Ramazan

Mescidde İtikafa Giremeyecek Olanlar İçin 5 Tavsiye

İtikaf Nedir: Ramazan ayının son on gününde bir camide, Allah’ın rızasını kazanmak için belli bir adab içerisinde kalmak ve ibadetle meşgul olmaktır.

Âişe radıyallahu anhâ ve İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem, vefat edinceye kadar ramazanın son on gününde itikâfa girmiştir.
Buhârî, İ’tikâf 1, 6; Müslim, İ’tikâf 1-5

Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem Ramazan’ın son 10 gününü ibadete ayırmış, mescidde itikafa çekilmiştir. Günümüzde bu güzel sünneti gerçekleştiremeyecek kardeşler için işte 5 tavsiye.

1. Sosyal medyada geçirdiğiniz vakti azaltın

Mescidde itikafa girecek zamanınız olmayabilir. Fakat en yoğun insanlar bile günde en azından 15 dakikasını telefonu ile sosyal medyada geçiriyor. Bu süreçte sosyal medya için telefonunuzu elinize alacağınız her an için bir zikir belirleyip, kısa süre aralıkları ile zikir yapabilirsiniz.

2. Günahları azaltın

Hepimizin hataları, yanlışları, kurtulmakta zorlandığı kötü alışkanlıkları olabilir. Son 10 günde bunları bırakamıyorsanız bile en azından bunları azaltmayı deneyin. Allah’tan bu alışkanlıklardan sizi kurtarması için dua ile yardım isteyin. Faydasız sözlerin konuşulduğu ortamlardan uzaklaşmaya çalışın. Film, dizi gibi alışkanlıklarınız varsa bu 10 günlük zaman bunlardan uzaklaşabilmek için çok iyi bir fırsat.

3. Dua etmeyi unutmayın

Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem “Dua ibadetin kendisidir, özüdür.” diyor. Aklınıza gelen her anda Allah’tan mağfiret dileyin. Bunun için bir mescidde ya da namazda olmanıza gerek yok, işyerinde/okulda bile yapabilirsiniz.

4. Günlük ayet virdiniz olsun

Son 10 gün için kısa bir sure belirleyip, sabah kalktığınızda evden çıkmadan önce ya da yatmadan önce birkaç ayet okuyarak o surenin mealini/tefsirini okuyun. Yine gün içerisinde boş kaldığınızda da okumaya devam edebilirsiniz.

5. Kalabalık ortamlardan uzaklaşın

Ramazanın en güzel yanlarından biri de toplu iftarlar, misafirlikler. Herkes bu zamanlarda bir araya geliyor, uzun zamandır görüşmeyenler iftar yemeklerinde görüşme fırsatı bulabiliyor. Fakat bu buluşmalar maalesef ki faydasız sözlere, günaha sebep olacak davranışlara da yol açabiliyor. Bu yüzden son 10 günlük zaman diliminde iftar davetlerinizi azaltın. Gitmek zorunda kaldığınız yerlerde ise yanınıza bir hadis kitabı alıp gittiğiniz yerdeki yakınlarınızla okuyup üzerinde 10 dakikalık da olsa konuşmayı deneyebilirsiniz.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu