✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
BelgeselHidayet ÖyküleriMultimedya

Fransız Müslüman Berbere’nin Hidayet Öyküsü

Kuran’la Hidayet Buldum serisinin bu haftaki bölümünde, Fransız Müslüman Berbere, etkileyici hidayet öyküsünü anlatıyor.

Belgesel hakkında: Fahd al Kandari’nin 2014 yılında başlayıp seri olarak sunumunu yaptığı Kuran’la Hidayet Buldum serisi tanınmış bir çok kişinin hidayet öykülerini konu ediniyor. Seride daha önce gayrimüslim olan insanlar, Kuran ile nasıl tanıştıklarını ve bu tanışma sonrasında İslam’ı nasıl seçtiklerini bizlere anlatıyor.

Berbere’nin Kuran ile hidayet buluşundan bir kesit:

Anne ve babama göre din kavramı, bir takım özel kıyafetleri giymekten ibaretti. Ve evde Tanrı hakkında pek tartışmazdık. Ancak ben O’nun hakkında bir şey bilmememe rağmen kendimin daima Rab ile bir bağlantı içinde olduğunu hissederdim. O’nu (Allah azze ve celle) hissediyordum. Ve Rabbimle aramdaki bağın başka türden bir bağ olduğunu biliyordum. Sonra o gece kendime dedim ki: “Yaratıcı’yı tanımak için mutlaka en iyi olan bir yol olmalı!” Ve günün birinde Allah’a yakınlaşmak istedim… Kuran’ı okumaya ve onu anlamaya çalıştım. Bunun yanında, benim kültürüm olan Katolik inancında mantıksız bulduğum ve onlardan uzaklaştığım bazı şeyler vardı…

Allah’ın kulu ve kölesi olmak… İşte bunlar benim hissettiğim güçlü duygular. Biz güçlü kimseler olabiliriz ancak Allah olmadan bunların zerre kadar kıymeti yoktur! Ve O’nun benim Rabbim olduğunu, benim ise hiç bir şey olmadığımı anladım… Eğer İslam’a girmeseydim hayatımın bir anlamı olmayacaktı.

Fransa’da kadına yakışır bir saygınlıkla yaklaşılmadığını görüyoruz. Ancak Allah, İslam dininde kadına büyük bir saygınlık vermiştir, o da erkeğin ve kadının birbirlerinin tamamlayıcısı olma durumudur. Kuran’ı okumaya başladığım zaman “kadın” mevzusu, önem verdiğim konuların başındaydı. Ve bu yüzden “Nisa Suresi’ni okumaya karar verdim. Nisa Suresi’nin 82. ayeti, İslam’ın, kitaplarında büyük çelişkiler içeren diğer dinlerden çok farklı olduğu, anlatılıyor: “Kuran’ı inceleyip düşünmüyorlar mı? Eğer o Allah’tan başka birinden gelmiş olsaydı onda birçok tutarsızlık ve çelişki bulurlardı!” (Nisa, 82) Gerçekten de eğer bu Kuran bir insan veya Allah’tan başka bir şey tarafından indirilseydi onda mutlaka çelişkiler bulurduk.

Benze Yazılar

2 Yorum

  1. Allah Azze ve celle hıdayetını artırsın Islah etsin İslam ahkamının haram ve helal konularını gözden gecirmemiş gibi kadın ve aynı safta ortam bulunumaz kapanma öyle degil Allahın şeriatın’da olmayan seyleri göz önünde varmış gibi göstermleri dogru degil Allah korkun..

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu