Ramazan

Bu Ramazan Farklı Olsun

Kuran’ın indirildiği, İslam tarihindeki önemli olayların gerçekleştiği, cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı, bir meleğin “Ey hayır dileyen, ibadet ve kulluğa gel! Ey şer isteyen uzatma, günahlarından vazgeç!” diye nida ettiği, her gecesinde sayısız kulun cehennemden azat olduğu Ramazan ayı kapımızda.

Belki günahlara battığını düşünüp Allah’tan ümit kesmiş olabilirsin. Belki hayatının bu dönemine kadar hiçbir Ramazan ayı fırsatını değerlendirememiş olabilirsin. Belki Ramazan ayına hiç böyle bakmamış bile olabilirsin. Bunların hiçbir önemi yok. Dünyaca zor zamanlar geçirdiğimiz bir süreçten geçiyoruz. Yaşadığımız sürece her musibet bizim için bir davetiye olabilir. Bugünlerde görüyoruz ki, minicik bir virüs karşısında dünyanın en büyük en güçlü savunma sanayisine sahip olan da, kıtlık seviyesinde ekonomiye sahip olan da aynı acizlikte. Güç kavramını, bulunduğumuz dünyayı bizlere sorgulatan bir dönem adeta. Yıllarca her dönem insanları kendilerinin en çağdaş, modern, yenilemez olduklarına inandıklarında zamanlarda Allah onlara ne kadar aciz olduklarını farklı şekillerde anlatmıştır.

Bu Ramazan Farklı Olsun

Gel bu Ramazan farklı olsun. Bu ramazan ne günahlar işlediğini, insanların senin hakkında ne düşündüğünü, gelecek kaygısını ve geçmişin pişmanlığını bir kenara bırak. Kendini sorgula, hayatı, yaşam amacını, neden bu dünyada +1 olduğunu düşün. Nasıl ki yaşadığımız dünyada her canlının bir amacı var, ne eksik ne fazla. Biz insanlar da buraya bir amaç için geldik ve hepimizin Allah’a kullukta birleşen ayrı bir amacı var. Rabbin sesleniyor; De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Zümer/53)

İnsanlar senin hakkında kötü biri olduğunu düşünüyor olabilirler, seni geçmişinde yaptıklarınla, dış görünüşünle ya da başka sebeplerle yargılıyor olabilirler. Herkes senden vazgeçebilir; ama nefes aldığın sürece Allah senden vazgeçmemiş demektir. Onunla arana perde koyma. Nefes aldığın sürece O’nun kapısı sana açık.

“Allah subhanehu ve teala diyor ki: Ben, kulumun benim hakkımda yaptığı zanna göreyim. O beni zikretti mi onunla beraberim. Eğer o beni nefsinde zikrederse ben de onu onunkinden daha hayırlı bir cemaat içerisinde zikrederim. Kulum bana bir karış yaklaştığı zaman, ben ona bir arşın yaklaşırım; o bana bir arşın yaklaşınca ben ona bir kulaç yaklaşırım; o bana yürüyerek geldiği zaman, ben ona koşarak varırım.”  [Buhari, Tevhid 50; Müslim, Zikr 2, (2675); Tirmizi, Da’avat 142, (3598)]

Küçücük bir yanlışının büyütülüp, unutulmayıp, hatta pişman olsan bile affedilemediğin bir dünyada, Alemlerin rabbi, yerlerin göklerin ve arasındaki her şeyin yaratıcısı sana diyor ki sadece bana bir adım at, ben sana daha fazlasıyla karşılık vereceğim.

Bu Ramazan O’nun Sözlerine Kulak Ver

Bu Ramazan farklı olsun. Bu Ramazan gel, sana senin şah damarından yakın olan Allah’ın sözleriyle tanış. Geçmişi tövbeyle temizle. Geleceğe O’nun karanlıklardan aydınlığa çıkartan kitabının nuru ile bak. Emin ol farkı göreceksin, rabbin sana gösterecek; çünkü “Şüphesiz Allah, iyilik yapanların mükâfatını elbette zayi etmez.” (Tevbe/120)

Diğer Ramazanlar günahlarla, boş sözlerle, vaktimizi öldüren dizi filmlerle geçmiş olabilir, bu Ramazan farklı olsun. Geçen yıl Ramazan’ı gören; ama bu Ramazan’ı göremeyen binlerce kişi var. Her ulaştığımız Ramazan, bize uzatılan bir af kapısıdır. Açmak da kapatmak da bizim elimizde. Sana sunulan bu fırsatı zayi etme. Elbette alışkanlıklarımızdan kopmak kolay değil; ama belki şu hadis senin motive olmana yardımcı olabilir.

“Şayet bir kimse iyilik yapmak ister sonra da onu yaparsa, Allah o iyiliği on mislinden başlayıp yedi yüz misliyle, hatta kat kat fazlasıyla yazar. Kim bir kötülük yapmak ister de vazgeçerse, Allah bunu mükemmel bir iyilik olarak kaydeder. Şayet insan bir kötülük yapmak ister sonra da onu yaparsa, Allah o fenalığı sadece bir günah olarak yazar.” 

(Buhârî, Rikâk 31; Müslim, Îmân 207, 259. Ayrıca bk. Buhârî, Tevhîd 35; Tirmizî, Tefsîru sûre (6),10.)”

Evet, iyilik yapmak çok güzel ve Allah katında her zaman çok daha fazlasıyla ödüllendirilir. Belki biz salih amel konusunda henüz zayıf olabiliriz. Fakat aklımızdan kötülük geçtiğinde ve bunu yapmadığımızda da ecir yazan bir rabbimiz var. Düşün ki bu ay aklına gelen her kötülükten vazgeçtiğinde bir iyilik yapmış gibi ecir kazanacaksın. Kötü alışkanlıklardan vazgeçme sürecinde kesinlikle çok umut veren bir hadis bu.

Bu Ramazan gel rabbinin sözleriyle tanış, al eline Kuran’ı ve O’nun sana dediklerini dinle. Bizim web sitemizden, youtube kanalımızdan, telegram kanalımızdan onlarca Kuran tefsiri ve videosuna erişebilirsin. Bununla birlikte başka onlarca kaynaktan da yararlanabilirsin. Yeter ki bu Ramazan sana verilen değerin farkına var. Bil ki rabbin seni önemsiyor. Güzel niyetlere sahip olduğun ve bunu amellerine yansıtma çabasında olduğun sürece her zaman umut vardır. Hayatının en büyük dönüm noktası olabilecek kıymette olan bu Ramazan ayı fırsatını en güzel şekilde değerlendir.

Elif Nisa

Elif Nisa

Site Yazarı

Benze Yazılar

4 Yorum

  1. Allah razı olsun, Rabbim affı, bereketi,ihsanı ve ikramı bol bir ramazan geçirmemizi nasip etsin
    Sizlerin ve bizlerin gayretini arttırsın inşallah

  2. İnşallah her ramazan bir önceki Ramazan dan hayırlı olsun tüm İslam alemi için.

  3. Rabbim hayırlı bereketli geçirmek nasip etsin inşallah, inşallah bir farkındalık olur hepimiz için

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu