MultimedyaVideo

Hala Namaz Kılmıyor musun? Şeyh Halid Raşid

Suud’lu imam Şeyh Halid Raşid’in namaz ile alakalı kısa bir nasihatı…

Vallahi, sorunlarımız çözülmeyecek.. Endişelerimiz ortadan kalkmayacak.. Durumumuz değişmeyecek.. Namazımızda sebat etmediğimiz sürece.. Bu hangi yaşam?

Vallahi,bir insanın durumu doğru yönde olmayacak.. Namazında sebat etmediği sürece.

Vallahi,Allah’a seni yakınlaştıracak olan, namazdan daha sevimli bir amel yoktur. Peygamber(sav) dedi k:Salih amellerden gücünüzün yettiği kadarını yapın ve bilin ki amellerin en hayırlısı namazdır. Namazın dosdoğru olmadığı sürece ne oruç,ne hac, ne zekat ne de başka bir salih amel sana fayda vermeyecek. Kullara kıyamet günü sorulacak ilk şey namazlarıdır. Eğer namazları dosdoğruysa Allah onun amel defterine bakmaya devamedecek, eğer dosdoğru değilse..

“Onların işlediği her ameli ele alıp savrulmuş toz haline getiririz.” (Furkan 23)

Allah bu ayeti Peygamber(sav)’e vahy ettiğinde; “Ama onların ardından namazı bırakan, şehvetlerine uyan bir nesil geldi. Onlar bu azgınlıklarının karşılığını göreceklerdir.” (Meryem:59) Peygamber(sav) ağlayarak dedi ki: Ey Cebrail,ümmetim namazını bırakacak mı? Ey Cebrail,ümmetim namazını bırakacak mı? Cebrail dedi k: Evet Ya Muhammed,zamanın sonuna doğru ümmetinden büyük bir grup.. Namaz vakti bitene dek namazı bırakacaklar, ve şehvetlerine uyacaklar. Bu nedenle,namaz terk edildi ve haram olan şeyler yapıldı.

Eğer namazlarımızda sebat etmezsek nasıl faziletli olacağız, topluluğumuz nasıl faziletli ve iyi ahlaklı olacak? Namazlar bizi ahlaksızlıktan ve günahlardan korumaz mı? Namazlar bizi ahlaksızlıktan ve günahlardan korumaz mı? Allah nezdinde namazın önemini bilmemiz için bir rabbani emir yeterlidir. Allah’ın namazı semadan emretmiş olması sana yetmez mi? Yedi kat semadan emredilmiş namazın Allah nezdindeki yerini ve büyüklüğünü bilmen sana yetmez mi?

Peygamberine ilk başta günde 50 namaz emretmişti,sonra sayı beşe indirildi fakat elli namazın ecri aynı şekilde kaldı. Ecri elli namaza denk beş namaz. Namaz nurdur. Karanlıkta nasıl yürüyebilirsin? Çoğu kişi hissettikleri endişelerden sıkıntılardan bahsediyorlar,onların şifası namaz kılanların safına katılmaktır. Gençler her yerde trajedilerle karşılaşıyorlar.. Onların şifası bağışlayan Allah’ın evine girip namaz kılanların safına katılmaktır.

“Onlar, kendilerinin diriltileceklerini sanmıyorlar mı?”(Mutaffıfin 4)

Vallahi,kalpler halen canlıysa kaybın acısından parçalanacaklar. Dünya hayatına olan aşkıyla sarhoş olmuş,ve bir süre sonra uyanacak. Namaz kılanların safına ne zaman katılacaksınız? Namazlarında sebatkar olanlardan ve namazlarını dikkatlice kılanlardan ne zaman olacaksınız? Ne zaman doğru yolda olacaksın? Dinin tevhidden sonra en büyük hususunun namazı korumak ve mescidlere gitmek ve ihram tekbiri olduğunu ne zaman bileceksiniz?

Beş vakit namaz. Her kim ezan okunduğunda namazını gözler ve dikkat ederse,namazı onun için Kıyamet gününde bir kanıt ve nur olacak. Ve her kim onu kaybederse,bırak kendisini suçlasın. Bırak kendisini suçlasın.”

Şeyh Halid Raşid

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu