İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 11. Bölüm: “O İkisi Daha Çok Seviliyor!” – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsiri 11. Bölüm. Bu bölümde Yusuf Suresi 7 ve 8. ayetin tefsiri yapılıyor

Yusuf Suresi tefsiri 11. bölümden bir kesit:

Andolsun ki, Yûsuf ve kardeşlerinde, almak isteyenler için dersler vardır. (Yusuf, 7)
Soru soran insanlardan, meraklı olan insanlardan olduğunuz sürece kesinlikle Yusuf’tan öğrenecek çok şeyin ve kardeşlerinden de öğrenecek çok şeyin olması. Bilmek istiyorsanız eğer, Yusuf’a dikkatinizi verdiğinizde, sadece Yusuf da değil, aynı zamanda kardeşlerine de dikkat verdiğinizde birçok sorunuz cevap bulacak. Şimdi yine hikayenin kalanını bildiğimizden dolayı kardeşleri geçtikleri yer açısından hikayede daha ufak bir yere sahipler. Önce başlarda yer alıyorlar, sonra hikayede uzun bir zaman görünmüyorlar, sonra sonlara doğru yine onlardan bahsediliyor. Ama burada oldukça önemli bir yer veriliyor onlara ve Allah “Yusuf ve kardeşlerinden öğrenecek çok şeyiniz var” diyor. Aslına bakacak olursak Yusuf’tan, kardeşlerinden, bakandan, bakanın karısından, hapistekilerden ve tanıtılacak olan her karakterden, babası da dahil, onların hepsinden öğrenecek çok fazla şeyimiz var zaten. Ama bir sebeple Allah Yusuf ve kardeşlerinden öğreneceğimiz çok şey olduğunun altını çiziyor. Burada söylenen sadece “Yusuf’tan (a.s) öğrenecek çok şeyiniz var, ondan bahsedilen şeylerde birçok işaretler var ve onlar hakkında konuşulanlarda da birçok işaret var” değil, Yusuf ve kardeşlerinin, yani sahip oldukları ilişkinin de size öğretecek çok şeyi var demek. Hikayedeki sadece ayrı ayrı ve bireysel topluluklar, varlıklar, karakterlerden değil aynı zamanda Yusuf ve kardeşleri arasındaki ilişkiden soruları olanlarınız için öğrenecek çok şey var.

“Kur’an rehberdir.”

Bizler hayatımızdaki problemler için cevaplar arıyoruz. Vahyin amacı bizim merakımızı gidermek değildir. Yani ben mesela sosyal medyadaki, hatta burada paylaştığım videoların altındaki yorumların tamamını okumuyorum veya onlara cevap vermiyorum. Ama yorumları inceliyorum tabii ki. Ve gelen en yaygın sorulardan birisi şu: “Züleyha, bakanın karısı, en sonda Yusuf onunla evlendi mi? Ne oldu ona? Neler oldu yani?” Bundan daha önce bahsetmiştim, ama insanlar bunu sormaya devam etmek istiyorlar. Bir sıkıntı yok öğrenmek istiyorsan.

Ama olay şu ki, Allah bizim sorularla ilgili olan düşünce tutumumuzu değiştiriyor. Kur’an hakkında hangi tür soruları sormalıyız? Kur’an bir magazin dergisi değil. Bir ders kitabı değil. Bir televizyon dizisi değil Kur’an. Kur’an rehberdir. Ve Kur’an hakkında soracağımız sorular “Bu benim hayatıma nasıl yol gösterecek?” türünden olmalıdır. Burada da Züleyha’ya ne olduğunu biliyorsanız da bilmiyorsanız da, Allah size bunu söylememeyi tercih ettiyse, bilin ki eğer Allah size bunu söylememeyi tercih ettiyse, bunun size yol gösterilmesiyle çok da alakası yoktur belki de. Bunun senin merakınla alakası var. Yani birisi Kur’an ile muhatap oluyor, Kur’an ile alakalı sorular soruyor, ama yanlış soruları soruyor olabilir. Bu yüzden de Kur’an’dan alması gereken şeyi almıyor olabilir.

Yusuf Suresi Tefsiri 11. Bölüm pdf

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Yorum

  1. Sanırım kendime bile bu kadar içten dua etmiyorum. Bunu gözlerim dolu söylüyorum: Allah celle celaluhu sizlerden razı olsun.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu