İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 16. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsiri 16. Bölümü. Bu derste 19 ve 20. ayetlerin tefsiri konu ediliyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 16. Bölümden bir kesit:

Bu hikayeyi işte onu ufacık bir fiyata sattıklarını hızlıca ondan kurtulduklarını ona bir değer verilmediğini falan okuyunca işçilerin temel haklarının verilmediği işyerlerini düşünmek gerek. Fabrikalarında çocuklar çalışan işyerleri, devletler ve ülkeler. Ya da haftalık 40-50 saat çalışan insanlar. Ara olmadan 70 saat çalışan insanlar.

Ülke ismi vermeyeceğim çünkü isimler çok önemli değil, bir yere gitmiştim ve taksi şoförü Pakistanlı çıkmıştı. Urduca konuşmaya başladım onunla hikayelerimizi paylaşıyoruz falan. Sadece 2 dakika sonra adam ağlamaya başladı. “Niye… Ne oldu?” dedim. “Kimse bana ‘esselamualeykum’ demiyor burada. 3 senedir falan taksi şoförlüğü yapıyorum kimse bana ‘esselamualeykum’ demiyor. Burası Müslüman bir ülke ve kimse bana ‘esselamualeykum’ demiyor. Bize çok kötü davranıyorlar. Sen bana ‘esselamualeykum’ diyen ilk kişisin” dedi. Sonra onunla konuşmaya başladım biraz daha ve 3 yıldır bir gün tatil yapmamış. Ve hastaysa eğer bunu da o ödüyor. Taksisine bir sarhoş binerse ve her yere kusarsa da o ödüyor, onun maaşından kesiliyor. Ailesini görmüyor vesaire vesaire. “Niye geri dönmüyorsun?” dediğim zaman da “Aç mı kalayım bu benim tek seçeneğim” dedi.

Bu modern ekonomi köleliği değil mi yani şimdi? Bu kölelik değil mi? Ve yine o aynı yerler en süslü alışveriş merkezlerine sahipler ve dışarıdan bakınca “Buraya gelmek istiyorum ya, bütün restoranlar helal” diyorsun. Evet ama o insanlara yaptığınız şeyler haram. Bu kötülük işte. Çünkü insanlara eşyaymış gibi davranıyorsunuz. Bir inşaat kazasında yaralanmasını umursamıyorsun. Umursamıyorsun. İşteyken hastalandılarsa umursamıyorsun. Onlara davranışlarından dolayı aileleri perişan halde ise umursamıyorsun. Kendinin insancıl olarak addedeceği miktarın zerresini bile ödemiyorsun. Çünkü yaptığının bir karşılığı olmuyor o yüzden umursamıyorsun. Fark etmiyor sana. Bazı durumlarda hatta “İşverenim bana kızmış o yüzden maaşımı vermiyor artık, umarım verir” diyen oluyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 16. Bölüm PDF İndir

Benze Yazılar

3 Yorum

  1. Allah razı olsun. PDF leri indirerek, izleyerek çok istifade ediyoruz. İnşallah surenin sonuna kadar çeviri çalışmanızın sürmesi için dua ediyoruz.

  2. Allah razi olsun.
    Bakara suresi tefsirinin de pdf seklinde kitap olarak hazirlanmasinda emegi gecen herkesten Allah razi olsun. Umarim tum kuranin tefsiri bu sekilde tamamlanir.
    Yusuf suresi tefsiri icinde Allah razi olsun. Güç kuvvet versin.

  3. Allah razı olsun bakara suresi pdf şeklinde yapmanız çok güzel olmuş. Videolarla beraber pekişiyor. inşaAllah yusuf suresi de devamı gelir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu