EtkinliklerRamazan Dosyası

Arakan ve Suriye’de İftar Sofraları Kuruyoruz (Ramazan 2021)

Covid salgını nedeniyle hepimiz için oldukça zor geçen bir yılın ardından rahmet ve bereket ayı Ramazan’a ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu Ramazan İyilikte Yarışanlar Derneği ile Arakan yetimhanelerine ve Suriye kamplarına iftar yemeği ulaştırmayı hedefliyoruz.

1 paket iftar yemeği bağışlayarak siz de bu hayra ortak olabilirsiniz.

1 Kişilik İftar Paketi Bedeli: 20 TL

İftar Paket İçeriği: Tavuk, Pilav, Hurma, Meyve, Su

Banka Hesabı: KUVEYT TÜRK
Hesap Adı: İYİLİKTE YARIŞANLAR DERNEĞİ
Hesap Numarası: 94908698-6
IBAN: TR52 0020 5000 0949 0869 8000 06

ARAKAN YETİMHANELERİ

1960 yılından günümüze kadar yaklaşık 1 milyon 900 bin Arakanlı ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Myanmar ordusunun katliamlarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlar, Mülteci Kamplarında hayata tutunmaya çalışıyor. Bangladeş’e yerleşen Arakanlı mültecilerin yarısından fazlasını ise çocuklar oluşturuyor ve bu çocuklarda yetersiz beslenme oranı çok yüksek. Myammar’dan göç ederken ailelerini kaybeden çocukların sayısı da bir hayli fazla. Eğitim haklarından mahrum kalan bu çocuklar Bangladeş okullarında eğitim göremiyor. Yaklaşık 1 milyon mülteci ise dışarıdan gelen insani yardımlarla hayata tutunmaya çalışıyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi verilerine göre, Bangladeş’teki 34 kamptaki mültecilerin yüzde 52’sini çocuklar, yüzde 44’ünü yetişkinler ve yüzde 4’ünü de yaşlılar oluşturuyor. Kamplarda ayrıca yaklaşık 9 bin engelli mülteci bulunuyor, mültecilerin yüzde 52’sini kadınlar oluşturuyor. Aralarında risk grubunda olan yaşlı ve çocukların da olduğu Arakanlı mülteci acil yardıma ihtiyaç duyuyor.

Arakan kamlarında doğal afetler, salgın hastalıklar, ekonomik sorunlar ve savaş nedeniyle yetim ve kimsesiz çocukların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Kamplarda kalan çocuklar da yaşanan sıkıntılardan en çok etkilenenlerin başında geliyor. Yetim çocuklar başta eğitim, sağlık, barınma, gıda gibi temel ihtiyaçlardan mahrum kalıyor. (Kaynaklar: Anadolu Ajansı, Mepa News)

COVID-19 salgını devam ettiği bugünlerde, zorla yerlerinden edilen çocukların hiç olmadığı kadar desteğe ihtiyacı var.

SURİYE KAMPLARI

10 yıldır süren savaşın tüm yükünü sırtlarında taşıyan Suriye halkı, İdlib ve çevresinde çadırkentlerde hayata tutunmaya çalışıyor.

Suriye’de 2.6 milyon çocuk ülke içinde yerinden edildi. Savaşın getirdiği tahribatla Suriye içerisinde 6.5 milyon, Suriye dışında 2.5 milyon olmak üzere 8.5 milyon Suriyeli çocuk yardıma muhtaç durumda.

Suriye içerisinde 500 bin çocuk kronik olarak yetersiz beslenirken, 5 yaşın altındaki 137 bin çocuk akut yetersiz beslenme durumunda yaşıyor. (Kaynak: Unicef)

Suriye İdlib kamplarında 300 kişiye iftar yemeği dağıtıldı

Suriye, İdlib Binniş’te 600 yetim aileye iftar yemeği dağıtımı yapıldı

Suriye İftar Organizyonu Resimleri

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu