Haber

Gazeteci Hadi Abdullah Suriye Devrimi Günlüklerini Yazdı

Suriyeli gazeteci Hadi Abdullah Suriye devrimi günlüklerinden oluşan “Kritik Vakalar” adlı bir kitap yazdı

Suriyeli gazeteci Hadi Abdullah’ın ilk eseri olan “حالات حرجة”  “Kritik Vakalar” İstanbul’da tercüme ve yayım işleriyle uğraşan “Cusur” yayınevi tarafından çıktı. Esere, yaşadığı zorlu günleri; tüm eziyeti, sancısı, hayallerini yansıtan Hadi Abdullah, bunun yanı sıra birlikte savaşın tozunu yuttuğu, ekmeğini bölüştüğü ve özgürlüğün kokusunu tattığı şehitlerle anılarına da yer verdi. 2011 – 2019 yılları arasında Suriye devrimi günlüklerinden oluşan eser de daha önce basında yayınlanmayan hikayeler de yer alıyor.

حالات حرجة
Kritik Vakalar
هادي العبدالله 
Hadi al Abdullah

Cusur Yayınevi
Dil: Arapça


Hadi Abdullah kitap ile alakalı sosyal medya hesabında şu yazıyı paylaştı:
“Derler ki; hayat kelimelerle sınırlandırılamaz! Fakat sınırlandırılabilir.. Bir kelime içinde hüznü ve bir çok manayı barındırabilir.
Bir çok anlamı, derdi, sıkıntıyı  ve yazma eğiliminin hemen ardındaki  panik hallerini barındırmak, kayıp hakkında bir ya da iki satır hayat hikayesi ezberlemek…
Hafızadan hiç bir şey silinmez dersin. Fakat, hafızanın her köşesine ulaşamayacağından eminsindir. Ki bazı şeyleri geçmişe gömmek, bazılarını yaralarımızı kanatmamak için unutmak istiyoruz, bazılarının kendiliğinden aklımızdan silineceğini umut ediyoruz, sanki hiç olmamış gibi…
Halid şehit olduktan sonra, Allah ona rahmet etsin,bu fikri düşünmeye başladım. Suriye devriminin başından beri yaşadıklarını yazıya dökme isteğini bana anlatmıştı.
Medyadaki aktivistlerin ve gazetecilerin hesaplarının dolu olduğu saha haberlerinin aksine, sosyal medyada yer almayan hatıraların en ince şekilde yazılmasını hedefledik.
İşin başında istenilen şeyin zorluğunu bahane ettim,belki de olayların yoğunluğu, çokluğu ve karmaşıklığından dolayı bunu imkansız gördüm.
Bana dedi ki: Hafızadan kaçamayan anıları kurtarıyoruz! Yazma işini, gerçekleri deforme etmeye çalışanları engellemek olarak görüyorum. Sesleri kesildiğinde kendilerine zulmedilen kurbanların çoğalmaması için tek çözüm bizim yazmamızdır. İşte böyle…”


Hadi al Abdullah Kimdir?

1987 Humus el-Qusayr doğumlu Suriyeli gazeteci aktivist olan Hadi Al-Abdullah, Suriye devrimini başlangıcından bu yana yaşamış, en önemli olaylara tanık olmuş ve belgelemiştir.
2016 yılında “Sınırsız Gazeteciler Örgütü” tarafından “Gazetecilik” ödülüne ve “Alman Gazeteciliği” ödülüne layık görülmüştür.

Kaynak: gencmuslumanlar.com

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu