FıkıhİlimTavsiyeler - İpuçları

Namazda Dikkatimizin Dağılmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Namaza durduğunuzda dikkatiniz mi dağılıyor? Aklınız alışverişe mi gidiyor, mutfakta mı dolanıyorsunuz, işinizi mi düşünüyorsunuz yoksa yemeği ocakta unuttuğunuz mu aklınıza geliyor?

Evet dediğinizi duyar gibiyim. Benim de aklıma namaza durduğumda olur olmaz şeyler geliyor diyorsanız bunun nedeni üzerinde düşünmenin zamanı çoktan gelmiş demektir.

Neden tam da konsantre olmuşken dikkatiniz dağılıyor? Bunun altında yatan sebep ne?

Bu soruların üzerinde düşünülmesi ve hemen bir çözüm bulunup hayata geçirilmesi gerekiyor.
Önce size şunu sormak istiyorum. Arkadaşınızla, öğretmeninizle ya da herhangi birisiyle konuşurken de dikkatiniz dağılıyor mu? Dikkatli ve ilgilisiniz değil mi? Öyleyse sizi herkesten çok önemseyen, her şeye rağmen sizi seven ve evrenin yaratıcısı olan Allahu Teala’nın huzurunda neden bu kadar ilgisizsiniz? Allah sizden namaz kılarken kendisine ilgi alaka göstermenizi, tüm dikkatinizi yalnızca ona vermenizi ve kendisine dua etmenizi beklemeyecek mi? Neticede dua da bir nevi Allahu Teala ile konuşmaktır. Sana şu anda sahip olduğun her şeyi o bahşetti ve senden sadece kendisine ibadet etmeni istedi.
Yani senin tüm dikkatini namaza vermek ve Allah’ın sana verdiklerine şükretmek için hiç mi vaktin yok?

Peki dikkatimizi nasıl toplayabiliriz? Bunun bir yolu var mı?

Hayatımızdaki tüm sorunların bir çözümü vardır ve tek yapmamız gereken bu sorunları çözmek için çabalamaktır. Bazı şeyler çok da çaba harcamadan başarılabilirken, hayatın bazı yönleri için fazladan çaba sarf etmemiz gerekir. Fazladan bir adım daha atmaya hazırsanız, o halde bu istikrarsızlığın arkasında yatan çözüm uygulamaya konulabilir..
Kendinize bu soruyu sorun. Beni ilgilendiren şeyleri öğrenmekten ve onlar için çabalamaktan hiç kaçtım mı? Ya da geçmişte hoşlansak da hoşlanmasak da ders çıkarmamız gereken durumlar olmuş olabilir. Öğrenmek ve bazen de bunu başarmak için mükemmel olmak zorundaydık.
Bu durum namaz için de geçerlidir. Öğreneceğim ya da öğrenemeyeceğim gibi bir seçeneğimiz yoktur. Dikkatimizi toplamayı öğrenmek ve daha üst mertebelere ulaşmak için namaz kılmak zorundayız. Eğer nasıl yapılacağını öğrenmezsek, namazımız dört dörtlük olmayacaktır. O zaman sadece rükû, secde ve namazın diğer rükünlerini yapıyor olacaktık ve bu bizim için vakit kaybından başka bir şey ifade etmeyecekti.
Amel defterimize yazılan amellerimiz müphem olacak ya da bunların bir kısmı bize verilecekti. Neden? Çünkü bizler namazın gerekliliklerini tam anlamıyla yerine getirmedik. Yeterince dikkatimizi vermedik ve namazı olması gerektiği gibi kılmakta başarısız olduk. Ne yazık ki durum bu.

“Namazı dosdoğru kılın ve Allah’a karşı gelmekten sakının. O, huzurunda toplanacağınız Allah’tır.” (6:72)

Bu ayet namaz kılmanın önemini vurgular. Namazı dosdoğru kılmak sadece namazda acele etmemek değildir çünkü namazın birçok fazileti vardır.
Namaz kılacak kişinin öncelikle hakkıyla abdest alması, namazın rükünlerini doğru şekilde yerine getirmesi ve bütün benliğiyle namaza ve Yüce Allah’a konsantre olması gerekir.

Namaza konsantre olmak için namaz kılan kişi namazda okuduğu şeylerin farkında olmalı, anlamlarını bilmelidir. Örneğin siz bir dilde yeterince usta değilsiniz, o dili sadece okuyorsunuz fakat tam olarak anlayamıyorsunuz. Bu durumda ne kadar ilgili ve konsantre olabilirsiniz? Ya da aklınızın düşüncelere dalıp gitmesi normal bir durum değil mi?
Namazda da durum böyledir. Eğer bize ne söylemek istediğini anlayamazsak dikkatimizi veremeyiz. Yıllardır Fatiha Suresi gibi daha birçok sureyi ve hem rükuda hem de secdede ezberden bir şeyler okuyoruz ama hala ezberlediğimiz şeylerin ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Sadece namazı bitirmek için öylesine okuyup geçiyoruz. “Oh be! Bugünkü namazlarımı da kıldım, hiçbirini kaçırmadım.” Ama aslında bize karşılıksız verdiği nimetlere karşın namazı hakkıyla kılmadığımız için ve Allahu Teala’yı memnun edemediğimiz için kendimizden utanmalıyız. Sahip olduğumuz tüm bu nimetler için herhangi ücret ödemedik. Öyleyse bu şekilde yapılan bir ibadetin sana ne gibi bir kazanç sağlayabileceğini düşünüyorsun? Allahu Teala ile karşı karşıya geldiğimizde utancımızdan yüzümüz kızarmayacak mı?

Namazda konsantrasyon, Allah korkusu ve Allah sevgisi kesinlikle namazımızı dört dörtlük kılmamız için bize yardım edecektir.
Bu geçmemiz gereken bir sınavdır. Dünya bizim için bir imtihan yeridir. Bizler amellerimizin kabul edilip edilmediğini henüz bilmiyoruz ve bunu sadece Kıyamet gününde öğrenebileceğiz.

Bu yüzden mükemmeliyet olmadan kıldığımız namazlarımızdan en ufak bir şey dahi kazanamazsak bizler zarar ve ziyanda olacak olanlarız. İbadetin yararı Allah’a değil yalnızca ve yalnızca insanadır. Aciz durumda olan Allahu Teala değil tam aksine bizleriz.
Bu yüzden namazlarımızı hakkıyla kılabilmemiz için namazda okuduğumuzun şeylerin anlamlarını öğrenmek tamamıyla bizim sorumluluğumuzdadır. Aradığımız şeyi bulmamıza yarayacak birçok kaynak mevcut. Bu bir vakit meselesi değil, bu mesele Allahu Teala’nın gözünde daha yüksek bir mertebeye erişme yolunda amellerimizi mükemmelleştirmek için dini öğrenmeye ne kadar ilgili olup olmayacağımızdır. Allah, kıldığımız namazları ve yalnızca onun uğruna yaptığımız amellerimizi inşaallah kabul eder.

Nafla Salahudeen

Bu yazı Muslimah Blogger sitesinden alınarak “Genç Müslümanlar” ekibi tarafından tercüme edilmiştir. 

 

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu