver.” Ne yapıyorsun? Bu ne? Ne yapıyorsun sen? Bu da nereden çıktı? Bu durumu sorgularsanız öldürülebilirsiniz. Bu kadar akılsızlardır. Yaptıklarını sorgularsanız öldürülebilirsiniz. Peki bütün bunların çözümü ne? Bütün bunların çözümü sorgulamak değil. Bütün hepsinin çözümü Allah’ın kitabına olan sevgiyi geri getirmektir. Çünkü insanları Allah’ın kitabının sevgisine geri getirdiğinizde, işte o zaman pislikler kendi kendine temizlenmeye başlar.

“Kuran insanları arındırır…”

Onlar buzağıya tapıyorlardı. Musa aleyhisselam neyle birlikte geri geldi? Allah’ın kitabıyla, Tevrat’la geldi. Tevrat’la geri geldi ve Tevrat, onların bir daha bu belaya düşmemesinin yoluydu. Şu anda Kur’an’dan o kadar uzağız ki, bu şeylerin oluyor olması hiç de şaşırtıcı değil. Sizi temin ederim ki bu tarz işlere alakası olan insanlar Fatiha’ya asla derinlemesine bakmamışlardır. İhlas Suresi’ne hiçbir zaman gerçekten bakmamışlardır. Bakara Suresi’ni birazcık bile incelememişlerdir. Neden? Çünkü Kur’an’ı inceledikçe ne olur biliyor musunuz? (Bakara/129, Ali İmran/164, Cuma/2) “İnsanları arındırır.” Düşünme şekillerini temizlemeye başlar, hislerini ve duygularını temizlemeye başlar. Kendi kendilerine o şeylerin yanlış olduğunu anlarlar.

Hatalı yaklaşımsa aslında “Bu haram! Bu şirk! Bu yanlış! Bu bidat!” demektir. İstediğiniz kadar böyle söyleyin, ancak o işleri daha da çok savunmaya ve yapmaya başlarlar. Kimsenin sorunu böyle çözülmez. Yok ya en azından “Emri bil maruf nehyi anil münker.” yapmış oldum. Yapman gereken bu değil! Bu insanlara gidip “Hadi Fatiha’yı çalışalım.” demelisin. “Hadi Bakara Suresi’yle ilgili bir şeyler öğrenelim.” “Hadi Ali İmran’a bakalım.” demelisin. Neden mi? Çünkü Allah, öyle ya da böyle şirke düşmüş insanları bile ya da acayip kültümsü ayinimsi işlere girişmiş insanları bile -sonuçta her Müslümanın kalbinde Kur’an’ın sevgisinin, Rasullullah sallalahu aleyhi vesellem’in sevgisinin olduğu bir yerler, bir köşe vardır.- Ve bu sevgiye dokunup o pozitifi büyütebilirsiniz ve böylece onu büyüttüğünüzde negatif kendi kendine kaybolmaya başlar.

 

PDF İNDİR

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu