✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
Haber

İsviçreli Müslüman Davetçi Nora Illi 36 Yaşında Vefat Etti

İsviçre Merkez İslam Konseyi’nin (SCIS) kurucularından olan İsviçreli davetçi 36 yaşındaki Nora Illi, uzun bir hastalık sürecinden sonra Pazartesi günü (23 Mart 2020) vefat etti.

Aslen Zürih’li olan Illi, 2002 yılında Dubai’ye yaptığı bir seyahat sonrası 18 yaşında müslüman olmuştu. Daha öncesinde punk kültürüne sahip Budizm ile ilgilenen biriydi. Eşiyle aktif olarak İsviçre Merkez İslam Konseyi’nde çalışmalar yapıyordu. İsviçre’nin en çok tartışılan isimlerinden biri olan İlli, 2016 yılında gelen peçe yasağı sonrası, cesurca peçesiyle kameraların önüne çıktı.

Nora İlli, 2016 yılında peçe yasağını protesto etmek amacıyla çocuk arabasıyla Locarno meydanı Piazza Grande’de Belediye Meclisi ve Polis Karakolu’nun olduğu yöne doğru yürüyüş yaptı. Kendisine kadınlara kesilecek cezaları karşılacağını belirten Rachid Nekkaz eşlik etti. Her ikisine de para cezası kesildi.

Avrupa’da peçe yasağı ve müslüman kadınlara yönelik yapılan haksızlıklarla ilgili birçok televizyon programına katıldı. Paneller düzenledi ve makaleler yazdı. İslamofobi’ye karşı mücadele eden önemli isimlerden biri oldu.

Nora Illi yeni müslüman olan ve aileleri tarafından rededilen müslümanlara destek oldu ve onlara sahip çıktı.

Nora Illi’nin Facebook hesabında yapmış olduğu bir paylaşım: “Allahuekber. Bugün yeni Müslüman olmuş bir kız kardeşimizle tanışma fırsatım oldu. Maşaallah, Allah onun kalbini İslam’a açtı. Allah onu yolunda sabit kılsın. Amin. Aynı zamanda bana ilk Müslüman olduğum zamanları hatırlattı. İlk günden itibaren her şeyi nasıl en mükemmel haliyle yapmak isteme kaygımı hatırlattı…”

2012’de göğüs kanseri teşhisi konan Illi, hastalığını “Allah’ın bir hediyesi” olarak kabul etmişti. Illi arkasında 6 çocuğu ve eşi Kasım’ı bıraktı.

Allah ona rahmet etsin ve cennetinde ağırlasın. Amin…

gencmuslumanlar.com

Taha Kılınç’ın yenisafak.com’da Nora Illi hakında kaleme aldığı yazı…

Peçeden Maskeye

Yaklaşık dört yıl önce, İsviçre’nin güney ucundaki Ticino kantonunda kamusal alanda peçe takma yasağı resmen yürürlüğe girdiğinde, kendisi de İsviçreli olan bir Müslüman aktivist, Nora Illi, yasağı protesto etmek istemişti. Yanında Cezayirli Müslüman iş adamı Râşid Nekkâz ile birlikte Ticino’nun Locarno şehrine giden Illi, peçesiyle sokaklarda dolaştı. İsviçre polisi, duruma hızlı bir şekilde müdahale ederek Illi ve Nekkâz’ı durdurdu ve “eylem” nedeniyle 10 bin İsviçre Frangı (o dönemde, yaklaşık 30 bin TL) ceza kesti. Nekkâz, cezayı bizzat ödeyeceğini açıklarken, Illi de yasağı gündeme getirme hedefine ulaşmış oldu. Mesele, daha sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne ve televizyonlarda canlı yayınlara da taşındı. Türk basınında da meseleye dair haberler çıkmıştı. Hatırlayanlar mutlaka olacaktır.

İşte o peçe olayının baş kahramanı Nora Illi, geçtiğimiz pazartesi (23 Mart) akşamı saat tam 19.59’da, İsviçre’nin başkenti Bern’deki bir hastanede dünyaya gözlerini kapadı. 2012’de ilk kez göğüs kanserine yakalanan Illi, sonrasındaki süreçte zaman zaman iyileşme belirtileri gösterse de hastalığı sürekli nüksetmiş, son aylarda da sağlık durumundaki ağırlaşma nedeniyle hastanede tedavi altına alınmıştı. Nora, 26 Mart Perşembe günü, -koronavirüs salgını çerçevesinde uygulanan tedbirler yüzünden- çok az kişinin katılabildiği sade bir cenaze töreniyle Bern’de defnedildi.

Nora Illi, İsviçre’nin Zürih kenti yakınlarındaki Uster’de, tanınmış bir doktorun kızı olarak, 3 Nisan 1984’te dünyaya geldi. Katolik kilisesinde vaftiz edilse de, ailesinin solcu olmasının etkisiyle, sistem karşıtı ve özgürlükçü bir çizgide yetişti. Anne-babasının boşanması nedeniyle genç kızlığında bütün vaktini arkadaş çevresiyle geçirmeye başlayan Nora, punk kültürün ateşli bir üyesi ve Budizm’e ilgi duyan mistik bir vejetaryene dönüştü. 2002’de, 18 yaşındayken Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman’a gerçekleştirdiği turistik seyahat ise, hayatının dönüm noktası olacaktı:

İlk kez Arap (ve İslâm) dünyasına adım atan Nora, insanlar arasındaki samimiyetten, gösterilen konukseverlikten ve bilhassa da ezan sesinden çok etkilenmiş, kendi ifadesiyle “içsel bir aydınlanma” yaşamıştı. Kararını verdi, Müslüman olacaktı. Onun İslâm’a girişini kolaylaştıran bir diğer etken de, Patric Jerome (d. 1982) adlı bir erkek arkadaşının henüz iki hafta önce Müslüman olmasıydı. Nora, bilgisayar mühendisliği eğitimi alan Patric’le Filistin’e destek için düzenlenen bir gösteride tanışmış, sonrasında da samimiyeti ilerletmişti. Nora ve “Abdulaziz Kâsım” adını alan Patric, kısa süre sonra evlendiler. Bu evlilikten, arka arkaya altı çocukları dünyaya gelecekti.

Müslüman olduktan sonra eğitimine devam eden Nora Illi, Zürih Üniversitesi’nde teoloji bölümünü bitirerek doktora derecesi elde etti. Bu süreçte tesettüre de çoktan girmiş, peçe takmaya başlamıştı. Dış görünüşündeki değişim yakın çevresini şaşırtsa da, hem eğitimli hem de girişken bir karakterde oluşu, aradaki farkı hızla kapatıyordu. 2009’da, Abdulaziz Kâsım ve yine onun gibi muhtedî olan arkadaşı Nicolas Abdullah Blancho (d. 1983), İsviçre’de oylamaya sunulan minare yasağına cevap olarak İsviçre Merkez İslâm Konseyi’ni kurduklarında, Nora da konseyin kadınlar komisyonu başkanlığını üstlendi.

Locarno’daki peçeli gezintinin akabinde, ünlü Alman sunucu Anne Will’in canlı yayınlanan talk-show programına katılması, Nora Illi’nin Avrupa çapında tanınmasına neden oldu. Avrupa medyası “Böyle radikalleri ekranlara taşımalı mıyız?” tartışmalarıyla çalkalanırken, Nora ve eşine “terörizm” suçlamaları da bu polemiklere eşlik etti. Daha sonraki birçok canlı yayında da görüşlerini açıklama fırsatı bulan Nora, İslâm’ın ve Müslümanların sürekli İsviçre’nin gündeminde kalmasına yol açan Avrupalı figürlerin başında geliyordu. Onun İsviçre, Almanya ve Avusturya’da yaptığı konuşmalar ve internet programları vesilesiyle yüzlerce kadının Müslüman olması da, meselenin -kamuoyu açısından- dikkat çeken bir başka boyutuydu.

Nora Illi, yüzünü kapatan bir peçe taktığı için polis tarafından kovuşturmaya uğramasından dört yıl sonra, Avrupa’da virüs nedeniyle insanların yüzlerini kapatan maskeler takmadan sokağa çıkmaya korktukları bir zamanda dünyaya veda etti. Yoğun bakımda olduğu için bu ironik durumu Nora hiç bilmese de, dışarıdan izleyenler için, şahit olunan manzaradaki tezatlık düşündürücü ve gülümseticiydi. Gözle görülmeyen bir virüs, peçe takmayı tercih eden Müslüman hanımları, Avrupa sokaklarında “herkesle eşit” hale getirivermişti.

Benze Yazılar

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu