GençlinkManevi GelişimVideo

Gençler Deizme Neden Kayıyor? – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 30 Mart 2018’de yapmış olduğu “Yeni Bir Başlangıç” isimli hutbe. Hutbede gençlerin dinden uzaklaşmalarının sebebini anlatıyor. Hutbeyi Türkçe altyazılı izleyebilir ve aşağıdaki linkten PDF dosyası olarak indirebilirsiniz.

“Gözlemlerim sonucunda şunu anladım ki İslam hakkındaki en kötü zanlar gayrimüslimler tarafından değil Müslümanlar tarafından besleniyor. Gerçek manada dinin, kitabımızın, İslam’ın ne olduğuna dair net bir bilgiye sahip değiliz ve hayatımızı bu yanlış düşüncelerle sürdürüyoruz ve bu düşünceler bizim dini algılama şeklimizi de belirliyor. Maalesef, bu çarpık düşünceler, dinin ve İslam’ın ne olduğuna dair sapkın düşünceler birilerini oldukça derinden etkileyebilir, onları dinden uzaklaştırabilir. Gerçekten buna neden olabilir. Bu yüzden asıl ilgilenmemiz gereken nokta İslam hakkında herhangi bir şey bilmeyen insanlara İslam’ı tanıtmaktır.

Aynı zamanda insanlar ben artık Müslüman değilim demeseler bile beyinlerinde ve kalplerinde kendilerini Allah’ın nurundan uzaklaştırmaktadırlar. Bu durum aile içimizde, arkadaşlar arasında yaşanmaktadır ve biz bunu hiç umursamıyor ve bu sorunu çözmek için bir şey yapmıyoruz. Bu yüzden, bu sorunun durup dururken ortaya çıkmadığını söyleyerek başlamak istedim.  Neden birileri dinlerinden şüphe duymaya başlıyor veya neden dinlerine bir bağlılık hissetmiyorlar? Bu durum nasıl ortaya çıkıyor? Bu durum için herhangi bir kişiyi, bir grubu veya mezhebi suçlamıyorum tabi ki; ama maalesef, bu ümmet olarak hepimiz bilinçli veya bilinçsiz olarak verdiğimiz vaazlarla, İslam’a dair taraflı bir yaklaşım sergilemiş bile olabiliriz”

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu