Evlilik - AileTavsiyeler - İpuçlarıYaşam & Kültür

Evlerimizde İdeal İslami Ortam Oluşturmak İçin İpuçları

Bir çocuğu en iyi şekilde bir birey olarak yetiştirebilecek olan ilk kişi annedir. Çocukları şekillendiren, onlara daha iyi Müslümanlar olma yolunda yardım eden en önemli faktör ise evlerdeki ortamlardır. Çocuklarına İslami öğretileri ve ahlakı öğretmek, sonraki yükümlülükler için temel bilgileri aşılamak tamamiyle ebeveynlerin sorumluluğundadır. Bir kişi pes edene kadar hiçbir şey imkansız değildir. Anne ve babalar, çocuklarının geri dönüşlerinde en yüksek faydayı sağlamak için o değerli vakitlerini çocukları için harcamalılardır. Evlerde İslami ortam kurmak ve sürdürmek her aile bireyinde olumlu bir etkiye oluşturacaktır.

Evlerde İslami Ortam İçin İpuçları

Çocuklar dış ortama sıkça maruz kalırlar ve çoğu zaman gördükleri şeyleri birer alışkanlık haline getirebilirler. Aşağıdaki ipuçlarını uygulamak, anne ve babalara evde İslami ortamı sürdürmede ve çocuklarının karakterlerini oluşturmada yardımcı olabilir.

Hedef 1: Her güne bir hadis şeytanı uzaklaştırır.

Çocuklarınıza bir hadis söylemek ve onu alışkanlık haline getirmek, onları İslami anlatımlara ve Peygamberimiz’e (sav) daha da yakınlaştıracaktır. Hadisler, güvenilir alimler tarafından toplanıp derlenen, İslami öğretilerin doğru yansımaları olan sevgili Peygamberimizin (sav) sözleri ya da fiilleridir. Hadis alışkanlığı, çocukların Kur’an’ın ve İslamın temelleri hakkında daha da fazla öğrenmeye can attıkları arayışlar için zihinlerinde bir farkındalık ve bilinçlenme oluşturacaktır.

Başarmak için ipuçları:

1- Resmi ilkelerden başlayabilirsiniz. Örneğin, cemaat şeklinde oturup hadisleri, çocukların ilgilerini çekecek şekilde detaylandırabilirsiniz.
2- Öğle veya akşam yemeklerinde, ailenin toplandığı zamanlarda daha günlük bir dille hatırlatma yapabilirsiniz.
3- Buzdolaplarına not yapıştırarak notları, hadis anımsatıcısı olarak kullanılabilirsiniz.
4- Whatsapp gibi sosyal ağlarda aile gruplarında önemli ipuçları ve hadisler paylaşabilirsiniz.

Hedef 2: En az bir vakit namazını cemaat halinde kılmak

Allah neden kullarına cemaat halinde namaz kılmayı tavsiye etti ? Cemaatle yapılan ibadetler orada bulunan insanlarda paylaşma duygusunu artırmak için önemlidir. Cemaatle olmak sevgiyi, muhabbeti arttırdığı gibi, akrabalar arasındaki bağlantıyı da güçlendirmek için mühim bir parça olarak görülebilir. Cuma günlerini mübarek yapan da Allah’ın huzurunda cemaat halinde yapılan ibadetlerdir.

Başarmak için ipuçları:

1- Alarm kurulmalı.

2- Erken uyanan kişi diğerlerini de uyandırmalı.

3- Eğer eviniz camiden uzaksa, sesli ve anlaşılır bir şekilde ezan okunmalı.

4- Zorunlulukları yapmayan ya da tembel olanlar için cezalar konmalı ve eğer bilerek namaz kaçırırlarsa ahirette karşılaşacakları için onlara bir hatırlatıcı hazırlanmalı.

Hedef 3:  Günlük Kur’an okuma

Kur’an,hayatın getirdiği bütün sorunlara çözüm olacak eksiksiz bir koddur. O, inananlara kılavuzluk için sonsuz ve kesin bir açıklayıcı olsun diye indirilmiş hükümdür.

Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir. (Bakara Suresi, 2. Ayet)

Hiç kimsenin, Allah’ın gazabından ve cehennem ateşinden koruyamadığı kıyamet gününde, onlara şefaat edecek olan bu kutsal kitapla çocuklarının bağlarını güçlü tutmalarını sağlamaları anne ve babalarının en büyük ve kesin sorumluluklarındandır.

Başarmak için ipuçları:

1- Yüzlerce fazilet içeren, zorunlu ve en önemli olan Yasin, Rahman, Mülk surelerinin ezberinden başlayabilirsiniz. Bu sureleri, güne Allah’ın adıyla başlamak ve o gün boyunca şeytani bozgunluklardan korunmak için her sabah okuyarak alışkanlık haline getirebilirsiniz.

2- Namazlarınızdan sonra aile bireylerinin de katılacağı şekilde Kur’an’dan bölümler ve önemli sureler okuyabilirsiniz.

3- Yalnızca ezberlemekle kalmayıp, çocuklarınıza surelerin meallerini öğretip ya da ayetleri daha da detaylandırıp onları Allah’ın emirlerine karşı daha sorumlu kişiler haline getirebilirsiniz.

Hedef 4: Evinizde bir kütüphane kurmak

Kitaplar, eğitim verirken en önemli ve en temel ana girişlerdir. Bütün güvenilir hadisleri ve kutsal kitaplar hakkında bilgileri içeren bir kütüphane kurmak, İslamın bütün yönleriyle, sorumluluklarıyla bilinmesine fayda sağlar.

Başarmak için ipuçları:

1- Bir oda seçin ve İslama uygun kitaplardan raflar oluşturun.

2- Eğer okumak onlar için sıkıcıysa, kütüphaneden online koleksiyon yapıp uygun olduklarında okumalarını tavsiye edin.

3- Teşvik edici hikayelerle onların kitaplara ve anlatılara olan ilgilerini daha da arttırabilirsiniz.

Hedef 5: Çocuklarınızı kontrol edin.

Teknoloji devri, çocuklarınızı doğru yoldan saptıracak göz alıcı bir çekiciliğe sahiptir. Onlar farkında olmadan onları kontrol etmeye devam edin. Fark ederlerse sizi aldatmak için çeşitli yollara başvurabilirler. Çocuklarınızın ekranlarda ne izlediğini, kimlerle vakit harcadığını ya da nelere ilgili olduklarını kontrol edin. Bu size çocuklarınızın davranışları hakkında doğru bir değerlendirme sahibi yapacaktır.

Başarmak için ipuçları:

1- Sizinle beraber onlara faydalı olacak İslami videolar izlemelerini isteyin.

2- Onları eğitmek ve kalplerini Kur’an’la aydınlatmak için tasarlanmış İslami uygulamalar ve oyunlar indirmelerine yardım edin.

Çocuklarınızı mükemmel birer Müslüman ve iyi kişiler olarak yetiştirmek için sadece konuşmak yerine işe koyulmalısınız. Allah’ın önünde çocuklarınızın davranışlarından, öğrendiklerinden sorumlu olacaksınız. Evlerinizde İslami ortamlar oluşturarak ve sorumluluklarınızı yerine getirerek, çocuklarınızın ahirette sizin günahlarınızın bağışlanması için birer vesile haline dönüştürebilirsiniz.

 quranreading.com sitesinden alınarak Genç Müslümanlar ekibi tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu