Tavsiyeler - İpuçları

Yalnızlık ve Depresyonla Mücadele Etmek İçin 6 Sünnet

“Sosyal medya insanları depresresyona sürüklüyor.”

En azından ileri gelen araştırmacıların bize söyledikleri bu. Ve sürekli binlerce çevrimiçi Facebook arkadaşları ile çevrili olmamıza rağmen, insanlar hiç olmadığı kadar yalnız hissediyor. Bizi bir araya getirmek için tasarlanmış olan bir çok ağ gerçek hayatta bizi ayırmaya başlıyor. Bu gibi ruhsal sorunlarla yüzleşmemizin zamanı geldi ve çözüm aramak için Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem’in öğretilerinden daha güzel bir yer var mıdır?

İşte yalnızlık ve depresyonla mücadele etmek için 6 sünnet…

1- Cemaatle namaza katılın

Müslümanlar olarak, en azından haftada bir kere evden çıkarak mümkün olduğu kadar mescide gelmemiz teşvik edilmiştir. Katıldığımız için alacağımız muazzam bir manevi ödül dışında, böyle cemaatler şüphesiz ki sosyal bağlılığı arttırmakta ve topluma aitlik duygusunu yükseltmektedir.

İbn Ömer (Allah ondan razı olsun) rivayet ediyor;
Allah Rasulu sallallahu aleyhi vessellem dedi ki,
“Cemaatle namaz, bireysel olarak kılınan namazdan 27 kat daha değerlidir.”
(Buhari, Muslim)

2- Başkalarına selam ver

Eğer yan yana namaz kılmak yeterli değilse, Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem ayrıca sıklıkla, tanısak da tanımasak da başkasına selam vermemizi tavsiye etmiştir. Aynı zamanda sadaka olarak yazıldığı için güler yüzle selam vermeye teşvik etmiştir.

Abdullah ibn Ömer’den rivayetle bir adam Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem’e “İslam’daki en iyi şey nedir?” diye sordu. Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem buyurdu:
“Başkalarını doyurmak ve tanıdığın ve tanımadığın kimselere selam vermek.”
(Buhari ve Muslim)

3- İnsanlara halini hatırlarını sor

Birine selam verdikten sonra yapılacak şey, insanlara nasıl olduklarını sormaktır. Bu, insanlara toplumda önemli olduklarından emin olmalarını ve çok değerli olduklarını hissettiren, çok fazla ihmal edilen bir sünnet. Meşhur bir olayda, Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem kimsenin ona öldüğünü haber vermediği mescidin bakımını üstlenen naçiz bir kadının iyi olup olmadığını sordu. Bu haberle, çok üzüldü. ‘Neden kimse bana söylemedi?’ dedi. Kendi başına gidip mezarında dua etmeyi talep etti.

Ebu Hureyre (Allah ondan razı olsun) ayrıca rivayet ediyor. Bir adam ya da kadın caminin bakımını üstlenmişti, sonra öldü. Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem sorduğunda öldüğü söylendi. ‘Neden bana haber vermediniz?’ diye sordu. Sonra mezarına gitti ve cenaze namazını kılmayı teklif etti.
(Buhari ve Muslim)

4- İnsanlara sevildiklerini hissettirin

Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem birbirini sevenlere, açıkça kardeşine onu Allah rızası için sevdiğini söylerek, güzel bir söz söyleyerek hatta hediyeler vererek sevdiklerini söylemeye teşvik etti. İnsanlara özel hissettirme özelliği, bir çok sahabenin yanlışlıkla tüm sahabeler arasından, kendilerinin en çok sevilen ve en yakın olduğuna inandıran Rasululullah sallallahu aleyhi vessellem’in karakterine yerleşmiş bir şeydi.

5- Başkalarını ziyaret edin

Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem bizi başkalarını ziyaret etmeye ve buna uygun olarak misafirlerimize iyi davranmaya teşvik ediyor. Hatta, Allah’ın kardeşini hiçbir karşılık beklemeden sadece Allah rızası için seven kulunu çok sevdiğini bize haber veriyor.

6- Zor zamanlarda ayrılmayın

Birini ziyaret etmenin önemi, arkadaşarımız hasta olduğunda ya da zor zamanlar geçirdiğinde daha çok vurgulanmıştır. Şüphesiz ki böyle durumlarda depresif, kederli hallere daha eğilimli olunur ve Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem böyle zamanlarda arkadaşlığın önemini biliyordu. Hastalık zamanlarında kardeşlerimizi ziyaret ettiğimizde, onlarla Allah’ı bulacağımızı bize bildirdi. Ve musibet zamanlarında ya da sevdiği birini kaybettiği zaman kardeşlerimizi teselli ettiğimizde, Allah’ın Hesap Günü’nde bizi güzel bir giysiyle giydireceğini söyledi.

Kuşkusuz ki, ruhsal rahatsızlık ciddi bir sorundur ve geçerli bir çok tedavi vardır; fakat depresyonla, yalnızlıkla ve toplumdan dışlanma hisleriyle mücadele edenler için dua ediyoruz ki bu kısa tavsiyeler sadece size değil, etrafınızda böyle hissedenleri de yatıştırır ve etrafımızdaki herkesin değerli ve takdir edilmiş hissetmesini sağlar.

Kaynak
One Path Network sitesinden alınarak “Genç Müslümanlar” tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu