Tavsiyeler - İpuçları

Vakti Olmayanlar İçin Kolay Kuran Ezberi

Kuran ezberi hem kitabımızı ve hükümlerini öğrenmede hem de namazlarımızı daha huşu içerisinde kılabilmemizde çok büyük bir etkiye sahiptir. Fakat herkesin imkanları Kuran’ın tamamını ya da büyük kısmını ezberlemek için müsait olamayabiliyor. Günlük sorumluluklarımız ya da hayat meşgalesi içerisinde vakit sıkıntısı çekebiliyoruz. Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem hayatımızın her alanında bize ışık tutacak bir hadisinde buyuruyor ki:

“أَحَبُّ اْلأَعْماَلِ إِلىَ اللهِ تَعاَلىَ: أَدْوَمُهاَ، وَإِنْ قَلَّ”

“Amellerin Allah’a en sevimli olanı: az da olsa devamlı olanıdır.”

Yani illa ki bir oturuşta bir sure ezberlemek ya da kısa süreler içerisinde onlarca sure ezber hedefi koymak zorunda değiliz. Şeytanın bize verdiği vesveselerden biri de yapmak istediğimiz bir işi gözümüzde büyük göstererek o işi tamamen yapamıyorsak hiç yapamamamıza sebep olmaktır. Halbuki haftada ya da günde 15 dakika ayırarak, küçük küçük adımlarla uzun dönemde birçok sureyi ezberleyebilir, namazlarımızı daha huşu içerisinde kılabilir, kitabımızla daha yakın bir bağ kurmuş olabiliriz. Hızlı gitmememiz sayesinde de ayetler üzerinde daha çok tefekkür etme imkanına sahip olmuş oluruz.

Haftada 15 Dakika Ayırarak Kuran Ezberi

Hafta içerisinde bazen arkadaşlarımızla konuşmaya, bazen sadece bir şeyler bakınmaya ve daha nice şeye 15 dakika ayırabiliyoruz. Sosyal medyaya ise saatlerimiz gidiyor. Bu kadar şeyin arasında sadece 15 dakikamızı ayırarak haftalık sadece 1 ayet ezberi ile uzun dönemde birçok sure ezberleyebiliriz.

Belki bir iş molasında, belki ders arasında, belki ev işi arasında, belki yatmadan önce… En müsait olduğumuz bir gün belirleyerek, o gün içerisinde 15 dakikalık bir ezber çalışması yaptığımızda her hafta 1 ayeti ezberimize katabiliriz. Eğer imkanımız var ise bu vakitler sabah namazı vaktinden sonra olursa güne Kuran ezberi ile başlamış oluruz. Haftada 1 ayet demek, yılda 52 ayet demek. Ki böyle bir düzen oturttuğumuzda kademeli olarak kendi seviyemize göre haftalık ezberlediğimiz ayet sayısını arttırabiliriz.

Farklı sebeplerle hafta boyunca Kuran açamamış bile olsak, bu yöntem sayesinde her hafta düzenli olarak Kuran ile meşgul olmuş oluruz. Diğer bir ayet ezberine kadar, ezberlediğimiz ayet üzerinde hafta boyunca düşünebilir, tefekkür edebiliriz, anlamıyla ezberlememiz için daha çok vaktimiz olur.

Günlük 15 Dakika Ayırarak Kuran Ezberi

Bir önceki yönteme göre daha fazla vakti olanlardan iseniz, günlük sadece 15 dakika ayırarak bir ayda ortalama 30 ayet ezberlemiş olabiliriz. Ezber yapma konusunda sıkıntı yaşıyorsak, yine günlük 15 dakikamızı ayırarak haftalık 2-3 ayet ezberi hedefleyebiliriz. Önemli olan sebat ederek günde 15 dakikayı bu iş için ayırmak.

Ezberi Kolaylaştırıcı Etkiler

Bazen tek başımıza yaptığımızda kısa süreler içerisinde pes edeceğimiz bir işi toplu olarak yaptığımızda daha kolay sebat edebiliyoruz. Motivasyonumuz azaldığında birbirimizi teşvik ederek daha kolay devam edebiliyoruz. Bu sebeple böyle bir ezber yönteminde bizim gibi ezber yapmak isteyen kardeşlerimizle bir grup oluşturup, bir gün belirleyerek yüz yüze bir buluşmaya bile gerek kalmadan ses kaydı atarak birbirimizi takip ve teşvik edebiliriz. Aynı zamanda yaptığımız hataları da düzeltebiliriz.

Belli bir süre boyunca namazlarımızda diğer surelere göre yeni ezberlediğimiz sureyi daha çok okumak, haftalık olarak birkaç kez dinlemek ya da sesli olarak tekrar etmek ezberimizi muhafaza etmemizde çok faydalı olacaktır.  Bunun için telefonumuza Kuran uygulamaları indirebilir, gün içerisinde dinleyebiliriz. Ya da Youtube üzerinde birçok surenin tekrarlı şekilleri bulunuyor. Onları da tekrar zamanında kullanabiliriz.

Diğer Faydalar

  • Anlamıyla birlikte ezberlediğimiz surelerin namazımıza etkisini fark ettiğinizde inanamayacaksınız. Cemaatle namaz kıldığımızda okunan sureyi tanıyabilmenin, namaz içerisinde bunu düşünebilmenin imanımıza etkisi çok farklı olacaktır.
  • Bunu daha önce hiç Arapça çalışmamış iken yaşamış bir kardeşiniz olarak belirtebilirim ki, bu şekilde Kuran ezberi yapıldığında ortalama 1 yıllık gibi bir süreçte, heybemize bir sürü Arapça kelime de katmış oluyoruz. Bu sayede normal Kuran okuyuşlarımızda da birçok kelimeyi tanıyabiliyoruz. Arapça öğrenirken de çok büyük bir kolaylık sağlıyor.
  • Rabbimiz Yunus Suresi 57. Ayetinde buyuruyor ki:
    “Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerdekine bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir.”
    Okuduğumuz, ezberlediğimiz her ayet rabbimizin izniyle bize hem bu dünya hem de ahiret için şifa, zor zamanlarımızda ve hayatımızın her alanında bir ışık olacaktır. Aynı zamanda devamlı olarak Kuran’la hemhal olabilmek, Kuran’a karşı muhabbetimizi arttırıp, normal okumalarımızı arttırmamıza da katkı sağlar.

Önemli olan küçücük bile olsa her bir amelimizde sebat edebilmek, şeytanın vesveselerine kulak asmadan düşe kalka da olsa, arada pes de etsek devam edebilmek. Biz çabamızı ortaya koyduğumuzda rabbimiz onu hayal bile edemeyeceğimiz şekilde bereketlendirecektir…

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu