İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 12. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsiri 12. Bölümü. Bu derste 9 ve 10. ayetlerin tefsiri konu ediliyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 12. Bölümden bir kesit:

Bakara Suresi’nin başlarında Allah şöyle tarif ediyor:
“وَيَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَن يُوصَلَ وَيُفْسِدُونَ فِي الأَرْضِ (Bakara, 27)” “Onlar, Allah’ın korunmasını emrettiği bağları koparırlar.” Allah’ın korunmasını emrettiği bağlar nelerdir? Aile bağları. O aile bağlarının kenetlenmiş olmasını ister. Ama Şeytan onları ayırmak ister. Ve aile bağları ayrıldığında olacak ilk şey: “وَيُفْسِدُونَ فِي الأَرْضِ” böyle yaparak da yeryüzünde bozgunculuk çıkarırlar.

Bununla bir bağlantısı olup olmadığını bilmiyorum sadece hızlıca bir örnek vermek istiyorum. Uzun zaman önce, ilgilendiğim bir konu olduğu için suç sosyolojisi ve kriminoloji dersi alıyordum. Ve Brooklyn, New York’tan Çocuk Mahkemesi’nde çalışan bir hakimle röportaj vardı. Ve 40 yıl gibi bir süredir o mahkemede çalışıyordu. Genç çocukların çetelere katılması, cinayet işlemesi, uyuşturucu madde kullanması gibi her türlü şeye şahit olmuş. Genç erkek ve kadınların kendilerini mahvetmelerine, hayatlarını ve geleceklerini berbat etmelerine şahit olmuş. Bunca zamandan sonra problemin ne olduğunu düşündüğü sorulduğunda problemin parçalanmış aileler olduğunu söylüyor.

“Aileler parçalandığında…”

40 yıl bu vakaları gördükten sonra verdiği tek kelimelik cevap parçalanmış aileler. Bununla kastetmek istediği kesinlikle şu: Sadece bekar anne ve babalar değil, bekar bir anne veya baba olmakta yanlış bir şey yok. Aileler parçalandığında çocuğu gözetecek biri yoksa ve onları ailelerine bağlayan gerçek bağlar da yoksa onlar da bağlanacaklarını dışarıda ararlar. Bu bağ bir çeteyle, zehirli bir arkadaş grubuyla, sanalda tanışılan korkunç insanlarla olabilir. Ortak bir ilgi alanı yüzünden bağlanmanız sizin için, dünya ve ahiretiniz için iyi olmayabilir. Ama sonuçta bağlanacak başka yollar bulursunuz çünkü aile ile olan bağınız yeteri kadar sağlam değildir.

Ailelerin ve ilişkilerin olması gerektiği gibi olmaması; gerçekten dünyada fesat, bozunculuk ve bela çıkaran şeydir. Burada olan şey de bu. Bu kardeşler ailede bir ayrılık çıkarıyor. Ve bu da her tür kaosun zuhur etmesine neden oluyor. Yusuf (as)’ın kıssasında o hapse giriyor, ancak hala karakterini koruyabiliyor. Ancak aileleri parçalandığında ya da başlarında onları gözeten bir yetişkin olmadığında kaç genç insan kötü insanların eline düşüyor ve bu onları nasıl bir hayata yönlendiriyor? Sokakta büyüyen genç erkek ve kadınların nasıl bir yaşantısı oluyor bilirsiniz.

Yusuf Suresi Tefsiri 12. Bölüm pdf

PDF İNDİR

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu