Haber

Bu Son 28 Şubat Olsun!

28 Şubat’ın üzerinden yıllar geçti. 28 Şubat sürecinde askeri vesayetle, FETÖ kumpaslarıyla cezaevlerine atılan bir çok insanın mağduriyeti devam ediyor.

İHAK (İnsan Hakları ve Adalet Hareketi)’ın hazırladığı iki video yapılan zulmü gözler önüne seriyor…

https://www.youtube.com/watch?v=rWgcMeoEj-Y

https://www.youtube.com/watch?v=3hpV8MdVmpo

“28 ŞUBAT VE FETÖ YARGISININ KARARLARI HÜKÜMSÜZ SAYILMALI”

Doğruhaber gazetesine konuşan iHAK Başkanı Av. Cihat Gökdemir, “28 Şubat’ın brifingli yargıçları ve FETÖ tarafından alınan kararlarla binlerce insan cezalara çarptırıldı, mağdur edildi. O dönemde bu cezaların itiraz yeri olan ve kapatılan Yargıtay 9. Ceza dairesi dosyaların neredeyse tamamını onuyordu. Kapatılan dairenin yerine yeni kurulan 16. Ceza Dairesi de maalesef İslami dava dosyalarını onamakta, son örnek Hizbut-Tahrir dosyaları. Bu konuda ya FETÖ yargısı veya brifing yargısının verdiği bütün kararlar hükümsüz sayılmalı, yeniden yargılanma yolu açılmalı bunlar yapılamıyorsa da ceza indirimi uygulanmalıdır. Bu noktada dosyaları tek tek incelemek yerine bununla ilgili bir mevzuat düzenlemesi yapılarak bu insanların mağduriyetleri giderilmelidir. Hükümet biran önce adım atmalı, gereken mevzuat değişikliğini yapmalıdır.”

“HÜKÜMETİN ARTIK BU FERYADA DUYARSIZ KALMAMASI LAZIM”

Hükümetin artık bu feryatlara kulak tıkamamasını ve gerekli adımları atmaya davet eden Çözüm Der Başkanı Av. Ercan Ezgin, “28 Şubat mağdurları artık adalet bekliyor. Hükümetin artık bu feryada daha fazla duyarsız kalmaması lazım. Bu insanlar en kritik dönemlerde risk aldılar, ülkenin ve ümmettin yanında durdular. OHAL döneminde çıkarılacak bir Kanun Hükmünde Kararname’ye eklenecek bir madde ile bu mağduriyetler çözülebilir. Kaldı ki bu insanların tamamı af istemiyor, yeniden yargılanma istiyor. Yeniden yargılanma hakikatten bu kadar zor olmasa gerek, özellikle bunu Ergenekon, Balyoz ve diğer davalarda gördük. Bunlar yeniden yargılanıp beraat aldıkları gibi yüklü miktarda tazminat bile aldı. Bunlara tanınan hak 28 Şubat ve FETÖ’nün mağdur ettiklerine de verilmelidir. Yeniden yargılama yapıldığı zaman görülecektir ki bu dosyaların tamamında düzmece deliller, insan haklarına aykırı ve kumpas olduğu ortaya çıkacaktır. Daha geçen gün gazete köşemde yer verdiğim, 18 yıldır cezaevinde olan 28 Şubat mağduru Zülküf Yüce’nin annesi Zülfüye Yüce oğlunun hasretiyle, içindeki evlat ateşiyle vefat etti. Bunun gibi evlatlarının yolunu gözleyen yüzlerce aile var. Artık yaşatılan bu mağduriyet ve zulüm son bulmalıdır. Hükümetten talebimiz budur. Bu talep aynı zamanda insani ve İslamidir. Bu noktada toplumsal bir uzlaşı ve destek de vardır. 17-25 Aralık döneminde hükümete kumpas kuran FETÖ’nün bu mağdurlara kumpas kurmaması mümkün mü? Ben baktığım dosyalarsa defalarca şahit oldum.” şeklinde konuştu.

“ARTIK BU SON 28 ŞUBAT OLSUN”

‘Bu son 28 Şubat olsun’ kampanyasını başlatanlardan biri olan Gazeteci Yakup Köse, “Önümüzdeki Şubat ayına iki ay var. Bunu da göz önünde bulundurarak, bu iki aylık zaman dilimini iyi değerlendirerek iyi bir kampanya yapmalıyız. Bizler artık ‘Bu son 28 Şubat olsun’ diye bir kampanya başlattık. Bir daha 28 Şubatlar yaşanmaması için 2018’ın Şubat ayında cezaevinde olan mağdurların özgür kalması için son 28 Şubat kampanyasını başlatıyoruz. Buna da vicdanı olan herkesin ses vermesini, destek vermesini bekliyoruz. Türkiye Ergenekon, Balyoz ve Gezi ile tanıştı. Bu davalardan yargılanan herkes beraat etti. Bu dosyalardan beraat kararları çıkarken 22 yıldan fazladır cezaevinde olan yüzlerce mağdur ‘artık sıra bize gelmedi mi?’ diye soruyor. Bu mağdurların feryadı dışarda halkımızda yankı buldu, gerek sosyal medyada ve çeşitli çevrelerde tepkisini ortaya koyuyor. Bu işte sona geldik, bu iş artık çözülmelidir.” diyerek herkesi duyarlı olmaya ve kampanyaya destek vermeye davet etti.

Sosyal medyada kampanyasına destek olun.

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu