✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
İslamVideo

Düzenli Bir Derse Katılamayanlar İçin İslami Ders Programları

Okulların başlamasıyla yazın sahip olduğumuz bol vakitler de azalıyor. Ders programları, ödevler, vizeler, finaller derken okumalara, izlenebilecek derslere ayrılacak vakit bulmakta zorlanabiliyoruz. Biz de bu yazımızda okul zamanı vakti az olanlar için uygulayabilecekler programlar hazırladık.

Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem “Allah katında amellerin en sevimlisi, az da olsa devamlı olanladır.” diyor.

Bu sebeple biz de yazımızda yoğun programlar yerine her yaştan, her meslekten, her durumdan kardeşimizin uygulayabileceği dersler seçmeye çalıştık. Rabbimizden faydalı olmasını, öğrendiklerimizi uygulayabilmeyi, uygulayabildiklerimizde sebat edebilmeyi dileriz.

Muhammed Emin Yıldırım – Yıldızlardan Dersler (9 Video)

Tevbe Suresi 100. Ayette rabbimiz bizlere “İslâm’ı ilk önce kabul eden muhâcirler ve ensar ile, iyilikle onlara uyanlar var ya, Allah onlardan razı olmuş; onlar da O’ndan razı olmuşlardır. Allah, onlara içinden ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetler hazırlamıştır. İşte bu büyük başarıdır.” buyuruyor. Dinimizi en güzel şekli ile tanımak, anlayabilmek, uygulayabilmek istiyorsak sahabeye bakıp, onları kendimize örnek almamız şart. Muhammed Emin Yıldırım hoca bu serisinde sahabeyi “Sünnet, Aile, Şehadet, Kardeşlik, Tebliğ, ilim, Ahlak, Hicret, Cihad” kavramlarına yaklaşımları üzerinden bize anlatıyor. Ortalama 1 saat 10 dakika süren dersleri haftada bir gün belirleyerek 2– 3 ay gibi bir sürede tamamlayabilir, bunun sonucunda güzel kazanımlar elde edebiliriz.

Müslüman Gence 15 Nasihat – Nureddin Yıldız (15 Video)

Tamamı toplamda sadece 40 dakikadan oluşan bu listede Nureddin Yıldız Hoca her yaştan gencin iman yolculuğunda ihtiyacı olacağı, motivasyona ihtiyaç duyduğunda motivasyon, günaha girdiğinde umut veren tavsiyelerde bulunuyor. Toplu taşımada, ders aralarında, ulaşım aracı beklerken durakta haramdan uzak kalmak, hem de kısacık vakitleri bile değerlendirebilmek için ideal bir ders serisi 😊

Tüm genç kardeşlerimize tavsiye ederiz.

Kıyamete Kadar Kardeşiz – Nureddin Yıldız (13 Video)

Günaha ulaşmanın tek bir parmak uzaklığı kadar yakın olduğu bu ahir zamanda bir Müslümanın olmazsa olmazlarında biri de şüphesiz Salihlerle, müslüman kardeşleriyle birlikte olmasıdır. Müslüman kardeşinden, ona iyiliği emredip kötülükten alıkoyan insanlardan ayrı kalmanın bir müslüman için felaket olabileceğini bilen şeytanın en büyük hilelerinden biri de bizi müslüman kardeşlerimize karşı sui zana yöneltmesi, onlarla aramızı açmasıdır. Nureddin Yıldız Hoca’nın bu ders serisini müslüman kardeşlerimizle dinleyebilir, birlikte aldığımız notları paylaşabiliriz.

Yasin Suresi Tefsiri – Nouman Ali Khan (12 Video)

Kuran bizim hidayet kaynağımız, yoldaşımız. Mutsuz olduğumuzda, mutlu olduğumuzda, derdimiz olduğunda, tavsiyeye ihtiyacımız olduğunda kendisine koştuğumuzda istisnasız bize cevap veren, bizi yalnız bırakmayan rabbimiz kelamıdır. “Biriniz Rabbiyle konuşmak istiyorsa Kur’an okusun.” diyor Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem. Okuduğumuzu anlayabilmek için çabalamamız, anlayanlardan onu dinlememiz şart. Nouman Ali Khan 12 videoluk bu ders serisinde Yasin Suresi’nin tefsirini bizlere yapıyor. İçindeki konuları detaylı olarak ele alıyor. Videolar 15 dakika ile 38 dakika arasında değişmekte. Yine haftada 1 video ile bir dönem boyunca bu sureyi çalışabiliriz.

Kehf Suresi Tefsiri – Nouman Ali Khan (6 Video)

“Cuma gecesi Kehf suresini okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki cuma arasında işlediği (küçük) günahlar da affolur.”

“Kim, Kehf sûresinin evvelinden (bir rivayette sonundan) on ayet ezberlerse, Deccal’den korunmuş olur.”  (Müslim, Müsâfirûn, 257; Ebû Dâvud, Menâhim, 14; Tirmizi, Fiten, 59; İbn Mâce, Fiten, 33).

Hadislerde önemi böyle büyük anlatılan Kehf Suresi her müslüman gencin gündeminde olması gereken bir sure. 6 videoluk bu ders serisinde Nouman Ali Khan farklı başlıklarla Kehf Suresi’ni inceliyor. Her ayetin üzerinde ayrı ayrı durulmasa da Kehf Suresi’ni bilmeyen, yeni başlayanlar için çok değerli bilgiler, tavsiyeler veriyor. Yaklaşık 2 aya yayarak dinleyebileceğimiz bu dersi takip ederken, ilk 10 ayeti ya da son 10 ayeti ezberleyebilir, hadisteki müjdeye mazhar olabiliriz 😊

Kafa Karıştıran Sorular – Nouman Ali Khan (12 Video)

Bulunduğumuz çağın en önemli konularından biri de Kuran’a yöneltilen sorular. Her Müslümanın en başta kendi imanını güçlendirmek amacıyla, çağının en çok soru işaretlerine sahip olduğu bu konular hakkında bilgi sahibi olması, gerektiğinde düzgün ifade edebilmesi gerekir. Nouman Ali Khan da bu derslerde Başörtüsü, Nisa Suresi 34. Ayeti, evlilik gibi konuları ele alıp, farklı sorulara kısa süreli videolarla açıklayıcı cevaplar veriyor.

Bakara Suresi Serisi– Nouman Ali Khan (30 Video)

Nouman Ali Khan’ın Ramazan ayı boyunca yaptığı Bakara Suresi tefsiri 30 dersten oluşuyor. Bakara suresini ayrıntılı bir şekilde inceleyen bu seri, ufkunuzun genişlemesine vesile olacak… (Henüz 6 bölümü tercüme edilmiştir.)

Şehid (inşallah) Fehmeddin Dindar Hoca’nın Dersleri

 

Kuran’sız Bir Günün Bile Geçmesin!

Sevgili Müslüman kardeşim, unutma ki biz tüm kitapları tek bir kitabı anlamak için okuruz. Buradaki kitap kelimesi yerine izlediğimiz ders, okuduğumuz bölüm, icra ettiğimiz meslek, hayatımızda sahip olduğumuz her şeyi koyabiliriz. Onların hepsi bizim Kuran’ı daha iyi anlayabilmemiz ve hayatımıza geçirebilmemiz için bir basamaktır. Ne kadar kitap okursak okuyalım, ne kadar ders dinlersek dinleyelim; bu yaptığımız faaliyetler bizi Kuran ile daha çok yakınlaştırmıyorsa, namazımızdaki dikkatimizi arttırmıyorsa büyük bir problem var demektir. Hangi gün, hangi şartlarda olursak olalım Kuran’dan -biliyorsak Arapça’sı ile, bilmiyorsak meal ile ve en kısa sürede öğrenerek- en az bir ayet bile olsa okumadan o günü bitirmeyelim. En başta okuduğumuz hadisteki gibi az da olsa devamlı ameller, rabbimize yaklaşmamızda bize en çok yardımcı olacak amellerdir. Bir günde bir cuz bitirip bir daha aylarca kapağını açmadığımız Kuran’dansa, her gün bir ayet okuyup aylarca her gün gündemimize bir ayet aldığımız Kuran, hayatımıza daha fazla bereket katar. Haftada bir ayet ezberi ile ortalama 2 ayda 1 sure ezberleyebilir, bu süre sonunda ezberlediğimiz surenin bir tefsirini izleyebilir okuyabiliriz.

Ebu Musa el-Eş’ari (r.a)’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem şöyle buyurdu: “Kur’an okuyan mümin turunçgiller gibidir. Kokusu hoş, tadı güzeldir. Kur’an okumayan mümin hurma gibidir. Kokusu yoktur, tadı güzeldir. Kur’an okuyan münafık reyhan (fesleğen) gibidir. Kokusu hoş fakat tadı acıdır. Kur’an okumayan münafık Ebu Cehil karpuzu gibidir, kokusu yoktur ve tadı da acıdır.” 

(Buhari, Et’ıme 30, Müslim, Müsafirin 243)

İbni Abbas (r.a)’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem şöyle buyurdu:
“Kalbinde kafasında hafızasında hiçbir ayet bulunmayan kimse harab olmuş bir ev gibidir.” 

(Tirmizi, Fezailül Kur’an 18)

Elif Nisa

Site Yazarı

Benze Yazılar

2 Yorum

  1. ALLAH(cc) razı olsun elinize emeğinize sağlık . Kehf suresinin devamı gelecek mi acaba ?

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu