İslamKuran - Sünnet

Tekasür Suresi Tefsiri 1. Bölüm – Nouman Ali Khan

Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem zamanında Kur’an okunurdu, insanlar Kur’an’dan etkilenirlerdi. Kureyş ise başka bir alternatif bulamamıştı bir türlü. Bir strateji geliştirdiler. “Kuran’ı dinlemeyin, okunduğu zaman dikkat dağınıklığı yaratın ki kazanın, baskın gelebilin” O yüzden şarkı söylemeleri ve sokağın ortasında konser vermeleri için kadınlar kiraladılar. Yani Kur’an dinleyen herhangi birisi bunu duyup “Aa konser varmış” deyip oraya gider ve şarkıları dinlemeye başlardı.

Kur’an tüm bu hikaye için yaptığı yorumda “İnsanlar arasında dikkat dağıtan konuşmayı Allah’ın yolundan saptırmak için satın alanlar var” diyor. “Saptırılsınlar” diye değil, “Diğerlerini Allah yolunda saptırsınlar diye” diyor. Bu lehvin sonraki seviyesi artık. Bizler tüketicileriz. Netflix’e, dizilere, video oyunlarına, her neyse, telefon uygulamalarına, sosyal medyaya, yorumlara, beğenilere, beğenmemelere bağımlı hale gelebiliyoruz. Tüm vaktini videoyu değil de yorumları okumaya harcayan insanlar var. “Oo, aman Allah’ım, vay be” Tüm yaptıkları bu. Ama sen tüketicisin ve seni meşgul etmek için bunları yaratan birileri de var. Seni meşgul etmek için. Konuyu çok fazla uzatmak istemiyorum ama bir şey söylemek istiyorum, bana çok dokunuyor bu açıkçası.

Firavun İsrailoğullarından çok korkardı!

Firavun İsrailoğullarından çok korkardı biliyor musunuz? İnsanlar bunu bilmiyorlar.  Kur’an gerçekten korktuğunu söylüyor. “Firavun’a, Haman’a ve askerlerine, korktukları şeyi gösterelim.” (Kasas/6) Neden? Çünkü İsrailoğullarına zulmediyorlardı, köle gibi davranıyorlardı, onlar dövülüyorlardı, işkence ediliyorlardı. Eğer annesinin itilip kakıldığını kız kardeşlerinin taciz edildiğini gören belli sayıda genç adam olursa ve hiçe sayılıyorlarsa, belli sayıda varsa bu insanlardan, eninde sonunda bir devrim olur. Bir devrim olacağından korkardı yani. O yüzden iki senede bir erkek çocukları öldürürdü. Veya erkek çocuk fazlalaştıkça onları öldürürdü.  Çünkü fazla genç erkek olmaması lazım.

Çünkü fazla genç erkek olursa onur duyguları oldukça fazla olacak, başkaldırıp bir devrim yapabilirler. Bundan korkuyordu, nüfusu kontrolünde tutması lazımdı. Bugün firavun yaşıyor olsaydı hiçbir bebeği öldürmek zorunda olmazdı. Bir iPad ver gitsin. Hiçbir zaman bir adam olmazlar ki, takmana bile gerek kalmaz. 25 yaşına gelip hala “ıhıhıhı” Tek yaptıkları bu. Adaletmiş, eşitlikmiş, toplumu iyileştirmekmiş,  katkı yapmakmış ya da Allah’ın onlara verdiği belli yetenekleri kendilerinden daha üst bir amaç için kullanmakmış falan bilmeyeceklerdir. Böyle şeyler hakkında düşünmeyeceklerdir. PlayStation 4’lerinde ve sonraki alacakları kupada kaybolurlar.

 

PDF İNDİR

 

 

Benze Yazılar

3 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu