BelgeselMultimedya

Bir Devrim Hikayesi: Suriye

Suriye’de devrim sürecinin başladığından bugüne sosyal medyayı kullanarak sıcak çatışma bölgeleri ve katliama maruz kalan yerler dahil Suriye’nin birçok şehrinden haberler geçen Hadi Abdallah, şimdi bir belgesel ile karşımızda.

Suriye’den özel görüntüler eşliğinde hazırlanan belgesel, devrim öncesi Esed ailesinin iktidarından devrimin başlama nedenine, barışçıl gösterilerden silahlı direnişe geçiş evresine ve bugüne dair anlatımlar içeriyor.

Başından beri Suriye’de yaşanan sürece birinci elden tanıklık eden aktivist Hadi Abdallah’ın hazırlayıp sunduğu belgeseli, Zeynep Konuk kardeşimizin tercümesiyle Türkçe altyazıyla izleyebilirsiniz. Her hafta bir bölümü yayınlanacak belgeselin tüm bölümlerini inşallah sitemizden yayınlayacağız.

Devrim Ruhu 1-9. Bölümler

 

Bir başka Suriye belgeseli: “Artık Yeter: Bir Devrim Hikayesi” (Not Anymore: A Story of Revolution)

Mart 2014’te yayınlanan Matthew VanDyke yönettiği film otuzdan fazla ödül kazandı ve 100’den fazla film festivallerinde gösterildi.

“Artık Yeter: Bir Devrim Hikayesi” Amerikalı Matthew VanDyke’ın yönettiği, Suriyeli Nour Kelze’nin yapımcılığını yürüttüğü Suriye hakkında 15 dakikalık bir belgesel. Film Suriye’de yaşanan savaşı 32 yaşındaki komutan Movya ve 24 yaşındaki gazeteci Nour’un yaşadıklarından yola çıkarak anlatıyor. Savaş sırasında hayatları alt üst olan iki güçlü karakter Suriyelilerin özgürlük mücadelesini gözler önüne seriyor.

Film, yönetmen Matthew VanDyke için özel bir proje. 2011 yılında Libya Devrimi’de savaşan yönetmen, Suriyelilerin ne için savaştığını dünyaya göstermek istiyor.

Belgesel çekimi sırasında VanDyke ve Kelze hava saldırısı, havan topu, keskin nişancılar ve kaçırılma riski altında çalıştılar. VanDyke Suriye Devlet televizyonu tarafından terörist olarak adlandırıldı.

(Türkçe altyazıyı videonun sağ alt tarafındaki “Altyazılar” kısmından açabilirsiniz.)

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu