Davet - TebliğHaberHidayet Öyküleri

Amerikalı Rahip Hilarion Heagy Müslüman Oldu

Amerikalı rahip Peder Hilarion Heagy “eve dönüş” adlı yazısı ile Müslüman olduğunu ilan etti. İslâm’ı kabul eden Hilarion Heagy, “Said Abdullatif” adını aldı.

Yakın zamanda Kaliforniya’da bir Doğu Hristiyan Manastırı kurma planları kuran rahip Heagy daha önce Rus Ortodoks, Antakya Ortodoks ve Doğu Katolik kiliselerine intisap etmişti. 

Müslüman olduğumdan beri, Müslümanlardan gördüğüm sıcaklık, samimiyet ve misafirperverlik tek kelimeyle olağanüstü. Daha önce hiç böyle bir samimiyetle karşılaşmamıştım. Gelecek benim için şu an belirsiz. Karanlıklara dalmak elbet beraberinde birtakım kaygılar getirecektir.”

Müslüman olduğunu ilan ettiği “Eve Dönüş” yazısından bir kesit:

“Eve Dönüş”

Dine duyulan aşk, ümmete duyulan aşk, Peygambere duyulan aşk…

Kaliforniya’dan çıktığım yolculuğuma başlayalı neredeyse bir ay oldu ama şimdiden bir ömür gibi geliyor. İslam’a çeşitli açılardan yaklaştığımı hissettiğim onlarca yılın ardından en sonunda gerçek manada bu dine katılmaya karar verdim. Bunun olması için fiziksel manada harekete geçmem gerekiyordu çünkü bir Katolik Manastırında yaşıyordum. Bir kişi halkın karşısında papaz yahut rahip olup özel hayatında Müslüman olamaz. Senenin önemli bir bölümündeki durumum buydu aslında, en azından zihnimde gizliden gizliye bu fikir artıyordu. Şimdi, bilinmeyene bir adım atmalıydım. Güvenlik ağları olmadan. Yalnızca Allah’a güvenerek.

Müslüman olarak yeni hayatıma başlamam için Doğu’ya, evime, yani yirmi sene önce İslam’a yolculuğumun başladığı Appalachia’nın bir kentindeki İslami Merkez’in olduğu yere dönmem gerektiğini hissettim.

T.S. Eliot’un Dört Kuartet’teki şu sözlerini hatırladım:

“Bu aşkın resmi ve bu çağrının sesi ile
Keşfetmeyi bırakmamalıyız
Çünkü bütün keşiflerin sonunda
başladığımız yere varırız
ve vardığımızda o yeri ilk kez anlarız”

Ve ben eve gidiyordum. İşte buradayım. Doğu’ya geri dönüyorum. Aslıma. Başlangıcıma. Evime. Asli hüviyetime…
La ilahe illallah Muhammedun Rasulullah.

Bu benim için bilinmeyene dalmaktı. Issıza bir yolculuktu. Tanrının Tanak’ta İbrahim’e dediği gibi: “Ülkeni, akrabalarını, babanın ailesini bırak ve sana göstereceğim topraklara git.” Nispeten genç, orta yaşlı bir rahip olarak hayatım bu noktaya kadar gayet tıkırındaydı. Bir rahip olarak umut vaat eden bir kariyerim vardı. Sevilen biriydim. İyi bir eğitim almıştım. Her anlamda her şey gayet “iyi” gidiyordu. Ta ki içimde bazı kanaatler değişene kadar. Olgunlaştı mı demeliyim? Belki de. Ama yıllar önce atılmış bir tohum artık çiçek açmıştı.

Gerçekten başka seçeneğim yoktu. “Allah’ın hidayet verdiğini kimse saptıramaz.”

Bu gerçek manada bir eve dönüş. Benim asıl inancım. Kur’an daha doğmadan bizim yalnızca Allah’a kulluk ettiğimizi ve O’na teslim olduğumuzu söylüyor: “Kıyamet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Âdem oğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı, onları kendilerine şahit tuttu ve dedi ki: Ben sizin Rabbiniz değil miyim? Onlar da, Evet buna şâhit olduk, dediler.” (A’râf, 172) Bu nedenledir ki İslâm’ı kabul edenlere İslâm’a döndü deriz. Çünkü İslâm bizim ilk inancımızdır, dönüşümüz onadır. Bu uzun bir geri dönüş sürecidir.

Böylece Ümmet’e doğru ilk adımlarımı atıyorum. Doğu’ya dönüyorum, kalacak bir yerim yok. Az bir param var. Eski bir Ford arabam, bir avuç kitabım ve üstümdeki kıyafetlerim. Çat pat birkaç kelime Arapça.

Müslüman olduğumdan beri, Müslümanlardan gördüğüm sıcaklık, samimiyet ve misafirperverlik tek kelimeyle olağanüstü. Daha önce hiç böyle bir samimiyetle karşılaşmamıştım. Gelecek benim için şu an belirsiz. Karanlıklara dalmak elbet beraberinde birtakım kaygılar getirecektir.

Yine de öyle bir huzur hissediyorum ki. Neşe. Rahatlama. Yirmi senedir İslam’a doğru çekilişim beni sonunda evime kavuşturdu. Şimdi imanın daha da derinlerine dalma işi başlıyor. Daha derin bir öğrenme süreci. Dine duyulan aşk… Ümmete duyulan aşk… Peygambere duyulan aşk…

Bu Allah’a dönülen sonsuz yolculuğun ilk adımı. Subhanallah…

Hilarion Heagy – Said Abdullatif


Dünyanın her bir tarafından mesajlar aldığını ve kendisine neden Hıristiyanlıktan ayrılıp İslam’ı kucakladığına dair birçok soru yöneltildiğini söyleyen Heagy, bu kararı vermesinde kendisine yardımcı olan çeşitli kaynakları sıraladığı “Resources Along The Way/Yol Boyunca bana rehberlik eden kaynaklar” yazısını paylaştı. Bu yazıda “Kuran-ı Kerim Meali, Martin Lings’in Hz. Peygamberin Hayatı kitabı ve Abdulhakim Murad, Hamza Yusuf, Paul Williams” isimlerine yer vermektedir.

Tebrik Mesajları…

Heagy, Müslüman olduğu haberini açıkladığından beri Müslümanlardan samimi mesajlar aldığını söyledi. Sosyal medya hesaplarından da birçok Müslüman bu sevince ortak oldu:

@bushidoanis2: “Allah dilediğini hidayete erdirir. Hıristiyanlar, Katolik Kilisesi Pederi Rahib Hilarion Heagy’nin Müslüman olmasının ardından altüst olmuş durumdalar. Çeşitli dinleri bilgece çalışan Rahip ve Katolik Kilisesi Pederi hakikati buldu. Kur’an mucizevi kutsal kitaptır. Allah onu korusun.”

@Abdulla_Alamadi: “Müslüman olmasını “eve dönüş” olarak tanımlıyor. Hayatındaki bu önemli dönüm noktası için kendisini hazırlarken hissettiklerini ne kadar da güzel bir şekilde tarif etmiş. Hilarion Heagy yeni adıyla Said Abdul Latif, ABD’deki en önde gelen rahiplerdendi. Allah onu İslam’da sabit kılsın.”

@Abdullahrushdy:Hepimiz Rahip Hilarion Heagy Müslüman olmasından dolayı çok mutluyuz. Kalbini aydınlatan ve göğsünü hak din ile dolduran Allah’a hamd olsun. İslam nimetinden ötürü Allah’a hamd olsun, nimet olarak bize yeter. Allah ey kalpleri evirip çeviren, kalplerimizi dinin üzere sabit kıl.”

gencmuslumanlar.com

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu