Haber

İngiltere’de Üniversitede Mescid Yasağına Protesto

İngiltere, East Anglia Üniversitesindeki Müslüman öğrenciler, Üniversitenin Ramazandan birkaç gün önce mescidi kapatma kararını protesto etmek üzere Cuma namazını kampüsün içinde kılmaya karar verdiler.

Bir dayanışma gösterisi olarak, gayrimüslim olan sınıf arkadaşları da onları güvenlikten korumak üzere cemaatin çevresinde bir insan zinciri kurdular

East Anglia Üniversitesi meydanında, kampüsteki mescidlerini kaybeden Müslüman öğrencilerin protesto için kıldıkları namazdan fotoğraflar. #SaveOurSpace

Gayrimüslim öğrenciler Twitter hesaplarından Müslüman öğrencileri desteklediler.

“Mescidlerini koruma görevinde olan Müslüman arkadaşlarımıza destek.”

Shoayb Muhammed namazın videosunu Facebook sayfasında paylaştı;

East Anglia Islamic Society (East Anglia İslami Topluluğu) tarafından başlatılan dilekçe, 5.000den fazla imza aldı.

İslami Topluluk tarafından yapılan açıklama: “Biz de henüz öğreniyoruz ki; Üniversite sadece Ramazan arefesinde Müslüman öğrenciler için olan Blackdale’deki Cuma namazı alanını değil, ayrıca kalıcı olarak 2. Derslikteki Müslümanların mescidini de kütüphaneye koridor yapmak üzere alıyor. Bu karar, hiçbir Müslümanın bulunmadığı öğrenci danışma kurulunda alınmıştır.”

“Sayıca sürekli genişlemekte olan Üniversite, zaten kalabalık olan çoklu-din merkezlerinin, inancı olan tüm öğrencilere yeteceğine bizi inandırmaya çalışıyor.”

Üniversiteden bir konuşmacı, rektör yardımcısının en kısa zamanda bu konuyu görüşmek üzere öğrencilerle görüşeceğini söyledi.

Kaynak: Ilmfeed.com
Çeviri: Gencmuslumanlar.com

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu