DökümanlarİslamRamazan

Çocuklar İçin Ramazan Günlüğü – PDF

Esselamu aleykum kıymetli anne babalar. Ramazan Günlüğü olarak hazırlanmış bu güzel eseri Türkçeye çevirerek sizlerin hizmetine sunmaktan dolayı çok mutluyuz. “Çocuğum Ramazanı daha iyi nasıl değerlendirebilir” diye soran anne babalara ufak da olsa bir cevap olacağını düşünüyoruz.

Günlük 9-14 yaş arası çocuklar için hazırlanmış fakat biz bilinçli ebeveynler rehberliğinde 4 yaş üstü tüm çocukların istifade edebileceğini düşünüyoruz. Ramazan günlüğü her gün için tamamlanması gereken 4 bölümden oluşuyor.

Salih Amellerim bölümünü çocuğunuz o gün yaptığı salih amelleri yazarak dolduracak. Hadis bölümünde Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin oruç ve ramazanla ilgili hadisleri var. Başarını Renklendir kısmında o gün kıldıkları namaz sayısınca cami, okudukları(küçükler için dinledikleri) Kuran sayfası sayısınca Kuran, o günün orucundan ne kadar tutabildilerse o oranda iftar tabağı ve Sabah-Akşam zikirlerini yaptıklarında güneş ve hilali boyayacaklar. Günün Sorusu kısmında ise sorulan soruların cevaplarını bulmaya çalışacaklar.

Amacımız bu günlüğün çocukları ‘oyalama’ aracı olmasından çok, ev gündeminin ‘ramazan ve oruç’ olması. Salih ameller kısmında salih amel kavramıyla ilgili çocukla sohbet edilmesi, hadislerin onların anlayacağı dilde açıklanması ve başka hadislerle ufak bir iftar öncesi-sonrası muhabbetinin yapılması, günün sorusu kısmındaki konuların biraz ayrıntılı ve uygulamalı anlatılması çalışmadan alınacak verimi artıracaktır. Örneğin günün sorusu kısmında ‘hamd ile başlayan sureler nelerdir’ sorusu geldiğinde elinize Kuranı alıp bizzat sureleri bulabilirsiniz. ‘Okuması bereket terki pişmanlık olan sure hangisidir’ sorusu geldiğinde evinizde bakara suresi gündemi oluşturabilir, günlere yayarak hem bakara suresini okur/dinler hem de anlayabilecekleri ayetleri anlatabilirsiniz.

Ramazan Günlüğü

16.2 MB – PDF – 30 Sayfa

RAMAZAN GÜNLÜĞÜ – PDF İNDİR

Günlükteki soruların cevapları

RAMAZAN GÜNLÜĞÜ CEVAPLAR – PDF İNDİR

Alternatif İndirme Linki

Benze Yazılar

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu