Kitap

Ah Endülüs – İhsan Süreyya Sırma [Tavsiye Kitap]

Endülüs, coğrafi olarak İspanya ve Portekiz devletlerinin bulunduğu coğrafyanın güney bölgesine verilen isim, biz müslümanların ise kalbindeki bir sızı.

Ah Endülüs kitabı, Endülüs tarihini anlatıyor. Anlatım tarzı ile karşımızda bir hocadan tarih dinliyormuşuz hissi veren kitap, İhsan Süreyya Sırma’nın birçok Endülüs ziyareti sonrasında yapılmış bir çalışma ve kendisinin çektiği fotoğraflar da kitapta yer alıyor.

“İnsan bir şeyi gerçekleştirmek isterse, önce onun hayalini kurar, zihninde projeler gerçekleştirir, sonra da bu projeleri gerçekleştirmenin imkanlarını arar. Biz de öyle yaptık ve dört defa Endülüs’ü ziyarete, onun mahzun tarih kalıntılarını görmeye, onları dinlemeye, anlamaya ve anlatmaya başladık. İşte elinizdeki kitap böyle oluştu… Kitap iki bölümden oluşuyor:

  1. Endüslüs’te/İspanya’da Müslümanların tarihi,
  2. Endülüs’e yaptığım seyahatlerde, vakit bulunca kaleme aldığım bazı gezi notları.

Bu çalışmayı yaparken, Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vessellem’in “bir şeyin rehberi, o şeyi görmek gibi değildir.” hadisi şerifinden hareketle, kitapta anlattıklarımızın cereyan ettiği yerlerin fotoğraflarını da koyduk ki, okuyucu da okuduklarının en az bir kısmını görebilsin…

Eminiz ki, bu yazılanları okuduktan sonra, siz de bir an önce Endülüs’e gitmeyi, orada tarihin derinliklerine gömülmüş olan hadiselerin cereyan ettiği coğrafyayı görmek isteyecek; i’layı kelimetullah için ta Mekke-Medine’lerden İspanya’lara gidip her biri bir ovada, bir kalede, bir sur dibinde, bir nehir kıyısında şehid omuş milyonlarca Müslüman için, Viyana’da, tarihçi Hammer’in mezarı üzerinde okuduğum aşağıdaki Türkçe mısrada dendiği gibi, dua edecek, onları hayırla yad edeceksiniz:

“Ziyaretten murad ancak duadır,
Bugün bana ise yarın sanadır.” ”

– İhsan Süreyya Sırma

Ah Endülüs

İhsan Süreyya Sırma

Yayınevi: Beyan

Sayfa Sayısı: 176

 

Elif Nisa

Site Yazarı

Bir Yorum

  1. İhsan hocanın derin ilmi ve Araştırma merakını Siirt üniversitesinde kendisini ziyaret ederek defaatle görmüş olduk. Ülkemizde bu tür güzide hocaların olmasına ne kadar sevinsek az

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu